V rumech Botran se zračí láska a úcta k rodné Guatemale. Vždyť jde také o vůbec první guatemalský rum. Destilerii založilo pět bratrů – pět milovníků rumů. Na rozdíl od jiných se rumy Botran vyrábí přímo z čisté, surové koncentrované šťávy z cukrové třtiny, která se pěstuje a fermentuje na úrodných polích Retalhuleu.

Rumy Botran: Svoboda, rytmus a energie z Guatemaly

Na počátku stálo pět bratrů – pět milovníků rumů: Venancio, Felipe, Jesús, Alejandro a Andrés Botran Merino. Rodina Botran byla známá jako výrobce cukrové třtiny v Guatemalu. Jednoho dne bratři podnikli společnou cestu ze slunného Španělska do překrásné Guatemaly, která jim otevřela oči. V roce 1940 založili společnost Botran a pustili se do malovýroby rumů s osobitým přístupem. Rum Botran je vůbec první guatemalský rum a první trvale udržitelný rum na světě. Rodina Botran ráda prohlašuje, že jejich rum je stejně živý jako šťáva z jejich cukrové třtiny a stejně barevný jako jejich země.

casa-botranCasa Botran. Zdroj: https://www.facebook.com/Botran

Přírodní rum z čisté cukrové třtiny

Na rozdíl od ostatních rumů se rumy Botran nevyrábí z melasy, ale přímo ze šťávy z cukrové třtiny. Díky tomu nejsou tak sladké, nejsou ale ani uměle doslazované. Cukrová třtina se pěstuje a fermentuje na bohatých zelených polích Retalhuleu. Rumy pak zrají v sudech z bílého dubu ve vysoké nadmořské výšce v horách Quetzaltenango. Ty svými chladnými teplotami okolo 14 ˚C poskytují ideální podmínky pro jedinečný systém dynamického zrání vycházející ze systému Solera. Systém se skládá z unikátních sloupců na sebe naskládaných sudů a v průběhu času je tekutina přelévána z jednoho sudu do druhého. Do lahví se rumy Botran stáčí v Mixco nedaleko Guatemala City. Výsledný rum je skutečným produktem Guatemaly, který se honosí titulem Chráněné označení původu. Zajímavostí je, že rumy se Botran destilují ve stejných lihovarech, jako oblíbené rumy Ron Zacapa.

botran-trtinaCukrová třtina zraje na úrodných polích Retalhuleu. Zdroj: https://www.facebook.com/Botran

Rumy Botran

Ochutnejte kvalitní rum Botran Reserva 15, který má komplexní, výrazné aroma vypáleného dřeva s jemným dotykem vanilky, nebo limitovanou edici Botran Cobre Rum, který svou unikátní chuť získal destilací v měděných kotlích, uvnitř kterých se skrývá měděný kotlík s kardamomem, skořicí, zázvorem a hřebíčkem.


Objevte portfolio rumů Botran

Symbol lásky ke Guatemale

Do svého znaku si společnost Botran zvolila oslnivě zeleného ptáka Kvesala chocholatého s červeným peřím na hrudi. Stal se pro ně symbolem příslibu k jejich zemi a lásce ke Guatemale. Kvesal je v Guatemale považován za národního ptáka, je vyobrazen na guatemalském státním znaku a je po něm dokonce pojmenovaná tamní měna – quetzal.

botran-kvesalKvesal chocholatý jako symbol lásky k rodné Guatemale. Zdroj: https://www.facebook.com/Botran