Vinařství Baloun

Tradice od roku 1945

Radomil Baloun pochází z vinařského rodu ve Velkých Bílovicích, jehož předkové vinařili po mnoho generací. Postupem let přibývala zkušenost, která se velmi hodila v roce 1991, kdy založil vinařskou firmu v prostorách bývalého sklepního hospodářství Státního statku ve Velkých Pavlovicích.

Historie vzniku Vinařství Baloun

Hned v prvním roce podnikání bylo vyrobeno cca 850 000 lahví perlivého vína Casius. Od roku 1992 výroba přešla na tichá lahvová vína, která jsou z vinařského hlediska to pravé. V roce 1993 firma získala do vlastnictví sklepní hospodářství ve Velkých Pavlovicích a pobočku v Hustopečích u Brna. Kapacita obou provozů je více než milion litrů, přičemž středisko v Hustopečích je využíváno jako zpracovatelský provoz a pojme cca 850 000 litrů vína.

Jsou zde též rekonstruované archivní sklepy, kde zraje přibližně 150 000 lahví vína. Sklep a budovy ve Velkých Pavlovicích pocházejí z let 1750 a bylypostaveny jako panský dvůr Marie Terezie, který pro ni zakoupil hrabě Esterházy. Samotný sklep, kde ve velkých sudech leží převážně červené víno, má kapacitu 150 tisíc litrů a ve své době sloužil jako tzv. desátkový, tedy pro odvod desátého dílu vína poddaných své vrchnosti. Vinařství dnes obhospodařuje cca 100 hektarů vlastních vinic.

40 ha modrých odrůd je vysázeno přímo ve Velkých Pavlovicích ve viniční trati Nadzahrady. Dalších 60 ha převážně bílých odrůd leží v katastru Mikulova na pálavských vrších. Firma svá vína každoročně prezentuje na prestižních výstavách vín doma i v zahraničí:

  • Vinalies Internationales Paris, Concours Mondial de Bruxelles,
  • International Wine Challenge London,
  • Femmes et Vins du Monde - Monaco,
  • China Wine and Spirits Competition,
  • AWC Vienna,
  • Weinparade Poysdorf,
  • Györ,
  • FESTWINE Brno, Muvina Prešov, Vinum Juvenale Brno, Valtické vinné trhy a další.

Odměnou za účast na těchto výstavách jsou získaná medailová ocenění vín, ať už červených, bílých nebo růžových.

Tato ocenění mají svůj význam hlavně pro potenciálního zákazníka, který se s našimi víny setkává poprvé. Být úspěšný na výstavách vín samo o sobě pro dobrý obchod ještě nestačí. Každé víno daného ročníku prochází selektivním výběrem a podle výsledku je zařazeno do základní řady, nebo do výběrové řady. Získaná ocenění přitom na jejich zařazení nemají žádný vliv. Vína základní řady zásadně neoznačujeme přívlastkem ani oceněními, i když je získala, nebo byla přívlastková. Tato vína přitom plně odpovídají konkurenci vín běžně prodávaných v České republice. Co nesplňují, jsou požadavky majitele firmy. Tím Vinařství Baloun udržuje své vysoké nároky na TOP vína a zvyšuje svou prestiž.

Radomil Baloun - oceňovaný vinař

Pokud by někdo spočítal všechna ocenění, která moravští vinaři získali v posledních deseti letech na velkých zahraničních soutěžích, tak by snadno zjistil, že k tomuto úctyhodnému počtu největším dílem přispělo vinařství Radomila Balouna.

Jen v minulém roce za 29 vín ročníku 2011 získal 49 ocenění a mezi nimi jsou i zlaté medaile ze soutěží, jako Concours Mondial de Bruxelles 2012 či Councours Internationales des Vin du Gastronomie 2012 Nice. Takové postavení by mnohému zamotalo hlavu, ale Radomil není nijak vázán konvencemi ani společenskými, ani vinařskými, a tak ani ve Velkých Pavlovicích ani Hustopečích nenajdete obvyklé „síně slávy". Na druhé straně si uvědomuje, jak je důležité získávat ocenění v zahraničí:

„Dodá vám to morálního šprajcu do života. Svou roli při získání ocenění samozřejmě sehrává i trocha štěstí, protože každé hodnocení je věc subjektivní, nedá se změřit. Také považuji za důležité říci, že kvůli ocenění, i když významnému, nesmíte zblbnout. Stačí vědomí, že jste na dobré cestě. Proto čím více úspěchů, tím větší pokora, jinak ztratíte plachost a brzy se karta zase obrátí." A i právě proto usilovně pracují na dokončení modernizace sklepa jak ve Velkých Pavlovicích, tak i v Hustopečích, kde budete moci v krásných prostorách posedět s jejich víny a posoudit, zda výše míněná slova nejsou jen plané fráze.