Na kraji obce Havraníky, nedaleko působivého toku řeky Dyje, se nachází progresivní vinařství Thaya - Vinařství roku 2023. Svůj název nese právě po řece Dyji. Vinice leží ve znojemské vinařské podoblasti.

Tradiční postupy s moderním přístupem 21. století

Vinařství Thaya v současné době obhospodařuje 105 ha vlastních vinic. Vinice se nacházejí v katastru pěti obcí Znojemského regionu: Hranice, Šatov, Havraníky, Vrbovec a Dyjákovičky.

DSC_2850

Hlavním kritériem při výrobě vína je dosažení té nejvyšší možné kvality. Vinice jsou proto obhospodařovány ve vyšším stupni integrované produkce a některé vinice jsou v ekologickém režimu. Následují šetrné práce v souladu s místními podmínkami a úprava keřů pro nižší výnos a vysokou a stabilní kvalitu. Tyto kroky napomáhají dlouhověkosti révových keřů. Starší keře mají obrovský potenciál pro velká vína.

Vinařství roku 2023

Každý krok při výrobě vína je prováděn šetrně s důrazem na kvalitu. Vinařství pracuje s různými typy nádob. Pro základní řady využívá nerezové tanky, ze kterých vznikají svěží vína. Používá ale i betonové nádoby. Hlavní jejich vášní je víno v dubových sudech, které mají z Francie a Rakouska - pro každou odrůdu a druh vína mají jinou velikost, typ pálení, i jinou dobu sušení dřeva. Své know-how Thaya posouvá stále dál a investuje do moderních technologií.

Vinařství Thaya se opakovaně řadí mezi finalisty soutěže Vinařství roku. Stali vítězi v kategorii Střední vinařství roku 2022 a v roce 2024 získali ocenění za Vinařství roku 2023

Thaya vinarstvi roku

Jakub Smrčka je enologem vinařství. Dbá o to, aby byl každý ročník o něco lepší, než ten předchozí. V roce 2021 mu byla od Svazu vinařů udělena cena za enologa roku.

Podoba nového vinařství

Celý komplex vinařství je rozdělený do tří základních částí. Srdcem je bývalá sýpka. Vzácný typ stavby, který v Česku vznikl v šedesátých letech. Sýpku obepínají další objekty a celek tak připomíná klasickou moravskou vesnici. Zároveň sýpka symbolicky reprezentuje kostel jako ústřední stavbu na návsi.

Střecha hal, na první pohled svým zvlněním připomínající vlny řeky Dyje i okolní kopce, se skládá z dřevěných vazníků a tradiční keramické tašky – bobrovky.

DJI_0896

Na střechu plynule navazuje uměle vytvořené návrší nad degustačními sklepy z jedné strany a nad apartmány ze strany druhé.

Kromě skvělých vín a krásné architektury vinařství vás jistě potěší restaurace, která je založená na tradičních receptech v modernějším provedení. Skvělé jídlo je jen polovina zážitku. Tu druhou doplní sklenice vína. 

Produkty Vinařství Thaya