Aktuality Global Wines & Spirits

Unikátní vinařský dům Gurdau

Nedaleko od Brna, ukrytá mezi Ždánickými vrchy, se nachází malá vesnička zapomenutá v čase – Kurdějov. Kromě místní dominanty, kterou je jeden z nejstarších gotických kostelů v Evropě, tady najdete rozsáhlé vinice táhnoucí se po prudkých svazích. Na viniční trati s dechberoucím výhledem dnes roste unikátní stavba, která by už v roce 2022 měla dát Kurdějovu nový ráz. Po létech diskuzí, plánování a pilování i těch nejmenších detailů tady totiž vzniká místo, kde se propojí láska k vínu, jídlu a architektuře. Pojďte se s námi projít vinicemi zalitými sluncem a prohlédněte si plány vinařského domu Gurdau zblízka.

Vesnice Kurdějov

Curdieiow, Gurdějov, Gurdaw, Gurdau. Kurdějov měl v minulosti mnoho jmen, má pestrou historii a jeho vinařská tradice sahá až do 13. století, kdy zde bylo více než 400 hektarů vinic a místní víno bylo vysoce ceněno mezi tehdejší šlechtou. Po válce, kdy nastal úbytek obyvatelstva, zdejší vinice bohužel neměl kdo obhospodařovat a 99 % z nich bylo zcela zničeno. V roku 2013 jsme znovu navázali na tuto hrdou tradici a obnovujeme pěstování révy v tomto výjimečném terroir.  

 

Unikátní terroir

Vesnice zasazena do hlubokého údolí se může pochlubit unikátním uzavřeným mikroklimatem, skvělou expozicí a vysoce svažitými tratěmi. Podloží tvoří především vápenitý pískovec překrytý vápenitou spraší, který je ideální pro pěstování odrůdy Ryzlink Rýnský.

Hlavní vinař Marek Sedláček dodává: Práce v tomto prudkém terénu je náročná, vyžaduje šetrnou péči a mnoho lidských sil, ale celý tým Gurdau vnímá možnost pracovat na zdejších vinicích jako privilegium. Místní terroir má obrovský potenciál – s pokorou a respektem zde dotváříme jeho ráz, snažíme se uchovat to nejlepší co nám příroda nabízí.”

 

Originální projekt

Gurdau aktuálně obhospodařuje 8 hektarů vinic rozkládajících se na 4 tratích – Stará Hora, Lipiny, Vinohrádky a od příštího roku také Díly. Přímo na slunečné trati Vinohrádky dnes roste stavba vinařství Gurdau. Při pohledu na údolí s Kostelem Sv. Jana Křtitele už nyní pocítíte, jak velký genius loci toto místo skrývá.

Projekt měl od začátku za úkol vytvořit originální budovu, která dokonale splyne s terroir do kterého je zasazena. Vinařský dům nechá vyniknout vinice, historický kostel a dovolí vám soustředit se na to co je tady nejdůležitější – víno.

 

Pohled Aleše Fialy

První studie, nápady, skicy na malé vinařství započaly již v roce 2014. Úkol to byl nelehký, protože stavba vinařství byla uvažována vprostřed vinic, tedy v extravilánu obce, tam, kde se víno rodí, sklízí, zpracovává, lahvuje a nabízí zákazníkům.” vyjmenovává hlavní architekt Aleš Fiala. “Úkol to byl také novátorský, protože vinařské stavby ve volné krajině nemají u nás onu tradici jako ve velkých vinařských zemích. Zabralo to mnoho let uvažování, změn, projektování i pochybování. Celkem 3 projekty jsme shodili ze stolu než jsme se dopracovali k vítěznému návrhu.”Zatímco výrobní část vinařství je zapuštěna hluboko do země, nadzemní část vinařského domu nabízí návštěvníkům krásné prostory pro degustaci vín. Z terasy, nebo dokonce ze zatravněné střechy vinařství, se návštěvníkům naskytne pohled na naprosto nezapomenutelný západ slunce nad vinohradem, táhnoucí se až k pálavským vrchům za horizontem.

Aleš Fiala dále dodává: “Konstrukce domu je s ohledem na zahloubení do terénu i na tvar, evokující krajinné zvlnění, železobetonová, doplněná dřevem akátu a dubu na obkladech stěn, podlahách, terasách, žaluziích a interiérových detailech. Velká péče je věnována osvětlení, práci se světlem a stínem, návrhu interiérových detailů a nábytku Danielou Hradilovou tak, aby výsledný dojem byl prostý, přesto vzbuzující příjemné a nezapomenutelné emoce.”

7_24.6.2021

 

Pohled Daniely Hradilové

Že se do projektu zamilovali všichni zúčastnění potvrzují i slova Daniely Hradilové, designérky interiéru: “Když jsem poprvé, a opravdu poprvé” přijela do Kurdějova, neviděla jsem nic než staré místo. Uhranul mě gotický opevněný kostel s mohutnou věží a kaplí v hluboké údolí kolem. Mohutné kamenné hradby se střílnami, které se pod zemí zrcadlí jako větvoví tajných chodeb. Cítila jsem tu energii, která mi dala zapomenout, proč tu jsem. 

Mé vidění Kurdějova a vinařství Gurdau je o pokračování a rozvíjení. O cestě od starého kostela, který tu byl stovky let před námi, k novému domu, který vyrábí víno a těší se na hosty.”

Až se za pár let vydáte od gotického kostela přes vinice až do nového vinařského domu Gurdau, můžete těšit na pop-upy oblíbených restaurací, živé degustační večírky nebo si jen v klidu vychutnáte skleničku vašeho oblíbeného Rieslingu na terase s jedinečným výhledem. 

Daniela povídání uzavírá slovy: “Tvoříme místo, interiér, kde nic kolem nenaruší chvíli, kdy je nám jednoduše hezky. Mezi vinicemi a mezi lidmi, kteří to tu mají rádi. Každý stůl či židle, každý záhyb dřeva či látky, tvar či struktura je jen pokorným pozorovatelem vší té vůně a chuti kolem.

VINICE NENÍ NAŠE, MY JSME JEJÍ.”

24.6.2021_6