Tenuta San Guido je pojmenovaná po Saint Guido della Gherardesca, který zde žil již v jedenáctém století. Nachází se na pobřeží Tyrhénského moře mezi městy Livorno a Grosseto v oblasti Maremma, má délku třinácti kilometrů a táhne se od mořského pobřeží až k nedalekým kopcům.

Historie vinařské oblasti Tenuta San Guido v Itálii

Slavný příběh Tenuty San Guido začal svatbou Maria Incisa della Rocchetty a Clarice della Gherardesca, která se konala 18. října 1930. Mariova láska k dobrému vínu ho v roce 1942 dovedla k rozhodnutí vysadit první vinice Cabernetu, což byl počátek vzniku světoznámého vína Sassicaia.

Tři věci jsou však pro Tenuta San Guido charakteristické - kromě zmíněného vína Sassicaia je to také hřebčín Razza Dormello - Olgiata a chráněná přírodní oblast Bird Sanctuary Oasi di Bolgheri (vznikla sedmnáct let po založení vinic a Oasi se stalo první italskou soukromou přírodní rezervací). Celá Tenuta se tedy dá rozdělit na Oasi na pobřeží, cvičiště koní na rozsáhlých pláních a až 350 metrové kopce osázené vinicemi.

Tyto vinice dostaly svoje vlastní označení DOC Bolgheri Sassicaia, což byl první a dosud jediný případ v Itálii, kdy byla klasifikace DOC udělena vinicím jednoho vinařství.