Palírna Jura, ležící na stejnojmenném skotském ostrově, produkuje čistou sladovou malt whisky, která je v současné době třetí nejprodávanější single malt whisky ve Velké Británii. Díky vysokým kotlům, které patří k nejvyšším ve Skotsku, nemá whisky silně rašelinovou chuť, ale je jemná a lehká.

Nezkrotný ostrov Jura

Palírna Jura se nachází na západním pobřeží Skotska, v malé vesnici Craighouse, na ostrově Jura. Ostrov je od pevniny vzdálen pouhých 60 mil a přesto se zde cítíte jako v jiném světě; ve starobylé krajině divokých hor, klidných jezer a rozbouřeného moře. Na ostrově se nachází pouze jedna silnice, jedna hospoda a jedna palírna whisky. Místní jsou však přesvědčeni, že ta nejlepší. Palírnu označují za tepající srdce komunity a whisky za zdroj hrdosti a prosperity pro další generace.

Ostrov Jura: jedna silnice, jedna hospoda, jedna palírna whiskyOstrov Jura: jedna silnice, jedna hospoda, jedna palírna whisky. Zdroj: https://www.facebook.com/JuraWhisky/photos

Historie palírny Jura

Palírna Isle of Jura byla oficiálně založena v roce 1810, podle historických důkazů zde však nelegální pálení probíhalo již od začátku 16. století. Mohlo by se tedy jednat o nejstarší palírnu ve Skotsku. Oficiálně palírnu založil lord Archibald Campbell a v roce 1875 ji odkoupil James Ferguson. Palírna byla známá také pod jmény Caol´nan Eilean, Craighouse nebo Small Isles. Od roku 1901 až do roku 1960 byla palírna zavřená a znovu ožila až s novými majiteli – společností Charles Mackinlay & Co. Ti palírnu zrekonstruovali a o tři roky později znovu rozjeli výrobu s cílem zvýšit pracovní příležitosti na ostrově.

V roce 1993 se novými majiteli stali Whyte & Mackay, kteří učinili důležité rozhodnutí: přelít většinu whisky zrající ve skladech palírny do vysoce kvalitních sudů po bourbonu a zvýšit tak kvalitu whisky. JIž po pěti letech se ukázalo, že šlo o dobré rozhodnutí – prodeje prudce stouply. V následujících letech byla palírna renovována a došlo k rozšíření jejího návštěvnického centra. Zajímavostí je, že whisky je zde destilována v druhých nejvyšších kotlích celého Skotska. Původně byla jurská whisky silně rašelinná, ale vysoké destilační kotle jí dodávají jemnou a lehkou chuť, která se podobá spíše oblasti Highlands. 

S výškou necelých 25 stop patří kotle palírny Jura k nejvyšším ve Skotsku.S výškou necelých 25 stop patří kotle palírny Jura k nejvyšším ve Skotsku.. Zdroj: https://www.facebook.com/JuraWhisky/photos

Whisky Jura

Portfolio palírny Jura obsahuje základní řadu, která se skládá z whisky Jura Journey (zrála v sudech z amerického dubu), 10leté a 20leté whisky, které zrály v sudech po oloroso sherry, whisky Seven Wood (sedm typů francouzského dubu a sudy po bourbonu) a 18leté whisky zrající v sudech po červeném víně.

V řadě určené pro bezcelní zóny najdeme whisky The Sound, The Road, The Loch a The Paps – čtveřici whisky, které dozrávaly v sudech po sherry Pedro Ximenéz. Specialitami jsou 19letá whisky Jura 1984 vyrobená k výročí narození George Orwella, který na tomto ostrově napsal svůj román 1984, whisky Superstition bez udání stáří plněná v roce 2002, či Prophecy.

 

Jura ProphecyJura Prophecy. Zdroj: https://www.facebook.com/JuraWhisky/photos