Špičkové rumy Ron Matusalem pocházejí z Kuby, výroba však probíhá v Dominikánské republice. Vyrábí se tradiční metodou solera a pyšní se bohatou, elegantní chutí se sladkým závěrem. Rumy Ron Metusalem jsou oblíbené po celém světě. Nejznámějším rumem z portfolia značky je Matusalem Gran Reserva 23 Years Old.

Historie rumu Matusalem

Jak název napovídá, nejde v oblasti rumů o žádného nováčka. Svůj název rum dostal po biblickém patriarchovi Metuzalémovi, který se údajně dožil 969 let. Rum Matusalem jako první vyrobili na Kubě v roce 1872 dva španělští bratři Benjamín a Eduardo Camp se svým spolupracovníkem, Evaristo Álvarezem, pod značkou Matusalem & Company. Měli jediný cíl: vyrobit nadčasový rum s jedinečnou chutí. Své předsevzetí splnili a dali vzniknout chuťově velmi bohatému, elegantnímu rumu se sladkou dochutí, který si získal oblibu po celém světě. Ačkoliv jde o kubánský rum, vyrábí se v Dominikánské republice, kam jeho majitelé po revoluci uprchli. Stále však zůstává věrný svým kořenům a vychází z tradiční receptury.


Historie rumu Ron Matusalem

Metoda Solera

Rum Matusalem se vyrábí tradiční metodou Solera (ze španělského „K zemi”), původně využívanou pro výrobu sherry, brandy a koňaku. Jde o unikátní proces míšení rumů s odlišným stářím – sudy se vrství na sebe, nejspodnější řadu tvoří nejstarší rum a horní řadu nejmladší z nich. Sudy jsou přidávány postupně, většinou s odstupem jednoho roku. Tento systém je důležitý pro pozdější míchání rumů. Na etiketě rumu stařeného systémem solera bývá označení nejstaršího rumu z výsledného blendingu. Například Matusalem Gran Reserva 23 Years Old. Ačkoliv je tento proces pracnější, výsledek stojí za to. Rumy vyráběné tímto způsobem mají harmoničtější, jemnější chuť a získávají přirozenou sladkost. Díky tomu není třeba do nich přidávat karamel nebo jiná aditiva. 


Tradiční metoda Solera

Rumy Ron Matusalem

Vlajkovou lodí značky Matusalem, kterou ocení zejména znalci, je nejstarší rum Matusalem Gran Reserva 23 Years Old. Má květinovou až ovocnou vůni s tóny dřeva, na kterou navazuje jemná, skvěle vyvážená chuť s dlouhým a sladkým závěrem. Jako „Koňak mezi rumy” bývá označován Matusalem Gran Reserva 15 Years Old. Je dokonalým blendem mladších a dokonale vyzrálých rumů. Má zlatavou až jantarovou barvu, elegantní vůni s tóny švestek a karamelu. Okouzlí vás svou delikátní, komplexní a přesto sametově jemnou chutí s náznakem vanilky a karamelu. Pokud jste se rozhodli obdarovat někoho blízkého prémiovým rumem Matusalem, doporučujeme sáhnout po Matusalem Gran Reserva 15 Years Old v neotřelém dřevěném boxu. 

Jak jsme u kubánských rumů zvyklí, rumy Matusalem si vychutnáte čisté, ale i v osvěžujících míchaných nápojích. Pro tento účel se hodí zejména rum Platino nebo Classico. Jedno mají ale rumy Matusalem společné – ať už si vyberete kterýkoliv z nich, nemůžete se splést.


Osvěžte se světoznámým koktejlem Cuba Libre