Blog Global Wines & Spirits

Španělské vinařství Torres - The World’s Most Admired Wine Brand roku 2024

Vinařství Torres se řadí mezi nejstarší vinařství světa. Závazek k půdě, lidem a vášni pro šíření vinařské kultury byl a stále je hlavní hodnotou vinařství. Svá vína exportuje do více než 140 zemí světa. I přes svou velikost si Torres udržuje svoji rodinnou atmosféru - vedení společnosti je stále v rukou členů rodiny, kteří se aktivně podílejí na výrobě vína - nyní již 5. generace rodiny Torres. Letos vinařství získalo prestižní ocenění The World’s Most Admired Wine Brands již po 7. ze 14 ročníků.

Historie vinařství po 5 generací rodiny Torres

První zmínky o rodině Torres jako vinařích sahají až do roku 1559, ale až v roce 1870 bratři Jaime a Miguel Torres Vendrell založili vinařství ve Vilafranca del Penedès se zaměřením na export.

1. generace rodiny Torres: Jaime Torres Vendrell (1843-1904) emigroval v roce 1860 na Kubu, kde zbohatl díky námořnímu obchodu a dalším podnikatelským aktivitám.Poté se vrátil do Katalánska a stal se partnerem Miguela (1832-1910), svého bratra vinaře. Společně založili vinařství ve Vilafrance, odkud mohli vyvážet vína nejprve na Kubu a poté na celý americký kontinent. "Casa Torres y Compañía, cosechero y exportadora de vino" se zrodila v roce 1879 a po několika letech začala expandovat.

Fundacion de la bodega_725x480px

Vinařský dům Torres založen v roce 1870.

2. generace rodiny Torres: V roce 1928 začal Juan Torres Casals (1865-1932), Miguelův syn, vyrábět jemné a aromatické brandy zrající v dubu z vybraných nejlepších bílých vín z oblasti Penedès a položil tak základy dlouhé tradice věnované umění destilace - brandy Torres. 

Počátky výroby brandy 

3. generace rodiny Torres: Juanův syn a nástupce Miguel Torres Carbó (1909-1991) musel čelit nejdramatičtějšímu období v historii této vinařské dynastie, když v roce 1939, jen několik měsíců před koncem španělské občanské války, bylo rodinné vinařství zničeno během bombardování nedalekého nádraží Vilafranca del Penedès. Torres Carbó nejenže dokázal v krátké době obnovit zařízení, ale také učinil moudré rozhodnutí začít stáčet vína do lahví, což následně umožnilo upevnit značku Torres a expandovat do celého světa.

4. generace rodiny Torres: Syn Migguela Torrese Carbó, Miguel Agustín Torres Riera (1941), se k rodinnému podniku připojil v roce 1962 po studiu vinařství a enologie ve Francii. Díky svému inovativnímu a odvážnému přístupu se vína Familia Torres stala vzorem kvality, úcty k půdě a předvojem vinařství. V polovině 70. let Miguel A. Torres zavedl francouzské odrůdy, z nichž vzešla vína jako Mas La Plana, Cabernet Sauvignon, jehož první ročník triumfoval na pařížské vinařské olympiádě v roce 1979. Přispěl také k obnově katalánského vinařského dědictví obnovou původních odrůd, která začala v 80. letech 20. století. Výsledkem tohoto projektu je další z nejikoničtějších Torres: Grans Muralles (DO Conca de Barberà).

5. generace rodiny Torres: Koncem 90. let 20. století se děti Miguela A. Torrese, Miguel a Mireia, postavili do čela nových vinařských projektů v katalánských oblastech Priorat a Costers del Segre a v roce 2000 také ve čtyřech dalších španělských vinařských oblastech - Ribera del Duero, Rioja, Rueda a Rías Baixas.

Torres - rodina

Rodina Torres

Světově ceněné vinařství

Každý rok vinařství obdrží celou řadu ocenění - namátkou Nejvýznamnější vinařství roku 2001 a 2024 nebo „Evropské vinařství roku 2006", ale i „Nejodivuhodnější vinařská značka světa 2015", stejně jako Miguel A. Torres osobně. Zmiňme například „Muž roku 2002", „Cena za celoživotní dílo 2010", což zopakoval i v roce 2012.

Podle žebříčku World's Best Vineyards 2022, který sestavuje britské vydavatelství William Reed, patří Familia Torres i nadále mezi 50 nejlepších destinací vinařské turistiky na světě. Vinařství z Penedès se objevilo ve všech čtyřech vydáních seznamu a loni se umístilo na 34. místě, což je čtvrté nejvyšší španělské - a jediné katalánské - vinařství v žebříčku.

V roce 2022 byla společnost Familia Torres zvolena odborníky z vinařského sektoru nejobdivovanější značkou vína na světě, jak vyplývá z žebříčku zveřejněného ve speciální příloze časopisu Drinks International. Rodinné vinařství z Penedès se umístilo na prvním místě již pošesté ve dvanácti vydáních tohoto prestižního celosvětového žebříčku a nadále se drží v čele žebříčku "Nejobdivovanější značka vína v Evropě".

Doporučujeme ochutnat

Altos Ibericos Reserva

Torres Altos Ibéricos Reserva


  • Víno má tmavě třešňové barvy s intenzivní ovocnou vůní (černé třešně), podpořenou aroma koření ( černý pepř) a sušeného ovoce (sušené fíky). Hladká, přímá chuť s vyzrálými a bohatými tříslovinami. Vhodné například k ovčímu sýru.
  • Cena: 538 Kč
Torres Gran Coronas Reserva Tinto

Torres Gran Coronas Tinto


  • Víno má intezivní ovocnou vůni s aroma koření, lesního podrostu, balzamika a bobkového listu. Jemná chuť s velmi dobře zakomponovanými tříslovinami a tóny černých třešní a toastu.
  • Víno vzniklo na přelomu 60. a 70. let minulého století, kdy se Miguel Torres rozhodl vysázet francouzské klony odrůdy Cabernet Sauvignon. Gran Coronas se pak stalo měřítkem pro ostatní „Reservy“.
  • Cena: 395 Kč
009941---GRANSMURALLES_sa_300ppp

Grans Muralles Conca de Barbera DO


  • Temně rubínová barva s fialovými odlesky. Vůně červených plodů, koření a dubového dřeva. Plná chuť s vyváženými ovocnými tóny, kořením a jemnými tříslovinami. Harmonický a dlouhotrvající závěr.Nepřehlédnutelný charakter Grans Muralles spočívá v kamenitých břidlicových půdách a také v použití místních odrůd. Vynikající víno, které získalo své jméno podle zdí, které chránily klášter Poblet před válkami a útoky žoldnéřů.
  • Cena: 2 299 Kč

Vína Torres

Torres Brandy

Existuje celá řada různých brandy, nad všemi však stojí katalánské brandy. To je vyráběno hlavně v regionu Penedés, kde je Torres největším výrobcem. Zdejší brandy se vyrábí stejně, jako v době jeho první výroby ve 13. století. V 19. století se destilační technika stala opravdovým uměním.

torresBrandyHome3 (1)

Víno pro výrobu brandy se pěstuje ve 4 tradičních regionech: Andalusia, La Mancha, Extremadura a Catalonia. Je to ale Penedés, mezi pohořím a malými pláněmi na pobřeží Středozemního moře, který má ideální polohu svých vinic. Charakteristicky teplé a jemné středomořské klima poskytuje výjimečné podmínky pro vysoké vyzrání hroznů. Torres Brandy se vyrábí především z odrůd Parellada, Ugni Blanc, Folle Blanche a v malém rozsahu také Macabeo a Xarel.lo.

Torres_10YO_medaile

Torres 10 Years Old Gran Reserva 0,7l


Brandy, které je díky době zraní elegantní a kulaté, s již zjemněným aroma dubu a se silným aroma ušlechtilého alkoholu, který dává této 10 leté Gran Reservě nezaměnitelný charakter. Tmavá barva topasu s odlesky starého zlata. Silné aroma a intenzivní buket teplého koření (vanilka, skořice). Kulatá chuť, bohatá na třísloviny, se šťavnatým a dlouhotrvajícím závěrem.

Cena: 435 Kč

Torres 20 YO Hors D´Age 0,7l v dárkovém boxu

Torres 20 Years Old Hors D´Age 0,7l


Toto brandy je symbolem starodávné tradice vinařství Torres. Vyrábí se dvojitou destilací vybraných vín z odrůd Parellada a Ugni Blanc v měděných kotlích. Z výsledného destilátu se pečlivě vybírají ty nejlepší a nejaromatičtější části, které se pak nechají zrát v sudech z limousinského dubu. Výsledné brandy má hluboké a teplé aroma sušeného ovoce a ořechů. Kulatá, intenzivně jemná a šťavnatá chuť s dlouhou dochutí.

Cena: 1255 Kč

TRP070B_LAHEV_

Torres 15 Years Old Reserva Privada 0,7l


Brandy Torres 15 Years Old bylo vyrobeno na počest Miguela Torrese Carbó, který znovu postavil vinařství zničené při Španělské občanské válce v roce 1939. Zraje v dubových sudech až do doby, kdy získá své vznešené, hluboké aroma a nádhernou hladkost, která tvoří základ jeho nesrovnatelného charakteru. Jeho konzumace je opravdovým potěšením pro všechny smysly. Ideální je čisté, s ledem či kapkou vody, ale také se zázvorovou limonádou nebo v koktejlech.

Cena: 759 Kč

 

Brandy Torres