Rumy značky Pyrat ještě donedávna pocházeli z karibského korálového a vápencového ostrova Anquilla. Pro své suché klima a písčitou půdu ho dlouho výrobci třtinových destilátů nebrali vážně. Potom co se pustila do výroby rumů značka Pyrat a začala zde rumy míchat a lahvovat překvapila oblast nejednoho milovníka a znalce rumu. Dnes se Pyrat lahvuje v Guyaně pod záštitou společnosti Patron Spirits.

Už od pohledu jsou lahve rumů Pyrat ležérní a drží se pevně zakořeněného vizuálu klasických rumů. Styl karafy do kterého je rum Pryat XO Reserve stáčený silně připomíná typický tvar, ze kterého piráti a námořníci destilát popíjeli už v 19. století v Karibiku. Na hrdle mu visí hrdě tmavě žlutá stužka, která už na dálku každému dává jasně najevo – že zážitek z jeho popíjení bude ovocný a veselý.

Aroma a chuť rumu Pyrat XO Reserve

Při prvním setkání s rumem Pyrat XO Reserve se témeř každý pozastaví, kde se bere u tohoto rumu tak skvělý dlouhý konec s tak barvitým aromatem a chutí. Když si rum nalejete do skleničky uvolní se hned několik výrazných složek. Přičichntete a zamyslíte se, jestli jste si opravdu nalili rum, nebo sladký nektar z pomerančů a mandarinek. Po poválení ve sklenici ale objevíte i jemnou vůni vanilky, marcipánu a sladké skořice a ujistíte se, že obsah sklenice je opravdu destilát ze třtiny.

S prvním poválením na jazyku čekejte explozi pomerančových a citrusových tónů, které až po chvíli dají prostor i sladké vanilce štiplavé skořici a karamelu. Dlouhý závěr v sobě nezapře zralé pomeranče a ještě chvíli vám na jazyku nechá intenzivní pocit pikantnosti.

I přesto, že v rumu převládá ovocnost jeho výraznost se v něm nezapře díky patnáctiletému ležení ve francouzských a amerických sudech. Staření, naslédné míchání a unikátní lahev dělá z pití tohoto rumu nezaměnitelný zážitek.

Na ručne vyráběnou lahev dohlíží bůžek Hoti

Výjimečností chuti se rumy Pyrat nezapřou, ale co teprve vzhledem a zásadami při jeho lahvování? Každá jeho karafa je širší než vyšší. Hrdlo je ležérně ovázané tmavě žlutou stuhou a visí na něm i přívěsek, ze kterého na osud rumu dohlíží patron všech barmanů – bůžek Hoti. Navíc má každá lahev ofíciální certifikační číslo, které na ní zanechává s vlasnoručním podpisem zodpovědný pracovník destilérky, který dohlížel na lahev při jejím ručním plnění. V naší nabídce najdete i variantu rumu v boxu, která nápadně připomíná korzárskou lucernu.