Vše o víně Global Wines & Spirits

Fenomén Primitivo

Primitivo se v poslední době těší velké oblibě mezi milovníky vína. Plné a ovocné červené víno s temně rubínovou barvou a vůní tmavých třešní a lesních plodů. Krásně vyzrálé hrozny vykouzlí výraznou chuť s příjemnou sladkostí, i když se jedná o suché víno. Víno, u kterého vám jedna sklenička stačit nebude.

Primitivo inteligentně

Možná i díky svému názvu je tato odrůda tak populární. Dobře se pamatuje a mnohým cukají koutky, když se jim název asociuje s označením pro jednoduchého až hloupého člověka. Avšak Primitivo rozhodně není víno pro hlupáky. Svůj název nese z italského slova "primo", neboli první. Primitivo je raná odrůda, která první kvete a první také dozrává.

Vybrat si své Primitivo

 

Jiný kraj, jiný název

Označení Primitivo není jediným názvem pro tuto oblíbenou odrůdu, se kterým se můžete setkat. Primitivo je italský název kalifornské odrůdy Zinfandel. Tuto odrůdu najdeme ale i v Chorvatsku pod názvem Tribidrag.

Samozřejmě působení místního klimatu víno značně ovlivňuje a tak zatímco italské Primitivo snadno poznáme podle chuti tmavého ovoce, tak kalifornský Zinfandel inklinuje k sladšímu a ovocnějšímu stylu. To je způsobeno vysokými teplotami během dne, které nijak výrazně neklasají ani během noci. 

Tribidrag je potom ve svém rodném Chorvatsku ještě o něco temnější. Ovocnost však všechny oblasti spojuje a z hroznů vznikají robustní vína, která díky vysoké cukernatosti zralých hroznů při sběru mají často i vyšší obsah alkoholu.

red_wine_berries_primitivo

foto: livelytable.com

Plné vůní i chutí

Hlavním důvodem, proč je tato odrůda tak populární je však samotná chuť vína. Primitivo je hladké až sametové a velmi snadno se pije. Přitom neztrácí ani na své zajímavosti a složitosti. Je to víno, ke kterému si můžete dělat spoustu poznámek a zkoumat ho celý večer nebo si ho jen užít při jídle a vychutnat s přáteli. Primitivo má mnoho podob a i země původu určuje jeho charakter.

Mezi nejčastější chutě, které můžete v odrůdě Primitivo najít jsou třešně, jahody, lesní bobulové ovoce se sladkým kořením jako je skořice a čokoláda. Díky vyzrálosti hroznů ovocné tóny mohou přecházet až do sladkých džemovitých a sušených tónů.

Na teplotě záleží

Každé víno má ideální teplotu, při které ho doporučujeme podávat. Obecně to platí takto:

Druh vína Doporučená teplota
při podávání vína
 
Šumivá a šampaňská vína 5–8 °C
Bílá sladší vína a dezertní vína 8–12 °C
Bílá suchá vína 9–11 °C
Růžová vína     10–13 °C
Elegantní a lehčí červená vína     12–15 °C
Těžší červená vína    15–18 °C

Primitivo je plné červené víno, které se nejlépe rozvoní a svou chuť uvolní při 16 - 18°C. Nicméně díky své ovocnosti, zralým tónům a nižším tříslovinám se jedná o lehké víno, které můžete pít nachlazené i na 12°C. Záleží už pak jen na vás, jak si ho vychutnáte nejlépe. Zároveň u této odrůdy není dogma si do skleničky hodit pár kusů bobulového ovoce nebo kostek ledu. Víno by se mělo pít tak, aby vám to přinášelo radost.

Víno se musí ochutnat

Proto vám přinášíme nabídku hned několika druhů Primitiva. Řada z nich patří k našim novinkám, které jsme pečlivě vybírali tak, aby reprezentovaly odrůdu Primitivo a našli jste v nich přesně to, co od vína této odrůdy očekáváte. Příjemný zážitek plný sladkých ovocných tónů s nižší tříslovinou a výrazným aroma lesních plodů.

Další velkou výhodou této odrůdy je i její cena. Primitivo koupíte již za méně než 200 Kč, přitom máte jistotu, že budete s vínem spokojeni. Nemusíte zruinovat rodinný rozpočet, abyste si dopřáli svělé červené víno. Vybrali jsme proto zástupce různých cenových kategorií a pod naše doporučení se vám klidně podepíšeme.

Zde je to nejlepší, co odrůda Primitivo nabízí. Je jen na vás, kolik lahví se rozhodnete ochutnat. 

 

Lunatico_Puglia_IGP_Primitivo__291020april19

Lunatico Primitivo Puglia IGP

> doporučujeme


 • Víno pro každý den, také k předkrmům a jídlům z tmavých mas.
 • Má hlubokou, tmavě červenou barvu s fialovými odlesky. Vůně je intenzivní s aroma švestek a třešní, rozmarýnu a vanilky. Chuť je plná, jemná a harmonická.
 • Víno zaujme i svou temně modrou etiketou plnou stříbrných hvězd.
 • cena: 179 Kč

 

21113_Primitivo_IlPumo

Primitivo Il Pumo Salento IGP


 • Intenzivní rubínová barva s fialovými odlesky. Výrazná komplexní vůně s tóny drobného lesního ovoce, exotického koření a třešní. Víno s dobrou strukturou na patře působí krásně plným a teplým dojmem.
 • Vyvážená tříslovina v kombinaci s bohatou chutí. Vynikající perzistence, dlouhý závěr.
 • cena: 189 Kč

 

Antinori_Neprica-Primitivo_senza-annata

Tormaresca Neprica Primitivo

> doporučujeme


 • Víno má intenzivní rubínovou barvu. Ovocná vůně s aroma červeného ovoce, černých třešní, také s dotekem kandovaného ovoce a lékořice. Jemná, dobře strukturovaná chuť s bohatými tříslovinami.
 • Na víno jsou použity hrozny z vinic usedlosti Maime v San Pietro Vernotico.
 • Víno od světového vinařství Tormaresca, Antinori
 • cena: 229 Kč

 

1945_0

Primitivo Salento Vecchia Torre


 • Bohatá vůně s aroma zralého tmavého bobulového ovoce, moruše a koření. Chuť je pak intenzivní, lehce pikantní s relativně dlouhým závěrem.
 • Tuto černobílou láhev nepřehlédnete. Název PRIMITÍVO vás v černobílé etiketě rovnou praští do tváře.
 • cena: 235 Kč

 

23825_Primitivo_Luigi_Avokadri

Primitivo Luigi Avogadri

> doporučujeme


 • Opulentní, vysoce koncentrované víno plné slunce a chutí.
 • Hluboká, temně červená barva s fialovými odlesky. Vůně sladkých třešní, sušených bobulí a marcipánu. V chuti je víno neuvěřitelně šťavnaté, ovocné s jemnými sladkými tříslovinami a čokoládou v závěru.
 • Láhev si dobře zapamatujete i díky etiketě se sluncem, která evokuje plnost a zralost vína.
 • cena: 237 Kč

 

Antinori-Torcicoda-ADV_0039

Primitivo ”Torcicoda” Salento


 • Víno má typické odrůdové aroma červeného peckovitého ovoce, jahod a lékořice. Nenáročná, šťavnatá chuť s příjemnými tříslovinami, pevným tělem a dlouhým koncem. V chuti jsou dobře zakomponované tóny dřeva.
 • Hrozny pocházejí ze starých vinic. Hezký představitel jižního regionu.
 • cena: 459 Kč

 

23663_Primitivo_Riserva_Gran_Pumo

Primitivo Riserva Gran Pumo D´Oro DOC


 • Velmi vysoká laťka odrůdy Primitivo. Víno z 60 let starých vinic temně rudé rubínové až černé barvy.
 • Aroma třešňového džemu, zralých sladkých švestek, bourbon vanilky a čokolády s náznakem sušených bylin. Chuť je plná, bohatá a krémovitá.
 • cena: 799 Kč

 

Antinori_Carrubo_Primitivo

„Carrubo“ Primitivo di Manduria DOC


 • Intenzivní rubínově červená barva. Bohaté a komplexní aroma s tóny červeného ovoce, višní, švestek a třešňového likéru. Patrné známky lékořice, tabáku a amaretta.
 • V chuti je víno jemné, přesto velmi plné. Ovocnost vína je v dokonalé harmonii s taniny a příjemnou svěžestí.
 • cena: 1.395 Kč

 

Již zmíněný kalifornský Zinfandel a zároveň náš TIP:

004119_Zinfandel_Selection_Mondavi

Private Selection Zinfandel

> doporučujeme


 • Zinfandel z kalifornských vinic pěstovaných při pobřeží. Oceánský vánek zpomaluje tempo zrání a víno má tak vyváženou hladinu cukru a kyseliny.
 • Víno je koncentrované, středně plné s vůní borůvkového a rebarborového koláče. Chuť zralého černého ovoce, karamelu se stopami dřeva, toastu a vanilky.
 • Víno s hloubkou a složitostí
 • cena: 349 Kč

 

red_wine_berries_primitivo_yum

foto: yumsandkisses.com

Když jedna láhev nestačí

..a u Primitiva nestačí nikdy

Abyste mohli ochutnat různé styly a udělali si vlastní obrázek, co odrůda Primitivo znamená, připravili jsme pro vás speciální Primitivo balíček. Dejte nám pak vědět, jaké Primitivo jste ochutnali, jaké vám chutnalo nejvíce, a ke kterému se zase rádi vrátíte. Těšíme se na vaše reakce a postřehy.

Primitivo_2021_GW_Balicky_07_2021_Primitivo

Poznávací balíček odrůdy Primitivo

Ochutnat všech 6 lahvinek