Česká Palírna Radlík, která právě oslavuje čtvrt století své existence, se pyšní svými destiláty ze švestek, hrušek, ale třeba i vína, jeřabin a bezinek. Jejich úspěch spočívá v jednoduchém receptu: destiláty jsou čistě přírodní, nepřidává se do nich žádný líh ani cukr. Každý litr jejich destilátu pochází až z osmnácti kilogramů kvalitního ovoce. Autentická chuť ovoce je vždy na prvním místě.

 

Hlavní destilatér a šéf Palírny Radlík, Kamil Kutina říká: „Chceme, abychom na své národní pálenky byli stejně tak hrdí jako jsou Skotové na whisky, Francouzi na koňak či calvados a Italové na grappu. Tradiční ovocné destiláty jsou naše rodinné stříbro,“ dodává spolumajitel palírny Zdeněk Musil.

Ilustrační foto_zprava Hlavní destilatér Kamil Kutina a destilátér Jiří Čížek

Hlavní destilér Kamil Kutina a destilér Jiří Čížek

Historie Palírny Radlík sahá až do roku 1998, kdy majitelé na zemědělském statku v obci Radlík blízko Jílového u Prahy založili pěstitelskou pálenici. Původně pálili ovoce pro lidi z okolí, ale zájem byl tak velký, že se stály dlouhé fronty. V roce 2001 se rozhodli vsadit na vlastní výrobu a založili řemeslný lihovar. Od té doby se jim daří a jejich pálenky získávají ocenění i v zahraničí, například tři zlaté a jednu dvojitou zlatou medaili na Spirits Selection by CMB (Councour Mondial de Bruxelles) v roce 2023.

Budova Palírny Radlík

Na podzim byla Palírna Radlík po druhé v řadě vyhlášena Palírnou roku a i její destilát se znovu stal Pálenkou roku. Na největší soutěži českých profesionálních destilatérů v konkurenci 37 českých lihovarů s 296 soutěžními vzorky získaly destiláty z Palírny Radlík čtyři zlaté, čtyři stříbrné a tři bronzové medaile. Její Hruškovice Williams uspěla v této silné konkurenci, když byla nejlépe hodnoceným destilátem ze všech 296 soutěžních vzorků napříč všemi kategoriemi (ovocné destiláty, whisky, giny a likéry) a stala se tak Pálenkou roku 2023. Vloni stejný titul získal jiný destilát z Palírny Radlík, a to Vínovice z dubového sudu.

Palírnu vlastní Zdeněk Musil a jeho společník Libor Lacina. Jejich byznys stále roste. „Naším cílem však není soustředit se na kvantitu, ale na kvalitu. Nechceme rozjet průmyslovou velkovýrobu,“ vysvětluje Musil. Palírna i nadále funguje v malém kolektivu, má jen sedm stálých zaměstnanců.

Bez názvu-5_WEB

Palírna Radlík vyrábí celkem 24 druhů ovocných destilátů a také varianty, které zrají v dubových sudech. Experimentují s různými druhy ovoce, včetně regionálních specialit, jako jsou mirabelky, bezinky, černý rybíz a jeřabiny. Zpracovávají ale také exotického ovoce, jako jsou mango, banány, mandarinky a ananas.

Zatímco ovoce se většinou zpracovává ručně, na ostatní výrobní postupy mají k dispozici nejmodernější zařízení, které pořídili v rámci celkové rekonstrukce palírny. Jedinečné je zařízení na řízené kvašení v regulovatelné teplotě, nebo moderní destilační aparatura. Destilační zařízení bylo vyrobeno palírně přímo na míru.  Jedná se o celoměděnou destilační aparaturu, která kombinuje klasický dvoukotlový systém, kde je podstatná pomalá destilace i větší čistící a katalitické účinky mědi, s jednokotlovým systémem, pro který je zase typická vícenásobná destilace.  Samotná aparatura funguje jako hudební nástroj, který umožňuje destilatérovi reagovat a průběžně upravovat celý proces. Na základě jeho rozhodnutí mohou být jednotlivé části destilovány 2x až 5x.

Destilační místnost-hlavní pohled

Nicméně, jak dodává Zdeněk Musil, spolumajitel a zakladatel Palírny Radlík „To nejdůležitější je poctivá ruční práce, respekt k tajemství biologických procesů, nadšení a sdílená radost z výsledku, bez toho by to ani nešlo.“