Castello della Sala

Castello della Sala je prestižní vinařství nacházející se v Umbrii, Itálii. Patří do rodinného podniku Marchesi Antinori, který se zabývá výrobou vína již od roku 1385. Vinice, které se rozpínají na více jak 200 hektarech půdy, se nachází mezi řekou Paglia a vrcholem Monte Nibbio.

Castello della Sala se nachází v Umbrii, kousek od toskánských hranic, asi 18 kilometrů od historického městečka Orvieto. Castello della Salla je nádherné středověké panství s 600 hektary půdy, z nichž 200 je osázeno vinicemi. Tuto středověkou pevnost obklopuje bohaté dědictví etruské kultury.

Vinice tohoto panství se nacházejí v nadmořské výšce mezi 220 a 470 metry nad mořem a jsou osázeny tradičními odrůdami, jako jsou Procanico a Grechetto, ale také odrůdami Chardonnay, Sauvignon Blanc, Sèmillon, Pinot Blanc, Viognier a malým množstvím Traminer a Riesling. Oblast je vynikající pro pěstování bílých odrůd s jedinou výjimkou, Pinot Noir, který zde našel ideální podmínky pro výraz svého plného potenciálu. Vinné révy rostou v půdě založené na jílu a vápenci, bohaté na zkameněliny a jsou dobře osvětleny východem slunce s vynikajícím rozdílem teploty mezi dnem a nocí. Toto moderní vinařství proslavilo jeho populární Orvieto Clasicco, ale kromě vína (celkem se zde vyrobí průměrně 700 000 láhví, z čehož je 200 000 Cervaro) se tu produkuje také domácí kozí sýr a Extra Virgin olivový olej. Castello della Sala je předurčené k produkci nadstandardních bílých vín z Umbria.

Moderní koncept vinného sklepa je svoji strukturou navržen ke zvýšení svěžesti a vůní hroznů a zajištění nedílných standardů kvality. Historické sklepení pochází z 16. století a nachází se pod středověkou pevností Castello della Sala.

Část Cervaro della Sala a Pinot Nero della Sala stále zraje ve francouzských dubových sudech pod monumentálními hradbami hradu, které přirozeně udržují stálou vlhkost a teplotní úrovně.