Château Ausone je sedmihektarové vinařství v Saint-Émilion v Gironde. Své jméno dostalo po římském básníkovi Ausoniovi, který zde vlastnil 100 akrovou usedlost. Díky důkladné péči o vinice a tradici vína v rodině Vauthierů je dnes Château Ausone symbolem excelence a nadčasovosti ve světě bordeauxských vín.

Vinařství, kterému dal jméno básník

Château Ausone je významný zámek, který se nachází na samém vrcholu bývalého lomu Roc Blanan v městečku Saint-Emilion. Jeho historie sahá až do doby významného římského básníka Ausonia. Po něm také vinařství dostalo své jméno. Decimus Magnus Ausonius, básník galsko-římské kultury, vlastnil v těchto krajinách vinice již ve 4. století n. l. Vinařský dům Ausone údajně vyrostl na původních základech jeho vily a stal se jedním z nejuznávanějších vinařských sídel v regionu. Podle nedávných studií je Ausone jedním z nejstarších vinařství v regionu. O tom, že je místní půda kvalitní a perfektní pro pěstování vinné révy svědčí i fakt, že zde révu pěstovali již Římané.

Ausone de Saint-Émilion v rukou třech vlastníků

Prestižní panství Ausone de Saint-Émilion vlastnily vždy jen tři rodiny: rodina Lescours z rodu Jacques de Lescure, rodina Chatonnet-Cantenat a od roku 1966 rodina Dubois-Challon-Vauthier ze stejné linie. Rodina si zachovala tradici a pěstování révy na pozemcích zámku se stalo symbolem kvality a kontinuity. V současné době se vinařství Ausone nachází ve vrcholné formě. Jejím konzultantem je přední francouzský enolog Michel Rolland, pod jehož vedením vznikají špičková, bohatá vína.


Navštivte s námi vinařství Château Ausone. Alespoň virtuálně.

Jedinečný terroir Château Ausone

Vinařství Château Ausone se nachází na vápencových útesech a jílovito-vápencové půdě, na strmém svahu orientovaném na východ–jihovýchod. Je obklopeno pásem skal na vrcholu svahu, který ho chrání před severními a západními větry, z pobřeží Atlantiku u Bordeaux. Pěstují se zde tři hlavní odrůdy: Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon a Merlot, které se sklízejí ručně a vinifikují odděleně, aby se zachovala jejich jedinečnost. Díky teplému mikroklimatu a vhodnému umístění 17 hektarů vinic se zde daří révě a víno z Château Ausone je považováno za špičkové zástupce svého regionu. Vinný sklep zámku se nachází v historických chodbách vytesaných do vápencové skály, které sloužily jako útočiště v minulosti. Dnes jsou tyto prostory využívány k úschově a zrání vín, včetně hlavního vína Château Ausone a druhého vína La Chapelle d'Ausone.

bramaSklepy Château Ausone jsou v chodbách vytesaných do vápencové skály. Zdroj: https://www.facebook.com/photo?fbid=241469608430834&set=a.181020877809041

Víno Château Ausone

Každý rok zde vyrobí přibližně sto ročníků Château Ausone. Víno z Château Ausone je charakteristické svou elegancí, jemnými tříslovinami a komplexní strukturou. Je archetypem mohutného, vysoce aromatického vína ze Saint-Émilion. Mineralitou a velmi dlouhým stylem doprovázeným dlouhým závěrem se v něm projevuje charakter vápencového terroiru zámku. 

vinaPrvotřídní vína Château Ausone. Zdroj: https://www.facebook.com/photo?fbid=10153281084063249&set=p.10153281084063249