Lihovar Dalwhinnie v nadmořské výšce 326 m je považován za nejvýše položenou palírnu ve Skotsku. Nabízí typickou sladovou whisky, která se řadí mezi Highland single malt whisky. Nalijte si sklenku lahodné skotské whisky, třeba Dalwhinnie 15 YO, a začtěte se do historie značky.

Střídání majitelů a ničivý požár

Dalwhinnie distillery byla založena v roce 1897 Johnem Grantem, Georgem Sellarem a Alexandrem Mackenziem pod původním názvem Strathspey. Již o rok později ale původní majitelé zkrachovali a lihovar prodali A. P. Blythovi. Ten mu dal nové jméno – Dalwhinnie. V roce 1905 palírnu koupila americká společnost Cook & Bernheimer. Po vyhlášení prohibice v roce 1920 se vrátila do skotských rukou, konkrétně do rukou Jamese Caldera, podílníka ve společnosti Macdonald Greenlees, která vyráběla míchanou whisky. Ani zde výčet majitelů nekončí. Od něj palírna putovala do vlastnictví Jamese Buchanana, výrobce Black & White. V roce 1934 palírnu postihl ničivý požár, který zastavil výrobu na čtyři dlouhé roky. Krátce po znovuotevření byla výroba z důvodu nedostatku ječmene během 2. světové války opět zastavena.

dalwhinnie-history1. února 1934 zničil palírnu Dalwhinnie požár, který způsobil její čtyřleté uzavření. Stavební práce na obnově lihovaru ztěžovaly kruté zimy a 20m závěje sněhu. Na fotografii jsou muži před zahájením obnovy palírny. Zdroj: https://www.facebook.com/Dalwhinnie

Dnes palírnu Dalwhinnie vlastní společnost United Distillers, přičemž pouhých 10 % produkce se na trh dostane jako single malt, zbytek se využívá do míchaných whisky zejména značky Black & White. V roce 1986 byla palírna a celní sklad vypsány jako kategorie B památkově chráněné budovy.

dalwhinnie-whiskyOchutnejte třeba 15letou Dalwhinnie oceněnou zlatou medailí na Monde Selection 1999. Chuť Dalwhinnie 15 YO je jemná s vřesově medovou příchutí. Zdroj: https://www.facebook.com/Dalwhinnie

Palírna Dalwhinnie – místo pro setkání

Lihovar Dalwhinnie se nachází ve městě Dalwhinnie v proslulé skotské oblasti Speyside a je považován za nejvýše položenou destilerii ve Skotsku. S tím souvisí i její název. Dalwhinnie pochází z gaelského výrazu „Dail Chuinnidh“, který znamená „místa setkání“. Odkazuje na místa, kde se ve starých dobách potkávali poháněči dobytka při svých cestách mezi horami. Místo vzniku bylo vybráno kvůli snadnému přístupu k čisté pramenité vodě a bohatému nalezišti rašeliny z okolních bažin.


Navštive palírnu Dalwhinnie alespoň virtuálně

Highland whisky

Whisky Dalwhinnie patří mezi tzv. Highland whisky. Vyrábí se dvojitou destilací z vody pocházející z jezera Lochan an Doire-Uain. Chuť Dalwhinnie ocení zejména milovníci typické sladové whisky. V nabídce značky najdete whisky Dalwhinnie 15 YO, Dalwhinnie 2021 Distillers Edition, Dalwhinnie 30 Year Old Special Release 2019, Dalwhinnie Winter’s Gold, House Stark Dalwhinnie Winter's Frost a Dalwhinnie 30 Year Old Special Release 2020.


Nahlédněte do zákulisí palírny Dalwhinnie