Váš košík je prázdný
Vraťme se společně do dob, kdy se každá nemoc dala zahnat bylinami a domácí pálenkou. Kdy se babky kořenářky procházely po temných stráních a bačové věděli, které paseky jsou pro jejich stáda ty nejlepší. V té době vznikly první tajné směsi bylin, které jsou společně s horkou vodou, pálenkou, česnekem, lojem a kapkou medu základem pro slovenský životabudič – tatranský čaj. Otevřete se jeho síle a zahřejte se s našimi recepty na povzbuzující míchané nápoje.
Intenzivní mok byl všelékem. Lidé při prastarých rituálech umocňovali jeho sílu hlasitými pokřiky a práskáním bičem. Z nemocného tak vyháněli zlé síly, které se ho v nemoci držely. Rituál přetrvává dodnes ve svérázných tatranských kolibách. Nejdříve se zhasne. Čaj se zapálí a kdesi ze tmy se ozve hlasité písknutí následované střelbou a burácivým výskotem zbojníků. Každému se rozbuší srdce. Aby ho následně mohl uklidnit horkým pohlazením toho nejlepšího z tradičních receptů našich babiček – horkým TATRATEA.
Myšlenku znovuzrození tatranského čaje vzal vážně slovenský srdcař Ján Semaňák a v roce 2003 vyrobil první lahev „dvaapadesátky“ pod značkou TATRATEA. Od té doby ve slovenském Kežmarku až s alchymistickou odvahou mísí rozmanité ingredience. Od bylin, extraktů lesních plodů, ibišku, až po exotické citrusy. A u každého likéru nezapomíná na kvalitní čaj. Ve 14 druzích alkoholického nápoje najdete tradiční černý čaj asam z Indie, bílý z Číny a červený roibos z jižní Afriky.
V roce 2008 se výroba ohnivého likéru osamostatnila a usídlila v areálu historické budovy bývalé továrny na zpracování lnu. Vybudoval ji v roce 1860 Karel Wein a stvořil tak ve své době jednu z nejmodernějších staveb svého druhu v celém Uhersku. Dnes se budova kromě zachovalého stavu a architektury pyšní titulem slovenské národní památky. Přesvědčte se o kráse stavby i chodu výroby na vlastní oči – na exkurzi v likérce.
Než vás čaj bude moci zahřát, musí projít několika výrobními procesy. Od macerace až po finální ruční balení projde útrobami Tatranské likérky a přijde do něj hned několik tajných přísad. Jak to tedy celé probíhá?
Nejlépe s přáteli a přímo ve středu čarokrásných Tater. Ať už si objednáte čistý tatranský čaj s ledem, nebo zvolíte horký míchaný nápoj, věřte, že budete mít možnost ochutnat pravou podstatu Slovenska. Silného a surového na povrchu a hřejivého uvnitř.
V těchto dnech to na výlet do Tater nevypadá. To nám ale nebrání v tom, abychom si tento báječný bylinný likér vychutnali doma. Můžete si dát štamprličku ráno a večer, jak doporučuje i sám „pan likérník“ Ján Semaňák nebo si namíchat báječný horký drink. My jsme pro vás připravili pár nejoblíbenějších receptů.
Složení: 0,04 l Tatratea 37%, 0,1 l svařené červené víno, 0, 1l horká voda, cukr, skořice, hřebíček
Složení: 0,04 l Tatratea 52% , 0,2 l horký černý čaj, trocha pomerančového džusu
Složení: 0,04 l Tatratea 62% , 0,2 l horký ovocný čaj
Složení: 0,04 l Tatratea 72% , 0,2 l horký hruškový džus
A nezapomněli jsme ani na horkokrevné povahy. Ty, kteří se rádi zchladí i v zimě, jistě potěšíme jednoduchými míchanými nápoji s ledem.
Složení: 0,04 l Tatratea 32% , 0,2 l tonic, led, limetka
Složení: 0,04 l Tatratea 42% , 0,2 l broskvový ledový čaj, led, plátek broskve