Jen pár kilometrů od Aix-en-Provence, města tisíce fontán se nachází Château Gassier. Vinařství ovívají středomořské větry a rozkládá se na 40 hektarech vinic rozdělených mezi čtyři výjimečné terroiry. Jedinečná zeměpisná poloha v kombinaci s bohatstvím a rozmanitostí terroir Sainte-Victoire se odráží v každém z vín vinařství Château Gassier.

Château Gassier – symbol vín z Provence

Château Gassier se nachází v srdci apelace Côtes de Provence Sainte-Victoire. Rozkládá se na 40 hektarech vinic pěstovaných ekologickými postupy (Od roku 2016 jsou vinice certifikované jako ekologické) a je ohraničeno pohořím Sainte-Victoire na severu, pohořím Sainte Baume na jihu a pohořím Monts Auréliens na východě. Společně vytvářejí jedinečný celek vinic. Údolí, vzdálené necelých 30 km od Středozemního moře, má polokontinentální klima, ideální pro pěstování vína a odrůd, jako jsou Grenache, Syrah a Vermentino. Vinařství Château Gassier je proslulé zejména svými pozoruhodně elegantními a svěžími růžovými víny.


Nechte se zlákat k návštěvě impozantního vinařství Château Gassier

Jedno sídlo, čtyři terroiry

Týmy v Château Gassier důkladně prozkoumaly půdy na území usedlosti, aby určily nejlepší odrůdy pro každý terroir v souladu s přísnými specifikacemi stanovenými AOP Côtes de Provence Sainte-Victoire (Chráněné označení původu). Vinice tak byly plně restrukturalizovány s cílem vymezit 4 charakteristické terroiry a dvě základní odrůdy révy vinné, Grenache a Syrah, které tvoří 50 % výsadby domény. Spojovacím článkem mezi čtyřmi terroiry je červená hlína pocházející z hor.

  • Západ: kombinace písku a hlíny optimální pro Syrah

  • Jih: suché, kamenité půdy ideální pro Grenache a Rolle

  • Východ: hluboké, oblázkové půdy na úpatí svahů vhodné pro odrůdu Cinsault

  • Sever: písčité, jílovité a velmi kamenité půdy pokryté vrstvou pískovce, ideální pro Grenache

Vinařství se šlechtickými kořeny

V roce 1982 koupila vinařství rodina Gassier z Barcelonnette (Haute-Provence). Rodina, jež má vazby na provensálskou šlechtu sahající až do roku 1421. V roce 2004 se rodiny Gassier a Jeanjean spojily, aby tyto vinice obhospodařovaly společně. Georges Gassier, pátá generace rodinných vinařů, nyní vede vinařství v úzké spolupráci s Maison Gassier. V roce 2010 nastoupil do Château Gassiera Olivier Souvelain, který byl pověřen úkolem restrukturalizovat vinice a budovy a zlepšit celkovou image značky Gassier. V souladu s jeho snahou o zachování vinařství a jeho životního prostředí prošly vinice v roce 2016 ekologickou přeměnou.

georgesGeorges Gassier se stará o hladký průběh každé fáze výroby. Zdroj: https://www.facebook.com/chateauGassier/

Ekologická proměna vinic

Od roku 2016, kdy vinařství získalo certifikát ekologického zemědělství, jsou zdejší vína oficiálně uznávána jako ekologická. Obdělávání půdy a vinné révy podle těchto zásad zachovává přirozenou rovnováhu a zajišťuje, že vína jsou věrnějším vyjádřením terroir. Hora Sainte-Victoire je chráněnou oblastí a od roku 2004 je certifikována jako „Grand Site de France“. Château Gassier je přímo spojeno s Grand Site Sainte-Victoire a od dubna 2015 nabízí volný přístup na svou naučnou vinařskou stezku „sentier des vignes“ s cílem propagovat výjimečnou biologickou rozmanitost Sainte-Victoire a její vína. Další motivací je také zvýšit povědomí veřejnosti o ekologicky šetrných postupech pěstování vína.

Elegantní rosé z Château Gassier 

V portfoliu vinařství Château Gassier najdete zejména vynikající rosé vína, která jsou charakteristická svou svěžestí a elegantností. Mezi nimi například půvabné růžové víno Elevae, jehož se vyrobilo pouhých 1500 lahví. Dalším je 946 Rosé, výjimečné provensálské růžové víno, které ve svém názvu nese nadmořskou výšku, ve které se vinařství nachází. V neposlední řadě zmíníme suché růžové víno s květinovou vůní Esprit Gassier Rosé a růžové cuvée Le pas du moine, vyrobené z odrůd Grenache, Syrah, Cinsault, Rolle, s intenzivní vůní exotického ovoce, citrusů a pomela. Kromě rosé vín vinařství Gassier nabízí také bílá a červená vína, která se vyznačují komplexními chutěmi a výjimečnou strukturou. Za zmínku stojí Le pas du moine blanc či 946 blanc.

vino946Cuvée 946 Château Gassier je gurmánské víno světlé barvy s tóny meruněk. Skvěle se hodí k filetu z mořského vlka a omáčce yuzu.. Zdroj: https://www.facebook.com/chateauGassier/