Skotská jednosladová whisky Dalmore se vyrábí již od roku 1839 na březích Cromarty Firth v oblasti Speyside. Přečtěte si dobrodružný příběh, který se váže k založení palírny a hlavně některou z prvotřídních single malt whisek Dalmore ochutnejte.

Dvanácterák ve znaku Dalmore na důkaz hrdinského činu

Palírna Dalmore sídlí ve skotském městečku Alness. Historie Dalmore sahá až do roku 1263, kdy Colin z Kintailu, náčelník klanu Mackenzie, zachránil skotského krále Alexandra III. před zuřivostí útočícího jelena. Jako uznání tohoto šlechetného činu udělil král rodu Mackenzie právo používat na svém erbu rodový znak paroží jelena dvanácteráka. Když se potomci rodu stali v roce 1867 majiteli palírny Dalmore, stal se královský jelen rozpoznatelnou ikonou, která dnes hrdě zdobí každou láhev. Emblém vyjadřuje bohatou minulost a zároveň je příslibem, že Dalmore bude i nadále patřit ke špičce mezi single malt whisky.


Legenda o vzniku rodového znaku Dalmore

Výjimečné sudy, výjimečná whisky

V Dalmore navazují na prastaré dědictví, které si váží posvátnosti sudů. Vzácný destilát je zpracováván ve výjimečných sudech, které ručně vybírá Master Distiller Richard Paterson, a které pocházejí z nejlepších světových vinných sklepů a exkluzivních vinařství. Dalmore před více než 100 lety navázal úzký a důvěryhodný vztah s domem sherry González Byass a může dnes exkluzivně používat jejich vzácné sudy, v nichž se dříve nacházelo 30 let staré sherry Matusalem oloroso. Tyto sudy obohacují charakteristický čokoládový a pomerančový charakter whisky Dalmore o bohaté a ořechové tóny. 

dalmore-sudyVýjimečné a vzácné sudy jsou pro výrobu whisky Dalmore klíčové. Zdroj: https://www.facebook.com/TheDalmore

Pro dosažení komplexnějšího charakteru jsou některé whisky Dalmore obohaceny o dodatečné zrání v dalších sudech. Každý sud je prvotřídní kvality a pro výrobu proslulé jednosladové whisky Dalmore je vybírán ručně.


Whisky Dalmore: Umění zrání

Jak pít whisky Dalmore?

Whisku Dalmore si nejlépe vychutnáte čistou nebo na kostce ledu. Naplno tak vynikne její plné tělo se sladkými tóny. Ochutnejte třeba Dalmore 12 Years Old s intenzivním aroma a elegantní chutí, nebo jantarově zbarvenou limitovanou edici Dalmore Quintet.

dalmore-whiskyVychutnejte si whisky Dalmore samotnou, nebo s kostkou ledu. Zdroj: https://www.facebook.com/TheDalmore

Master Distiller Richard Paterson, seznamte se

Hlavním tvůrcem v palírně Dalmore je již téměř pět desetiletí Richard Paterson, průkopník v umění sudové destilace. Při své práci se inspiruje vizí zakladatele palírny Dalmore, sira Alexandra Mathesona, a úspěchy rodiny Mackenzieů. Pro svou vášeň a inovativní talent je Richard obdivován po celém světě. Během svého 50letého působení v lihovaru Dalmore se Richard Paterson snaží posouvat hranice možností výroby whisky a umění sudové úpravy. Díky jeho bezkonkurenčním odborným vědomostem a důvěrné znalosti vzácných a drahých sudů vznikly skutečně ikonické a přelomové whisky Dalmore, které určují standardy v oblasti jednosladové whisky.

dalmore-richardRichard Paterson hrdě odhaluje The Dalmore Decades. Zdroj: https://www.facebook.com/TheDalmore