Blog Global Wines & Spirits

Sekt nejen na Valentýna

Valentýn se nezadržitelně blíží a reklamy plné srdíček a zamilovaných párů nás atakují ze všech stran. I my jsme si pro vás připravili valentýnskou nabídku. Věříme ale, že nebude přeslazená, a že vás potěší, ať už Valentýna slavíte nebo si chcete jen užít sklenku dobrého vína ve společnosti partnera, svých blízkých nebo zkrátka sami v klidu a v pohodě.

Sekty pro zvláštní příležitost

Oblíbenost sektu je každým rokem vyšší a vyšší. Jedná se o šumivé víno, jehož výroba není omezena pravidly platnými pro výrobu Champagne, Prosecca, Crémantu nebo Cavy. To ovšem neznamená, že se jedná o nějaké podřadné víno. I sekt může být vyráběn tradiční (šampaňskou) metodou či charmatovou metodou (stejně jako tomu je u Prosecca). Stačí se ale dostat jen za hranici jedné ze dvou povolených oblastí nebo použít jinou než povolenou odrůdu a už se pro víno smí použít pouze obecný název „sekt“.

 

Vybrat ze všech sektů

Jaromír Gala

Jako první vám tak představíme sekt, který je vyroben tradiční (šampaňskou) metodou a pochází z rukou uznávaného českého vinaře, Jaromíra Galy. Výroba sektu je jeho velkým koníčkem a jeho množství je velmi limitované. K révě a vinohradu přistupuje s pokorou. Vinohrad obhospodařuje koňmi, hrozny sbírá ručně a poctivou práci a lásku předává vínu i ve sklepě. Vznikají tak špičkové sekty, které dokáží každý okamžik proměnit v nezapomenutelný.

20200513_70898_Gala_Pinot Merlot rose_1400

Pinot-Merlot rosé, Extra Brut, Gala

DOPOORUČUJEME


Novinka v podobě růžového sektu, který je vyroben ze dvou odrůd – Pinot Noir 60% a Merlot 40%.

Tento sekt je vyroben tradiční metodou kvašení v láhvi a ležel 36 měsíců na kalech.

  • Aroma vyzrálých třešní a malin, doprovázené podtónem růžového pepře a červených květů.
  • V chuti je víno svěží a vyvážené s tóny kandovaných třešní a brusinek. Dlouhý, elegantní závěr.

Koupit sekt Gala

 

Rakouské sekty

Skvělé sekty najdeme i v Rakousku. Pro výrobu sektu je totiž třeba vyšší kyseliny v moštu a tu v Rakousku díky klimatu i podloží mají. Přední rakouské vinařství Dürnberg na Valentýna představuje svou limitovanou edici sektů – Love. V nabídce najdete hned dva představitele z oblasti Falkenstein.

Tradiční Blanc de Blancs z odrůd typických pro Rakousko – Veltlínské zelené a Ryzlink ovoněné Tramínem a růžovou variantu Love Rosé vyrobenou z odrůdy Zweigeltrebe. Obě vína fermentovala v nerezových tancích a zachovávají si tak svou svěžest. Hodí se jako aperitiv, k lehkým předkrmům, ovocným salátům i jahodovým dezertům.

 

Sekt z Chille

Velmi netradiční odrůda País ze vzdáleného Chille. Jakkoliv by vás toto mohlo na první dobrou odradit, věřte, že se v této láhví skrývá skutečná růžová perla. Krásné elegantní víno s ovocným aroma červeného a citrusového ovoce s příjemnou svěží chutí. Brut značí suchý sekt, který je vyroben tradiční metodou druhotné fermentace v láhvi a zraje 12 měsíců na kvasných kalech. Úžasné víno pro každou sváteční příležitost.

Estelado

Santa Digna Estelado Rose Brut

DOPORUČUJEME


  • Sekt z netradičí odrůdy País vyrobený druhotnou fermentací v láhvi. 
  • Vůně červeného ovoce a citrusů.
  • Živá a svěží chuť s charakteristickými tóny pro odrůdu País.

Koupit Estelado

 

 

Prosecco

Terminologie prosecca pro běžného smrtelníka často znamená jakékoliv perlivé víno. Samotné označení „Prosecco“ má ale daleko přísnější pravidla. V supermarketech sice seženete prosecco za pár korun, jeho kvalita se ale velmi liší. Kvalitu prosecca poznáte podle označení, které zohledňuje ty nejlepší a nejprémiovější oblasti = DOCG (Denominazione di Origine Controlata e Garantita) DOC (Denominazione di Origine Controlata).

Na našem e-shopu najdete Prosecca prémiových italských vinařů, se kterými chybu rozhodně neuděláte. Mezi naše top vinařství se zaměřením na Prosecco patří i italská značka Bottega, která vás na první pohled zaujme designem svých lahví. Vybrali jsme pro vás krásnou trojici – růžové, stříbrné a zlaté, kdy jednotlivá vína můžete koupit samostatně nebo v balíčku se 6 sektovými skleničkami, které od nás dostanete jako dárek zdarma.

 

Doporučená Prosecca:

Bottega-balicek_upraveno_Avila

Koupit balíček se 6 skleničkami

 

Portské víno

Portské víno je fortifikované (dolihované) víno původem z oblasti podél řeky Douro na severu Portugalska. Je zpravidla sladké, jelikož se proces přeměny cukru na alkohol zastaví přidáním lihu a cukr tak ve víně zůstává. Jedná se o velmi populární dezertní víno, které se hodí ke sladkým pokrmům nebo jako sladká tečka na závěr příjemného večera.

Základní rozdělení portského vína je ruby, které je ovocnější a vyzrálejší tawny s oříškovými tóny. Portská vína jsou dlouholetá a často platí, že čím starší, tím lepší. Proto vám doporučujeme ochutnat jednak růžovou variantu Royal Oporto Rosé, která je skvělá v kombinaci s tonikem, tak deseti a dvacetileté Royal Oporto tawny. Obě láhve u nás seženete v dárkovém balení.

Doporučené portské víno:

istockphoto-854369896-612x612

Se skleničkou sektu vám nejen na Valentýna připíjíme na zdraví!