Šampaňské Pommery je symbolem luxusu, kvality a inovace a právem patří k nejuznávanějším značkám šumivých vín na světě. Slavný šampaňský dům Pommery představil jedno z prvních suchých šampaňských vín na světě. Věděli jste, že za jeho rozmachem stála žena?

Kvalita až na prvním místě

Proslulý šampaňský dům Pommery se pyšní dlouhou a bohatou historií. Dějiny tohoto velkého klasického šampaňského domu se začaly psát v roce 1856 ve městě Reims v regionu Champagne ve Francii, kdy Louis Pommery a Narciss Greno založili společnost Pommery & Greno. Pan Pommery, který původně podnikal ve vlněném průmyslu, byl toho roku již podlomeného zdraví a rozhodl se proto podnikání opustit. Když však zjistil, že jeho manželka čeká ve 38 letech dítě, rozhodl se pro návrat. Vlněný průmysl byl však v té době v krizi – na rozdíl od obchodu se šampaňským.

Když pan Pommery 18. února 1858 zemřel, Madame Pommery převzala vedení společnosti Pommery & Greno a rozvoj podniku založila na tvorbě jedinečných vín. Na jedné věci si přitom mimořádně zakládala: kvalita musela být dotažena až do extrému. Dobře si uvědomovala, jak je pro kvalitu vín důležitý původ hroznů, proto v průběhu let vybudovala sbírku nejlepších vinic v celém regionu Champagne.

madam-pommeryPortrét Madame Pommery. Zdroj: https://www.facebook.com/Pommery

Revoluce ve světě šumivých vín

Co se chuti týče, Madame Pommery předběhla svou dobu. Byla to ona, kdo v roce 1874 vytvořila Pommery Nature, první brut šampaňské, které se setkalo s komerčním úspěchem, čímž porušila tradici velmi sladkých vín. Jako žena v mužském světě vtiskla do šampaňských svou osobnost. Její odkaz žije dál a promítá se do čistoty a jemnosti vín Pommery.

brutPommery Brut Royal – harmonická směs, která v sobě mísí téměř 40 různých „Cru“ vinic. Zdroj: https://www.facebook.com/Pommery

Obří podzemní město jako symbol Pommery

Madame Pommery, která chtěla anglickým zákazníkům nabídnout jedinečné, převážně suché víno, se rozhodla investovat do nového strategického místa, které by spojovalo všechny optimální výrobní podmínky. Koupila 120 vápencových a křídových jeskyní a v červenci 1868 zahájila v Remeši největší stavební projekt století – přeměnu křídových lomů na vinné sklepy. Ty jí umožnily skladovat a stárnout tisíce lahví vína v prostředí s konstantní teplotou 10 °C.

Francouzští a belgičtí horníci vykopali 30 metrů pod zemí obří podzemní město dlouhé 18 kilometrů. Tato slavná šampaňská sklepní galerie tvořená klenbami sudů a žebrovými klenbami se stala symbolem Pommery. Gustave Navlet vyzdobil prostranství tvořená starými studnami, obrovskými basreliéfními sochami, které podtrhují surrealistickou krásu těchto velkolepých štol, jež jsou oděny do trvalého soumraku. Jediným spojením mezi tímto podzemním světem a světem vnějším je nádherné monumentální schodiště se 116 schody.

sklepÚchvatná sklepní galerie jako symbol šampaňského domu Pommery. Zdroj: https://www.facebook.com/Pommery

Architektura, která boří hranice

Madam Pommery vyzvala své architekty, aby se inspirovali oblíbeným anglickým stylem, jež udával tón celému světu. V Remeši byl velmi oblíbený alžbětinský novogotický styl s věžičkami, cimbuřími a donjonovými věžemi a červenými cihlovými vazbami pokrytými modrošedou fasádou. Stále však převládal avantgardní duch. Budovy postavené na otevřeném půdorysu ve tvaru písmene H byly uspořádány v rozporu s architektonickou tradicí Champagne, podle níž měly být domy obráceny dovnitř směrem k sobě, podobně jako francouzská sídla 18. století. Otevřený půdorys měl však konkrétní důvod: usnadňoval budoucí rozšiřování. Je také charakteristický pro lámání bariér a otevírání se okolnímu světu.


Přijměte pozvání do šampaňského domu Pommery

Les Clos Pompadour

Les Clos Pompadour s okouzlujícím jménem Madame de Pompadour je 25 hektarů opevněná vinice v panství Pommery. Největší oplocené vinice oblasti Champagne daly vzniknout jedinečnému šampaňskému, které k dovršení své dokonalosti existuje pouze v magnum (dvojitá láhev o obsahu 1,5 l). V současné době patří vinařský dům Pommery Vranken-Pommery Monopole Group.

leClosLe clos Pompadour – legendární vinice v srdci Remeše, která dává vzniknout velmi tajnému ročníkovému cuvée. Zdroj: https://www.facebook.com/Pommery