Blog Global Wines & Spirits

Objevte krásu portugalských vín

Vydejte se s námi po stopách Portugalska s vinařstvím Real Companhia Velha, které patří mezi nejvýznamnější vinařství regionu Douro, a které se věnuje výrobě vína už více jak 265 let. S vinařstvím je zejména úzce spjata tradice výroby portského vína, ovšem nesmíme opomenout pestrou nabídku jejich výborných bílých a červených vín.

Když se řekne víno z Portugalska, většině z nás se automaticky vybaví portské víno. Málokdo však ví, že v Portugalsku se vyrábí vynikající červená i bílá vína, zejména v nejznámější oblasti kolem řeky Douro. Vína z Portugalska bývají neprávem opomíjená, přitom se mohou chlubit výborným poměrem ceny a kvality.

My jsme pro vás při této příležitosti připravili výhodný balíček vín ve formátu 5+1, kdy jako dárek dostanete Evel Tinto v hodnotě 205 Kč. Máte tak jedinečnou příležitost ochutnat, co tento krásný vinařský region přináší. 

RCV_5+1_zari_2023_GW_Balicky_2023_RCV-2023

Akční nabídka

Historie Real Companhia Velha

Jedním z nejvýznamnějších portugalských vinařství je společnost Real Companhia Velhakterá se pyšní více než 260 letou tradicí a nepřetržitou produkcí portského vína. Vinařství bylo založeno v roce 1756 portugalským králem Josém I. a jeho věhlas postupně rostl. O tom svědčí mimo jiné i spolupráce s většinou královských rodin, které se postupně střídaly na portugalském trůně.

real companhia velha - cellars

V době založení společnost Real Companhia Velha vlastnila vinice o rozloze 1 500 hektarů, které se nachází po rozlehlém údolí řeky Douro. V současné době společnost patří k nejvýznamnějším producentům a k největším vlastníkům vinic v tomto regionu. Své produkty distribuuje do více než 45 zemí světa. I přes velikost vinařství můžeme říct, že zde vítězí kvalita nad kvantitou. Pro vinařství je velmi důležité spojení s přírodou, zakládají si proto na půdní diverzitě a šetrnému zacházení. 

Výjimečný region Douro

Výjimečnost přírodních a klimatických podmínek regionu Douro, společně s tradičním specifickým způsobem výroby, dávají vínům punc jedinečnosti. Vzhledem ke své unikátnosti tvoří lokální víno jeden z hlavních pilířů portugalského kulturního dědictví. Historie vinařského území sahá až do období Římské říše. Pro vinařství v této oblasti je typická výroba portských vín. Společnost Real Companhia Velha dnes patří mezi nejvýznamnější producenty vína v regionu.

20230907_140810 (2)

K nejproslulejším Quintas - jak se v Portugalsku říká vinicím ležícím v těch nejlepších polohách, patří Quinta das CarvalhasQuinta do Casal da GranjaQuinta de CidrôQuinta dos Aciprestes a Quinta das Carvalhas. Samotné víno zraje ve starodávných sklepích ve Vila Nova de Gaia. Na ploše 180 000 m2 je tady uloženo na 40 milionů litrů vína.

Quinta das Carvalhas

Spolumajitel a prezident společnosti Pedro Silva Reis navázal na prácí svého otce. Důsledně sleduje práci ve vinicích, zároveň dohlíží na kvalitu pěstovaných hroznů a vyráběných vín. Quinta das Carvalhas se nachází na levém břehu řeky Douro. Vyznačuje se velmi specifickými edafoklimatickými podmínkami. Její vinice se nacházejí v různých nadmořských výškách od 80 m na hranicích řeky Douro do 500 metrů nad mořem na vrcholu svahu. Největší plocha vinic quinty je vystavena severnímu slunci, avšak další část vinice na druhé straně hory je vystavena jižnímu slunci. Většina pozemků je vysázena v oblastech s velkým sklonem, mezi 40 % a 70 % strmosti, pouze malá část je vysázena na méně svažitém místě na vrcholu kopce. Tato rozmanitost nabízí podmínky pro výrobu velmi komplexních a originálních vín. Vzhledem ke strmým svahům probíhá veškerý sběr hroznů ručně.

Vinařské dědictví tvoří téměř stoletá réva, která se skládá ze vzácných, pro tento region původních, odrůd. Mladší vinice jsou tvořeny význačnými odrůdami a těží z moderního vinohradnického přístupu. 

20230907_14120022 (1)

V současnosti je jednoznačně největší Quintou v celé oblasti. Vinice pokrývá celý svah s výhledem na řeku a na jeho vrcholku se tyčí usedlost Casa Redonda, kterou můžete shlédnout ze širokého okolí. Quinta das Carvalhas patří nepochybně mezi klenoty nejen společnosti Real Companhia Velha, ale celého regionu. 

Vinice Quinta dos Aciprestes

Od roku 1860 je Quinta dos Aciprestes úspěšným konglomerátem tří sousedních Quintas. Původní Quinta se nazývala Cyprestes a byla založena během 18. století. Quinta Aciprestes patří k nejlepším vinicím vinařství Real Compahia Velha. Specifické mikroklima na této 100 hektarové vinici – svit převážně severního slunce a nízká nadmořská výška, nabízí ideální podmínky pro dokonalé zrání odrůd Red Douro. Ve vínech z vinic Aciprestes je silně patrný terroir. Jsou zde produkovány tři druhy vín - Tinto, Reserva a Grande Reserva.

Vinice se rozkládá na více než 2 km levého břehu řeky Douro, čelem k přítoku řeky Tua, mezi podoblastmi Cima Corgo a Douro Superior. Rozpoznáte ji snadno podle vzrostlých cypřišů a pro svou charakteristickou krajinu bez tradičních teras, která je výsledkem nedávných úprav. Vinice byla znovu osázena nejušlechtilejšími odrůdami regionu Douro, kterým vévodí Touriga Nacional a Touriga Franca, s výjimkou 70 hektarů Field Blend, kde je nejvýraznější Tinta Barroca. 

4057

Vinice Quinta de Cidrô

Quinta de Cidrô se nachází v São João da Pesqueira, což je jedna z nejoceňovanějších vinařských oblastí v údolí Douro. Během posledních 20 let se Cidrô proměnilo v modelovou vinici pro celou oblast. Na panenské půdě byly použity ty nejmodernější techniky k výsadbě 140 ha těch nejlepších světových odrůd. Díky své optimální poloze se mezinárodním odrůdám daří stejně dobře jako těm místním. Chardonnay, Sauvignon Blanc, Viognier, Pinot Noir a přizpůsobivý Cabernet Sauvignon jsou některé z odrůd, které zde projevují své nejlepší vlastnosti díky rozsáhlým vinařským znalostem a dovednostem. 

Vinice zabírá většinu plochy quinty a rozprostírá se na mírných svazích (sklon menší než 30 %) v nadmořské výšce 450 až 600 m. Tato náhorní plošina dává vínům spoustu, převážně severovýchodního slunečního svitu.

quinta de cidro

Všechna vína Real Companhia Velha