Blog Global Wines & Spirits

Svátek všech zamilovaných

14. únor je již tradičně spjatý se svátkem zamilovaných. Každoročně si nachází jak své zastánce, tak své odpůrce. Ať patříte do kterékoliv z těchto kategorií, věříme, že každý den stojí za to, abyste si ho udělali hezký. Kdo to ale byl Sv. Valentýn? A proč si zrovna na jeho svátek předáváme zamilované vzkazy, čokoládu či jiné zamilované dary?

Svatý Valentýn - od historie po současnost

Internet je plný příběhů o Sv. Valentýnovi. Jedna z nejrozšířenějších legend spojuje Sv. Valentýna s římským císařem Claudiem II. Během vlády Claudia II. bylo vojákům zakázáno se ženit, protože císař věřil, že svobodní muži jsou lepší a oddanější bojovníci. Sv. Valentýn, kněz v Římě, však tento zákaz porušil a tajně oddával mladé páry. Když ho odhalili, byl uvězněn v domě jednoho z místních šlechticů. Zamiloval se do dcery svého žalářníka, která byla slepá. Údajně ji uzdravil od slepoty, čímž přiměl celou domácnost konvertovat na křesťanství. Tím si však zpečetil svůj osud a 14. února byl popraven. Před popravou ještě stihl své milované dívce předat dopis s podpisem "Tvůj Valentýn". 

Výkladů historie Sv. Valentýna ale najdete hned několik. Na čem se ale historikové shodnou je, že všechny tyto příběhy jsou velmi málo podložené. Ve skutečnosti byl Valentýn spojován s láskou až v pozdím středověku díky anglickému básníkovi Geoffreymu Chaucerovi. Ten napsal romantickou báseň jako poctu k zasnoubení anglického krále Richarda II. s princeznou Annou Českou - dcerou krále Karla IV. Ve svém díle se zmiňuje, že den Sv. Valentýna je dnem, kdy si ptáci vybírají své partnery. Na jeho tradici navázali také básníci jako William Shakespeare nebo John Donne, kteří hovořili o Sv. Valentýnovi jako o patronovi romantické lásky. 

V Anglii v 19. století byli spotřebitelé téměř dychtiví po kartičkách s již natištěnými básněmi, zdobenými milostnými ptáčky, srdíčky a Amorem. Už tehdy se objevovaly názory, že takto vyrobená přáníčka jsou kýčovitá a že celý svátek je pouze sentiment spojený s příchodem jara.

V Česku a na Slovensku jsou oslavy svátku Sv. Valentýna poměrně novou záležitostí, tradice se výrazněji rozšířila až po roce 1989.

St-Germain Spritz - GWS

Rozdáváme dárky

Ať už se přikláníte k oslavám tohoto svátku či nikoliv, připravili jsme si pro vás malý dárek - k nákupu vybraných produktů získáte lahvičku 0,2l Dos Maderas 5+5 jako dárek. 

Valentýnská nabídka

INTRANET_PDF_NAT_Sparkling_id_82691​​​​

Bottega + dárek


Při nákupu sektu Rosé Gold Pinot Nero Spumante Brut a likéru Bottega čokoláda s lískovými oříšky dostanete jako dárek Dos Maderas P.X. 5+5 0,2L v hodnotě 319 Kč.

INTRANET_PDF_NAT_Sparkling_id_82691​​​​

Tatratea "Valentýn" + dárek


Při nákupu likéru Tatratea 22% Coconut Tea 0,7 L a Tatratea 37% Hibiscus & Red Tea dostanete jako dárek Dos Maderas P.X. 5+5 0,2L v hodnotě 319 Kč. 

INTRANET_PDF_NAT_Sparkling_id_82691​​​​

Mozart + dárek


Při nákupu likéru Mozart Chocolate Gold Cream 0,5L a Mozart Chocolate Coconut 0,5L dostanete jako dárek Dos Maderas P.X. 5+5 0,2L v hodnotě 319 Kč. 

Slavnostní bubliny

Úsměv na tváři jistě vykouzlíte sklenkou šumivého vína. Potěšte svého partnera například snídaní do postele. Jistě se neurazí, když mu snídani z lásky nepřipravíte přesně ve středu 14. 2., kdy spěchá do práce, ale překvapíte ho o víkendu. Nejen, že budete mít více času na přípravu, na to si snídani užít společně, ale můžete si dopřát klidně i skleničku prosecca, mimosy (prosecco s čerstvou pomerančovou šťávou) nebo rovnou posnídat šampaňské

Šumivé bestsellery

St-Germain Spritz - GWS

Romantická večeře

Pokud si chcete na svatého Valentýna dopřát nevšední zážitek mimo domov, tak jistě najdete spoustu nabídek. Ať už se jedná o valentýnské menu v restauraci, wellness balíček nebo romantický pobyt. 

iStock-1400649451

Zůstat však můžete i doma a přichystat si večeři společně. Podle vašich kulinářských dovedností to může být vícechodové menu, ale i pizza do trouby nebo jednoduché tapas. Takové malé jednohubky jsou ideální, když si rozložíte gauč nebo napustíte vanu a dáte si k nim skleničku oblíbeného vína nebo sektu.

Sladká tečka na závěr

Co by to bylo za romantiku bez něčeho sladkého. Ani výroba vlastního dezertu nemusí být žádná věda. Šlehačka s mascarpone a jahodami nezklame nikdy. Vyrobit můžete i čokoládovou pěnu do skleničky nebo croissant vyšperkovat nutelou, banánem a malinami. Pokud se chcete trochu pochlapit, tak lávový dortík plný čokolády, tzv. čokoládový fondant, bude trefou do černého!

K takovému dezertu se pak výtečně hodí portské vínoPokud spojíte chuť portského se sladkou chutí dezertů, překvapí vás tóny, které jste předtím možná necítili a ještě více umocní váš kulinářský zážitek.

Ochutnejte portské

istockphoto-488514124-612x612

Ať už Valentýna slavíte nebo ne, najděte si čas na to potěšit své milované, přichystat jim něco dobrého a dát si skleničku na zdraví a na lásku.

A jak jste na tom vy? Slavíte svátek všech zamilovaných 14. 2. anebo jej slavíte po celý rok? 

 

Valentýnská nabídka