Freixenet je nejslavnějším výrobcem sektu typu Cava ve Španělsku. Dosahuje stejného věhlasu jako největší výrobci v Champagne. Historie vinařství začala v roce 1889, ale s výrobou sektů Cava přišel až v roce 1914 Pedro Ferrer Bosch – syn rodiny „La Freixenada“.

Historie Freixenet

Cava je přírodní šumivé víno, které je vyráběno tradiční metodou kvašení v láhvi. V roce 1941 byla na trh uvedena úspěšná značka Freixenet Carta Nevada a v roce 1974 neméně úspěšná varianta Cordon Negro. Pro výrobu jsou používané typické španělské odrůdy Macabeo, Parellada a Xarel-lo.

V roce 1960 produkce překročila 1 milion láhví a tak Freixenet začal budovat značku i na exportních trzích. Dnes je Freixenet největším producentem šumivých vín na světě. V roce 2000 byla celková produkce přes 200 milionů láhví, což představuje polovinu produkce šumivých vín ve Španělsku a téměř 80% exportu. Každá 20. prodaná láhev šumivého vína na světě nese na etiketě jméno Freixenet, přesto nikdy neztrácí svůj po staletí známý charakter.

Dnes Freixenet nepředstavuje pouze Cava produkci, ale získává respekt i ve výrobě tichých vín. Do skupiny patří vinařství jako Segura Viudas, Morlanda, Vionta, Oroya Sushi Wine, Valbudon a mnoho dalších.

Vína Mia

Vína Mia patří do skupiny Freixenet - celosvětově známého výrobce Cava. Jejich tvůrcem je enoložka Gloria Collell. Takto ona sama popisuje vznik Mia vín: „Mnohokrát jsem s kolegy diskutovala na téma tichých vín. Moje rodina se vždy zabývala výrobou vín a tak jsem se kolegům snažila vysvětlit, jak by se mělo dělat moderní, dostupné a snadno pitelné víno. Až se jednoho dne rodina Ferrer, vlastnící Freixenet rozhodla dát mi příležitost v novém projektu.

Více než rok jsme diskutovali s milovníky vín po celém světě o naší představě a zjišťovali jsme jejich pohled na věc - to vše nám pomohlo vytvořit projekt „Mia". Mimochodem - dali jsme projektu název Mia, protože všichni zainteresovaní lidé chtěli být jeho součástí a tak začali říkat „moje". Tak jsme název nechali a pouze jsme ho přeložili - „Mia" znamená španělsky „Moje". A tak jsou nyní naše vína k dispozici v různých částech světa. Věřím, že si je užijete a stejně jako my ostatní je začnete nazývat „MIA"!!!"