Žádné dvě láhve amerického bourbonu z Kentucky Maker’s Mark nejsou stejné díky charakteristické pečeti z červeného vosku. Uvnitř láhve se skrývá ručně vyráběný bourbon, který se vyrábí stejně, jako ho vyráběl zakladatel značky, Bill Samuels, st. od roku 1958. Svou nesmazatelnou stopu na lahvích Maker’s Mark zanechala Billova žena Margie a spolu s Billem se postarali o revoluci v celém odvětví.

„Dejte mi bourbon, který mi utrhne uši.“ – Bill Samuels, st.

Všechno začalo touhou jedné rodiny vytvořit bourbon, který by rádi pili se svými přáteli. Zakladatel značky Maker’s Mark, Bill Samuels starší, začínal s jedinou kopií 170 let starého rodinného receptu, kterou poté zapálil. Experimentoval s nejrůznějšími aromatickými zrny a hledal vlastní způsob výroby. Aby ušetřil roky zrání, upekl několik bochníků chleba s různými kombinacemi zrn. Nejenže díky tomu ušetřil čas, ale přivedlo ho to k myšlence vyměnit tradiční žitné zrno, které se běžně používá v bourbonech, za měkkou červenou ozimou pšenici. Tím nahradil ostrý žitný kousavý nádech jemnou sladkostí, kterou je dnes bourbon Maker's Mark proslulý.

makersmark-billBill Samuels, st. Zdroj: https://www.facebook.com/makersmark

Margie Samuels zanechává stopu

Bill díky své vynalézavosti, trpělivosti a cílevědomosti nejenže znovuobjevil rodinnou whisky, ale se svou spolupracovnicí Margie také způsobil revoluci v celém odvětví. Chuť Maker’s Mark vyčnívala z davu, a tak Margie Samuelsová, spoluzakladatelka společnosti a Billova manželka v jednom, chtěla zajistit, aby z prodejních pultů vyčnívala celá láhev. Říká se, že díky Margie si zákazník koupí první láhev Maker’s Mark a díky Billovi druhou. Tvar láhve, vzhled etikety, charakteristický červený voskový vršek a dokonce i samotný název jsou totiž zásluhou Margie.

margieMargie is Making Mark Zdroj: https://www.facebook.com/makersmark

Jako členka Kentucké bourbonové síně slávy máčela Margie ručně první láhve ve své kuchyni a k roztavení vosku používala domácí fritézu. Margiina smažená kuřata už nikdy nebyla stejná, stejně jako obchod s whisky. Ačkoli každý doušek bourbonu Maker's Mark chutná stejně jako ten předchozí, žádné dvě láhve nejsou stejné. Roztavený červený vosk dodává každé láhvi jedinečný šmrnc.

makers-voskŽádné dvě láhve Maker’s Mark nejsou stejné Zdroj: https://www.facebook.com/makersmark

Při pojmenování nového bourbonu se Margie inspirovala značkami výrobce (maker’s marks), kterými cínaři označují svá nejlepší díla. Její značka obsahuje hvězdu pro Star Hill Farm, farmu v Bardstownu, kde rodina žila. Písmeno „S“ znamená Samuels a římská číslice IV symbolizuje status jejího manžela jako čtvrté generace destilatéra. (Syn Bill mladší později zjistil, že jeho otec byl ve skutečnosti šestou generací lihovarníků. Ale SIV se vžilo a zůstalo.). Margie záleželo na tom, aby byla palírně věnována stejná pozornost jako whisky. Někteří jí také připisují zásluhu na založení bourbonové turistiky. Údajně přiměla Billa, aby každý investovaný dolar do bourbonu šel i na obnovu budov a pozemků palírny. 


Pocta ženám, které se věnují whisky

Nepokaz tu whisky!

Když syn Billa a Margie v roce 1975 převzal funkci prezidenta, jediná rada jeho otce Billu Samuelsovi mladšímu zněla: „Nepokaz tu whisky.“ Bill junior toto přání splnil a stejně jako jeho rodiče projevil nadání a smysl pro inovaci. Vytvořil první program ambasadorů svého druhu, který umožňuje největším fanouškům značky Maker's Mark cítit se jako součást rodiny. V roce 2010 se Bill junior zapsal do rodinné, i bourbonové historie, když představil Maker's Mark 46®, první nový významný produkt značky za více než 50 let. A pokud to znamenalo propagovat značku Maker’s Mark, byl Bill junior ochotný převléknout se třeba za Elvise, nebo zpívat s Little Richardem. Dnes na tradiční výrobu dohlíží vnuk Margie a Billa staršího, Rob Samuels, který v lihovaru pracoval od svých devíti let prakticky na všech pozicích.

markers-robBillu Samuels mladší se synem Robem. Zdroj: https://www.facebook.com/makersmark