Váš košík je prázdný
Dědictví světoznámé značky Bombay Sapphire začíná už v roce 1761, kdy si z původního mlýna a pozdějšího lihovaru vytvořil svůj sen Thomas Dakin – zakoupil kouzelné místo ve Warringtonu a započal příběh řemeslného ginu – Bombay Sapphire.
Prémiový gin Bombay Sapphire v nezaměnitelné modré lahvi si můžete vychutnat čistý, na ledu nebo v koktejlech. Pokud dáváte přednost míchaným nápojům, máme pro vás pár tipů, jak si zpříjemnit nejeden letní večer s osvěžujícími drinky z tohoto lahodně jemného ginu. Ne náhodou je gin jedním z nejoblíbenějších alkoholických nápojů používaných pro výrobu koktejlů. Inspirujte se našimi recepty a připravte si perfektní drinky pro každou příležitost!
Velice oblíbenou variantou je gin s tonikem. Tuto lehkou klasiku si připravíte velmi jednoduše: sklenici naplníte ledem, na něj nalitete 4 cl Bombay Sapphire a 8 cl Tonicu. Vše lehce promícháte a drink dozdobíte plátkem limetky. Drink můžete vyzkoušet také s mátou a zázvorem, citronovou kůrou a tymiánem, černým pepřem a pomerančovou kůrou.
Ani příprava dalšího koktejlu, Martini Negroni, vám nedá mnoho práce a výsledek bude stát za to. Tento italský koktejl původem z Florencie si díky své osvěžující hořkosladké chuti získává oblibu zejména v letních měsících. Pusťte se do přípravy! Do lowball sklenice vložíte větší kostky ledu, zalijete je 1 dílem ginu Bombay Sapphire, 1 dílem Martini Rosso a 1 dílem Martini Bitter. Zamícháte a dozdobíte plátkem pomeranče.
Už od počátku oblíbenosti ginu s tonikem v Británii, během vlády královny Viktorie, se držel Bombay Sapphire se svou vytříbenou chutí a jiskrou na předních příčkách oblíbenosti. Jde o oblíbený London Dry gin, jehož typickému charakteru prospívá způsob jeho výroby. Nebyl to ale samotný gin Bombay Sapphire, který z palírny ze strategicky položeného Warringtonu opustil stáčírnu jako první. Ale stejnojmenný gin Warrington. Nejenže se palírna nacházela prozíravě mezi i tehdy významnými obchodními uzly Liverpoolem a Manchesterem, ale stála i poblíž řeky Mersey, která byla důležitou obchodní cestou. Dnes se blankytně modrý mok vyrábí v palírně Laverstoke Mill v anglickém Hampshiru. Z původní papírny si zde majitelé vytvořili unikátní komplex se dvěma skleníky, kde najdeme přes 120 rostlin včetně 10 nejdůležitějších pro výrobu základní receptury ginu.
Název „Sapphire“ pochází ze Srí Lanky, odkud vzešel věhlasný 182karátový safír, zvaný „Hvězda Bombaje“ – Star of Bombay. Označení „Bombay“ už jen potvrzuje velkou oblíbenost ginu v období, kdy byla Indie britskou kolonií.
Dnes se o obsah každé lahve stará společnost Bacardi Limited. Gin je typicky 40% alkoholem a některé jeho alternativy mají i 47 %. Základními kameny pro výrobu je 10 druhů tzv. botanicals tedy bylinek a neutrální alkohol. Základními bylinkami, které se podílejí na hořkosti a typicky jemné chuti jsou italský jalovec a oddenek kosatce, čínská lékořice a skořice, marocká semena korinadru, španělská citronová kůra a mandle, jávský pepř kubéba a rajská zrníčka ze západní Afriky. Výsledná směs se ředí vodou z přehradní hráze Vyrnwy ve Walesu.
Obsah každé stylově modré lahve s podobiznou královny Viktorie se vyrábí procesem zvaným „vapour infusion“, neboli plynnou infuzí. K tomu slouží destilační zařízení Carter Head, které je umístěné v měděném koši s otvory přímo v hrdle hlavního varného kotle. Byliny se tedy nevaří přímo ve směsi, ale prochází jimi alkoholové páry a ty tak získávají své jedinečné aroma.
Kromě klasického Bombay Sapphire výrobce nabízí další varianty lehkého a svěžího ginu. Výjimečně harmonizovaný Star of Bombay, který má v sobě oproti variantě Sapphire 2 byliny navíc. Jde o semena ibiškovce pižmového z Ekvádoru a bergamot ze Sicílie. Tyhle dvě složky mu dodávají speciální nádech grepu a příjemné kořeněné a květinové tóny. U všech ginů Bombay si můžete být jistí, že při ochutnání ucítíte jen velice jemné tóny jalovce, které jsou spíše v pozadí a příjemně citrusové i aromatičtější tóny koření.