Malá vinařská obec Kurdějov leží nedaleko Hustopečí v hlubokém údolí, obklopeném úpatím Žďánických vrchů. Má unikátní uzavřené mikroklima, vysoce svažité tratě a skvělou expozici. Pro všechny tratě jsou typické vápenité pískovce překryté vápenitou spraší. V roce 2013 vinařství Gurdau vysadilo prvních 7 hektarů vinic. Tím obnovili místní vinařskou tradici, která byla na desítky let přerušena. Název vinařství vychází z původního německého jména obce – Gurdau.

FILOZOFIE VINAŘSTVÍ

Minimalismus, pokora a respekt – to vše ke značce Gurdau neodmyslitelně patří. Vlajkovou odrůdou je čistý, minerální Riesling, který je unikátní díky vynikajícím lokálním podmínkám. Vína jsou vyráběna šetrně, s respektem k přírodě a terroiru, který Kurdějov nabízí.

 

SLOVO ENOLOGA

Ve vinařském světě jsem od malička. Můj praděda dělal víno v Hustopečích, můj děda a taťka taky. Vinařina je životní styl. Nemůžete ji dělat jako běžnou práci, pokud chcete na konci položit na stůl v lahvi skvělé víno. Něco takového musíte dělat srdcem a já jsem rád, že se mi naskytla příležitost dát své srdce a péči do vinic v Gurdau. Protože Kurdějov je moje srdcovka. Rozhlédněte se. Lesy, louky, kopce, výhled na Pálavu, srnky, zajíci, bažanti, pohoda, klid a vinohrady. Takovou kombinaci jsem nikde jinde v okolí nenašel.

„Víno se tvoří ve vinici.“

Odrůdovou skladbu si budeme nadále držet stejnou. Máme ještě nachystané necelé 3 hektary, kam vysadíme všechny tři naše bílé odrůdy a veškerá úroda bude na výrobu sektů. K vinicím přistupujeme co nejšetrněji. Nejdůležitější je pro mě péče o vinice. Od zelených prací až po sběr. Děláme redukovanou a ruční sklizeň. Zdravý hrozen je základ pro výrobu skvělého vína. 

 

RYZLINK RÝNSKÝ

Hlavní doménou vinařství Gurdau je ušlechtilá odrůda Ryzlink Rýnský, který je vysazený v 6 klonech původem z Wachau, Alsaska, Rheingau a Pfalzu. Z této odrůdy se vyrábí vína základní i zrající v dubových sudech, vína šumivá, ale také sladká. Doplňkově se pěstují i odrůdy Veltlínské zelené a Rulandské bílé, které zpestřují nabídku. vinařství