Společně s transporty trestanců se v roce 1788 dostala do Austrálie i vinná réva. V roce 1850 mladý Skot James Busby přivezl poprvé větší množství sazenic původem z Francie a Španělska a prakticky začíná vinařská éra tohoto nejmladšího kontinentu.

Historie vinařské oblasti Austrálie

Hlavní rozvoj však přišel po druhé světové válce. Místo levných, často nekvalitních sladkých vín nebo surovin pro vinné brandy začíná produkce kvalitnějších suchých vín po vzoru vyspělých vinařských zemí. V padesátých letech přichází doktor Penfolds a se svým Grange Hermitage se velkou měrou zasluhuje o úspěch a velikou popularitu australských vín. Za posledních dvacet let si tato přátelská, plná, buketní vína za rozumnou cenu prosadila cestu do celého světa a dnes úspěšně soupeří s nejslavnějšími světovými víny i s víny z klasických evropských zemí.

Odrůdy Austrálie

Tento vzrušující mladý vinařský kontinent je schopen produkce kvalitních vín velmi rozmanitých stylů. V Austrálii se nejčastěji setkáme s víny klasických odrůd. Mezi hlavní patří Chardonnay, typický Shiraz, Cabernet Sauvignon (velmi často v kombinaci s odrůdou Shiraz), Sémillon, Sauvignon Blanc, Chenin Blanc, Ruby Cabernet, Pinot Noir a Verdelho. Široká škála dalších odrůd a typů vín je běžně značená místními synonymy.

Země nemá jednotný apelační systém zajišťující kontrolu původu, ale na vinětách většinou najdeme jasné a přehledné značení původu, zpracování i odrůd. Vinařský průmysl je nejrychleji se rozvíjejícím odvětvím zemědělství v Austrálii s ročním obratem přibližně 4 miliardy dolarů, z čehož více než polovina připadá na export. Většina vývozu směřuje do anglicky hovořících zemí, jako je Velká Británie, Spojené státy, Nový Zéland, Kanada, ale i například Německo.

V posledních letech se Austrálie potýká s nejhorší vlnou sucha v její historii, což má veliké dopady na výrobu vín a řada výrobců musí redukovat množství své produkce. Další současný australský fenomén je postupný odklon od klasických korkových zátek a po vzoru Nového Zélandu nástup jiných typů uzávěrů. Austrálie má největší vliv na světové vinařství ze všech zemí mimo Evropu a právem si dělá ambice zařadit se po bok nejdůležitějších zemí, jako jsou Francie, Itálie a Španělsko.

Vinařské oblasti Austrálie

Všechny vinařské oblasti se nacházejí v chladnějším pásu lemujícím jižní cípy kontinentu. Jmenovitě je to Western Australia s 9 regiony, South Australia s 16 regiony, Victoria s 20 regiony, New South Wales s 15 regiony, Queensland se 2 regiony a také Tasmania. Mezi známé regiony západní Austrálie patří Margaret River. V jižní Austrálii se nachází nejznámější region země Barossa Valley, dále regiony Padthaway a Coonawarra. Na východě je to oblast Victoria s regionem Yarra Valley a v nejvýchodnější části - New South Wales se setkáme s proslulým regionem Hunter Valley, kolébkou australského vinařství. Mezi další častá jména regionů na etiketách australských vín patří například Clare Valley, Adelaide Hills, McLaren Vale, Lower Hunter Valley, Upper Hunter Valley.

Tip

S víny z Austrálie se v našich podmínkách nejčastěji setkáme na regálech maloobchodů a bohužel zde až příliš často vítězí kvantita nad kvalitou. Klokan na etiketě a velký nápis Shiraz ještě nemusí znamenat příjemný zážitek. Za několik desítek korun nikdo tajemství a rozmanitost australských vín neobjeví.

Oblasti