Blog Global Wines & Spirits

Tipy na prémiové destiláty od Martina Chvátala

V novém roce máme často nejrůznější předsevzetí, naději v pozitivní změny i touhu zkusit něco nového. Vkročte do nového roku se sklenkou něčeho, co jste zatím nezkusili. Tady je pár zaručených tipů, které pro vás sepsal náš ambasador Martin Chvátal.

Irská Whiskey

Začneme světem whiskey! Dostaly se mi do rukou značky The Irishman a Writers Tears a musím říct, že je jen tak nepustím. Zaujala mě na nich jejich komplexnost, vyváženost v chuti a precizní výroba založená na Pot still a non-chill filtrated metodách. Nabízí jak blended tak single malt whiskey. V chuti většinou ovocná, lehce kořeněná s tóny vanilky a sudů po bourbonu. Třikrát destilované, velmi jemné a precizní irské whiskey, to je The Irishman a Writers Tears. Mé doporučení k ochutnání jsou:

Irishman_12YO_box_medaile

Irishman 12 Years Old Malt

Irishman_Founders-Reserve_box

Irishman Founders Reserve

irish_writerstears

Writers Tears Copper Pot

 

Tatratea

A teď úplně z jiného soudku. Venku zima, nepříznivé počasí, chtělo by to něco na zahřátí. Co zkusit čajovo bylinný likér? Tatratea je svým složením jedinečné. Ve vodě, která pramení v nejčistší přírodě Tater se až s alchymistickou odvahou mísí rozmanité ingredience. Od bylin, extraktů lesních plodů, ibišku, až po exotické citrusy. U každého likéru se nezapomíná na kvalitní čaj. Ve 14 druzích alkoholického nápoje najdete tradiční černý čaj asam z Indie, zelený čaj z Číny a Vietnamu, červený roibos z jižní Afriky a bílý čaj z Číny.

Rozmanité chutě, velký výběr ze 14 druhů a moji favorité?

67-original

Tatratea Rakytník a šípek 57%

62

Tatratea Lesní ovoce 62%

22

Tatratea Kokos 22%

Rozhodně se nemusíte bát vyššího obsahu alkoholu nebo vyzkoušet i slabší kokosovou variantu.

 

Klasika samozřejmě nesmí chybět:

52_RGB

Tatratea 52


Sladká chuť kandovaného cukru a čaje, podpořená aroma čerstvých malin, assamského čaje a lesních rostlin.

 

Karibské rumy

Pokud pro Vás není svět whiskey ani čajovobylinných likérů zajímavý a stále se držíte toho rumového, zde jsou má doporučení.

 

Výrazný a sušší Dos Maderas

Začneme plnějším, v chuti již výraznějším rumem, který k nám dorazil ze Španělského města Jerez. Dos Maderas Seleccion vám přinese požitek výrazného, suššího 10letého karibského rumu, který v sobě nese chutě tabáku, čokolády, vanilky, výrazného dřeva a krásně přejde do jemných a sladších tónu rozinek a fíků, které nám dodává staření v sudech po sherry PX.

DM Seleccion+ Canister

Dos Maderas Seleccion


Suchá chuť 10tiletého karibského rumu pozvolna přechází v jemné sladké tóny po sherry

Jemné a nasládlé Centenario

Máte raději sladší a jemnější rumy? Žádný problém, okamžitě beru do rukou láhev Centenário 20 a ukážu vám jemnost spojenou s červeným ovocem jako je jablko a třešeň. Má dlouhý a plný závěr s přetrvávající chutí vanilky a červeného ovoce. Nebo můžete vyzkoušet naši novinku, limitovanou edici Centenario 1985, vyrobenou na počest založení značky. V této lahvi vás zaujmou především tóny čerstvých a zralých bobulí jako třešně a jahody a dále pak tóny červeného jablka, dubu, kouře a dřeva.

Centenario_20_Fundacion_700ml_with_box

Centenario 20

Centenario_1985_Edicion_700ml_bottle_box_15cm

Centenario 1985

Příjemně vyvážený El Pasador

Líbí se vám spíš vyváženost, nemusíme úplně sladké rumy, ale suchý rum vám také nic neříká? Zkuste naši novinku El Pasador de Oro set. Vyzkoušíte skvělé rumy z Guatemaly dostařované ve Francii v sudech po koňaku. Můžete se těšit na aroma skořice, muškátového oříšku, kakaa, exotického ovoce a rozinek na kterou navazuje chuť pomerančové marmelády, karamelek, vanilky, skořice, tabáku a čokolády.

Pasador_set (1)

El Pasador de Oro set


Unikátní set tří výjimečných rumů: El Pasador XO, Gran Reserva a de Oro 50%

Tak trochu jiný rum

I pro milovníky suchých rumů tu mám něco velmi zajímavého. Odvážíte se na „drsnější“ charakter rumu vyráběný přímo ze šťávy cukrové třtiny? Pokud ano, tak rozhodně neuděláte chybu a nabídnu vám nejlepší agricole rum ve své kategorii pro rok 2020, Depaz VSOP. Je to jedinečná směs rumů, které zrají minimálně sedm let ve speciálních malých dubových sudech. Je příjemně plný s dlouhým závěrem. Vůně je vynikající kombinací čokolády, sušeného ovoce, tabáku a lékořice, po níž následují tóny švestky, vanilky a dřeva získané delší dobou zrání v menších dubových sudech. Příjemně plná chuť snoubící tóny švestky s nádechem dřeva, s dlouhým jemně kořeněným závěrem.

Depaz-Tres-Vieux-VSOP#926F5

Depaz VSOP


Příjemně plný rum s dlouhým závěrem. Vůně kombinuje švestky, čokoládu a přechází až do sušeného ovoce. Chuť propojuje švestky, dřevo a koření.

Sladká tečka na závěr

Rumový svět uzavřeme sladkou tečkou. Rumový likér Remedy Elixír. Jeho základem je panamský rum, který zrál v dubových sudech až sedm let. Ve vůni rozpoznáme vlašský ořech, kokos a exotické koření. Chuť je jemná s tóny vanilky, karamelu, pomeranče a medu.

Remedy_Elixir_Flasche_700ml_highRes

Remedy Elixír


Jemná chuť s tóny vanilky, karamelu, pomeranče a medu.

 

Věřím, že s tímto výběrem nemůžete šlápnout vedle a každý z vybraných zástupců vás příjemně překvapí. Pokud byste chtěli nějaké další tipy nebo měli jakékoliv otázky, napište mi na e-mail chvatal@g-w-s.cz. Rád vám poradím.

Martin_Chvatal

Martin Chvátal