Říká se, že ve whisky z palírny Oban můžete cítit aroma západoskotské vysočiny – suchý kouřový styl whisky ze skotských ostrovů se prolíná s lehčími a sladšími sladovými whisky z Vysočiny. Nejznámějším produktem palírny je Oban 14 Years Old.

Historie palírny Oban

Palírna Oban byla založena v roce 1794 bratry Stevensonovými – Hughem, Johnem a Jamesem. Dnes již legendární palírna Oban vyrostla ve stejnojmenném skotském městě na břehu zátoky poblíž ostrova Mull. Při jejím založení však ještě nemohlo být o městě ani řeč. Tehdy se na tomto místě nacházel pouze přístav – a právě zmíněná palírna. Město jako takové vzniklo teprve po založení destilerie a rozrostlo se okolo ní. I z toho důvodu, že okolní parcely zabrali jiní osadníci, byly možnosti růstu palírny značně omezené. Dodnes patří Oban s pouhými dvěma destilačními kotly k nejmenším palírnám ve Skotsku. O snížení kvality ale nemůže být ani řeč. Whisky se zde vyrábí z nejlepšího, speciálně upraveného sladu a postupně si získala oblibu po celém světě. Díky dlouhé době fermentace ročně produkuje pouze 800 000 litrů alkoholu.

V roce 1883 se novým majitelem palírny stal Walter Higgins a provedl rozsáhlou modernizaci. Palírna poté vystřídala několik různých majitelů. V letech 1931–1937 byla palírna uzavřena, stejně jako během druhé světové války a v letech 1969–1972. V současné době patří nadnárodní společnosti United Distillers (Diageo). Perlička: Při hloubení nového skladiště byl v palírně Oban učiněn významný archeologický objev – našly se zde lidské ostatky datované do roku 4500 př. n. l.

Whisky z palírny Oban

Základní portfolio destilerie Oban tvoří whisky Little Bay, 14letá whisky, 18letá whisky (exkluzivní pro Spojené státy americké) a Distiller’s Edition, které dozrávají v sudech po sherry. V roce 2019 palírna přišla s novinkou – limitovanou edicí Old Teddy.

Oban 14 Years Old

Tato čtrnáctiletá whisky s obsahem alkoholu 43 % patří k nejznámějším Singlemalt Highland whisky na trhu. Oban 14 Years Old whisky má světlejší, zlatě jantarovo-olivovou barvu s jemnými odlesky. Její vůně je elegantní a jemná s náznaky kouřovosti, minerality, praženého sladu a sušených fíků. Má výraznou, tělnatou a kořenitou chuť, ve které můžete také cítit jemné tóny kouře, vosku, mořských řas a sladkého ovoce. Závěr této Oban whisky je dlouhý a sladký s tóny dubu a soli. S jakými pokrmy si ji můžete vychutnat? Výborně se hodí k lososu a jiným mořským plodům. O její kvalitě svědčí i řada ocenění, které získala na prestižních světových soutěžích.