Hora pokrytá cukrovou třtinou a jedinečná kamenitá půda filtrující vodu z korálových jeskyní. To je místo, kde vzniká nejstarší rum světa, Mount Gay.

Historie lihovaru Mount Gay

Historie karibského rumu Mount Gay se začíná psát roku 1703 na nejvýchodnějším ostrově Západní Indie – na Barbadosu. Z tohoto roku pochází první písemná zmínka o malé destilerii na kopci v St. Lucy. Tato destilerie zde doposud stojí a rum Mount Gay se v ní stále vyrábí. Rumy Mount Gay tedy patří k nejstarším rumům na světě, ale také jde o nejstarší kontinuálně vyráběný alkohol světa. 

Mount Gay a jejich historickou půdu původně vlastnil John Sober, který malý lihovar na vrcholu Mount Gilboa v St. Lucy na Barbadosu zdědil. Rodina si najala sira Johna Gaye Alleyna, aby zahájil novou éru lihovaru. Jeho inovace a výsledky měly takový úspěch, že po smrti Johna Gaye Alleyna v roce 1801 se rodina Soberů rozhodla celý lihovar po něm pojmenovat. Tak se zrodil Mount Gay. 

V současné době působí v Mount Gay první master blenderka Trudiann Branker, která nadále spolupracuje s bývalým master blenderem Allenem Smithem. Její kariéra v Mount Gay začala v roce 2014, kdy zde začala působit jako Manažerka kvality. Současným většinovým akcionářem destilerie Mount Gay je od roku 1989 Rémy Cointreau. Rum Mount Gay se prodává ve 110 zemích světa, primárně ve Spojených státech.

V destilerii tvrdí, že to, co dělá rumy Mount Gay tak jedinečnými, je jejich minulost i přítomnost – od založení lihovaru v roce 1703 až po legendární vedení sira Johna Gaye Alleyna. Příběh značky můžete už 300 let ochutnat v každé kapce rumu Mount Gay. Třeba v láhvi Mount Gay XO, Mount Gay Black Barell, nebo Mount Gay Eclipse.

Master blenderka Trudiann BrankerMaster blenderka Trudiann Branker. Zdroj: https://www.facebook.com/MountGayRum/photos/4013400348682428

Výroba rumu Mount Gay

Mount Gay a Barbados jsou spolu nerozlučně provázány. Geologií i kulturou, staletí trvajícím partnerstvím mezi půdou a řemeslem. Srdce Mount Gay tvoří původní studna z roku 1703, vykopaná zakladateli lihovaru. Je jádrem toho, co dělá tento rum tak jedinečným – vlastní barbadoská voda z korálových jeskyní, jemně filtrovaná samotným ostrovem.


Mount Gay Rum – chuť Barbadosu v každé lahvi

Na výrobu rumu Mount Gay se používají pouze čistě přírodní ingredience z Barbadosu – Bajanská voda filtrovaná korálem a přírodní kvasnice, které vznikají během fermentace tak, že se cukry v melase přeměňují na jednobuněčné organismy. V Mount Gay se používají dva typy kvašení. Uzavřená fermentace, používaná pro destilaci v koloně a počáteční fermentace pod širým nebem, používaná pro destilaci v kotlících. Výsledkem je zcela jedinečný aromatický profil, přirozeně vytvořený terroirem.

Koktejly Mount Gay

Koktejly z rumu Mount Gay si můžete vychutnat v zimě i v létě. Mezi oblíbené koktejly do teplých letních dnů patří klasický Honey Old Fashioned – Summer, osvěžující Summer Solstice Punch nebo sladce kokosový Cropover Tiki. V chladnějších dnech si doporučujeme namíchat Orange Eclipse z džusu z krvavě rudých pomerančů, nakyslý Merry Maple Sour, či perlivý Sparkling Sage.


Koktejl Mount Gay Cropover Tiki