Aktuality Global Wines & Spirits

Naprostá NOVINKA na trhu - Růžové Prosecco

Poprvé v historii šumivého vína můžeme použít název růžové Prosecco. I když veřejnost tento výraz často nesprávně používá pro jakékoliv růžové perlivé víno, tak ve vinařském světě smí být označení „Prosecco“ použito jen pro šumivá a perlivá vína z oblasti Veneto a Friuli, které je vyrobené ze 100% z odrůdy Glera. A jelikož je odrůda Glera bílou odrůdou, jasně z toho vyplývá, že Prosecco nikdy nemohlo být růžové. Tedy až doteď!

CO TEDY ZNAMENÁ OZNAČENÍ „PROSECCO“

Prosecco je šumivé víno, vyrobené z hroznů odrůdy Glera z vinic, které leží v oblasti Veneto (Benátsko) a Friuli, na území Itálie. Více než 95 % vinic Prosecca se nachází v kraji Treviso, regionu Conegliano - Valdobbiadene. To je zároveň označení pro nejvyšší kategorii Prosecco v regionu, které zaručuje původ hroznů, vinifikační metodu a konečné vlastnosti vína. Tato oblast se nachází v kopcovitém terénu, v nadmořské výšce až 500 m. n. m. a byla zařazena do seznamu světového dědictví UNESCO.

Bublinky se v Proseccu získávaji metodou Charmat (též zvanou Martinotti) a jedná se o druhotné rozkvašení vína, neboli sekundární fermentaci vína v nerezovém tanku. Podle tlaku v láhvi rozlišujeme Prosecco Spumante (šumivé víno)  a Prosecco Frizzante (perlivé víno). Existuje i Prosecco jako tiché víno, s označením Prosecco Tranquillo.

 • Perlivé víno: min 1 – 3 bary
 • Šumivé víno: min 3 bar

Víno má světlejší barvu se zlatavo-zelenkavými odlesky s jemnou vůní květin, citrusových plodů a zelených jablek. V chuti je velmi svěží, ovocné, příjemně perlivé a vyvážené. Je to lehčí, dobře pitelné víno, s nižším obsahem alkoholu kolem 11%. Podle obsahu zbytkového cukru může být použito označení Brut nature až Extra Dry.

 • Brut nature: 0 – 3 g / l (po druhotném kvašení nebyl dodán žádný cukr)
 • Extra brut: 0 – 6 g/l
 • Brut: 6 – 12 g/l
 • Extra Dry: 12 – 17 g/l
 • Sec: 17 – 32 g/l
 • Demi-sec: 32 – 52 g/l
 • Doux: 50+ g/l

 

RŮŽOVÉ PROSECCO

Ačkoliv se už nyní v oblasti produkovala celá řada růžových šumivých vín, nesplňovaly ovšem apelační podmínky, a tak se nemohly označovat jako Prosecco. Ke změně došlo až letos, kdy většina členů apelace podpořila plán na povolení růžové varianty a Ministerstvo zemědělství tento návrh schválilo.

 

Pravidla pro výrobu růžového Prosecca jsou přísnější než pro výrobu původní varianty. Je třeba dodržet nižší výnos na vinici a deklarovat konkrétní ročník (z konkrétního ročníku musí pocházet min. 85% suroviny). Povoleny zůstávají pouze styly Brut nature až Extra dry a ve složení musí být hrozny odrůdy Glera, doplněné 10 – 15% odrůdou Pinot Noir (Rulandské modré).

Od 1. srpna letošního roku je tak povoleno zahájit perlivý proces nového typu Posecco DOC, který vyžaduje fermentační období min. 60 dní. Jedná se o novinku, která bude uvedena na evropský trh před Vánoci (v listopadu) a vy můžete být mezi prvními na světě, kdo ji ochutná.

Víno lze charakterizovat svým růžovým odstínem a jemným, přesto perzistentním (vytrvalým) perlením. Ve vůni je krásně cítit třešně a červené bobulovité plody, doprovázené květinovými tóny. V chuti je svěží, živé a příjemně suché s přetrvávající dochutí. Perfektně se hodí k předkrmům, bílému masu nebo si ho lze vychutnat jako aperitiv či jen lehké večerní pití k drobnému pohoštění.

 

BOTTEGA A SACCHETTO

V nabídce společnosti Global Wines & Spirits najdete růžové Prosecco hned od dvou prestižních výrobců těch nejkvalitnějších vín v Itálii. Jsou to vinařství Bottega a Sacchetto, která se specializují na šumivá vína. Již během několika málo dní vám vína představíme a uvedeme je do prodeje. Pokud si tuto nabídku nechcete nechat uniknout, nechte nám na sebe kontakt pomocí formuláře níže a my vám dáme vědět jako prvním!

Bottega_prosecco_rose

Bottega Prosecco Rosé Spumante


 • Jemné perlení,
  komplexní chuť, ovocná vůně
 • Chuť je svěží, delikátní,
  dobře strukturovaná, s vyváženou kyselinou a
  delším závěrem
 • Podle nového výrobního postupu trvala fermentace 60 dní v cuve-close, což zlepšilo jemnost a délku perlení

Koupit růžové Prosecco Bottega

 

 

Sacchetto Fili Prosecco Rosé Brut


 • Světle růžová až broskvová barva s krystalickými odlesky a jemným perlením
 • Intenzivní přesto jemná květinová vůně s tóny růži a akácie   
 • Vynikající jako aperitiv nebo k lehčím jídlům jako je grilovaná zelenina, bílé maso a ryby.

Koupit růžové Prosecco Sacchetto

 

 

VÝHODNÁ NABÍDKA

Připravili jsme si pro vás zároveň výhodný balíček růžového Prosecca od Sacchetta - Fili Prosecco Rosé. Ideální pro vánoční rodinné sešlosti nebo na Silvestra.

Prosecco_rose
Koupit výhodný balíček 5+1

 

 

 

Těšíme se, až si budeme moct společně alespoň na dálku otevřít láhev Prosecco Rose a připít všem na zdraví!

Tým GWS