Rakouské vinařství Laurenz V. si dalo za cíl představit Grüner Veltliner v moderním stylu a inspirovat touto odrůdou milovníky vína po celém světě.

Vyvážená a svěží vína z vinařství Laurenz V.

Domovem vinařství Laurenz V. je rakouská vinařská oblast Kamptal, jež se vyznačuje mírně zvlněnými kopci, které se k sobě přimykají. Tu a tam problesknou třpytivé žulové skály – a uprostřed toho všeho leží vinařství Laurenz V. a protéká řeka Kamp. Půdy na zdejších vinicích jsou bohaté na spraše, štěrk, primární horniny, gneiss a slídové břidlice. Z takto skvělých podmínek oblasti Kamptal vzešla vína Grüner Veltliner Singing a Grüner Veltliner Friendly DAC, jejichž jména mluví i za svou chuť. Jsou vyvážená, jako pevné přátelství a zpěvně svěží jako charakter regionu, ze kterého pochází.

325694_10150565872387690_1923317041_o3 generace vinařství V. Zöbing. Zdroj: https://www.facebook.com/LAURENZfive

Hold dědečku Grünerovi

V roce 2004 spojili své síly tři nadšenci do vína: Dieter Huebler, Franz Schweiger a Laurenz M. Moser V. Nově založená společnost Laurenz V. (Laurenz Five) byla pojmenována po jednom ze zakládajících partnerů, Laurenzu Marii Moserovi pátém, vnukovi legendárního rakouského průkopníka vína Lenze Mosera lll. Společnost Laurenz V. tak vzdává úctu odkazu Lenze Mosera lll. neboli „dědečka Grünera“, který se v polovině minulého století téměř sám zasloužil o to, že se Grüner Veltliner stal rakouskou charakteristickou odrůdou. Vinařství Laurenz V. dnes vedou Dieter Hübler a Franz Schweiger. Peter Schweiger, bratr Franze Schweigera, se o vinný sklep stará již od jeho založení. Velmi talentovaný vinař, který je s Kamptalem hluboce spjat. A pomáhá mu i jeho syn, Peter ml. Ten v roce 2012 absolvoval vinařskou školu a svému otci aktivně pomáhá.

Famózní Grüner Veltliner z Laurenz V. Zöbing

Laurenz V. vyrábí elegantní, podmanivý styl Grüner Veltliner, který je navržen tak, aby byl mezinárodně atraktivní a vhodný pro různé druhy kuchyní. Vína se vyznačují energickou kyselinkou, koncentrací chuti, jemnými tóny koření, smyslnou strukturou a živou mineralitou. Za tímto účelem vinařství pěstuje a získává hrozny od prověřených pěstitelů z oblastí Kamptal, Kremstal a Weinviertel v Dolním Rakousku, kde Grüner Veltliner dosahuje optimální zralosti a zároveň si zachovává svou charakteristickou živost.

Grüner Veltliner ve 45 zemích světa

Společnost Laurenz V. se zasloužila o to, že se rakouské víno Grüner Veltliner dostalo na mezinárodní výsluní. Vína Laurenz V. se prodávají ve 45 zemích světa a podávají se ve vynikajících restauracích od Dublinu po Dubaj, Oslo, Šanghaj, Londýn a Los Angeles. Vinařství vyrábí sedm různých vlastních odrůd Grüner Veltliner, z nichž čtyři jsou v současné době dostupné ve Spojených státech: Singing, Friendly, Forbidden and Charming.

16178901_10154522503647690_939066090427744096_oZpívající, Přátelské, Zakázané a Okouzlující Veltlínské zelené Laurenz V. Zdroj: https://www.facebook.com/LAURENZfive