Vše o víně Global Wines & Spirits

Rakousko - oblasti Wachau a Kamptal

Cestujte s námi pravidelně za vínem. Tentokrát zamíříme do Rakouska, které se pyšní téměř 5 000 let starou vinařskou historií. Malebné terasovité údolí Dunaje - Wachau je oblastí, odkud pocházejí nejkvalitnější rakouská bílá vína. Sousední region Kamptal však nezůstává v pozadí. Okuste atmosféru špičkových Veltlínů a Ryzlinků nejlepších rakouských vinařských regionů.  

Wachau - nejslavnější vinařská rakouská oblast?

Díky chladnějšímu rakouskému podnebí se místní vinaři zaměřují hlavně na výrobu bílého vína, především Ryzlinku rýnského a Veltlínského zeleného. Terasovité vinice se žulovým podložím, které se rozkládají po obou stranách Dunaje tvoří pro vína z Wachau ideální podmínky, obzvlášť pro Veltlínské zelené. Jsou to právě Veltlíny, které vinařskou oblast proslavily. 

Domäne Wachau, Heinz Frischengruber a Roman Horvath Domäne Wachau, Heinz Frischengruber a Roman Horvath

Domäne Wachau - největší vinařství v Rakousku

Vinařství Domäne Wachau se rozkládá mezi městy Melk a Krems. Už název napoví, že je vinařství s regionem historicky spjaté. 440 hektarů vinic se rozkládá na strmých terasách podepřených z velké části starými kamennými zdmi, které jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Odborníci řadí vinařství mezi TOP 10 nejlepších výrobců bílých vín v Rakousku. Vinice spravuje družstvo, v jehož čele je držitel prestižního ocenění Master of Wine Roman Horvath.
 
Nejdůležitější odrůdou vinařství je Veltlínské zelené, které se rozprostírá více než na polovině plochy vinic. Tato odrůda získala mezinárodní uznání jako jedna z nejdůležitějších světových bílých odrůd. Další důležitou odrůdou vinařské oblasti je Ryzlink. V 80. letech skupina místních odvážných změnila technologii výroby.

Začali vyrábět vína ve třech kategoriích podle obsahu alkoholu:

  • Steinfeder - aromatické, lehčí víno s alkoholem do 11,5 %
  • Federspiel - nejrozšířenější kategorie s alkohoholem 11,5-12,5 %
  • Smaragd - hrozny jsou nejvíce vyzrálé, vína jsou plnější s alkoholem nad 12,5 %

Podlehněte chuti vína z vinařství Domäne Wachau

Znáte vinařskou oblast Kamptal?

Se svými 4000 hektary je Kamptal jednou z největších vinařských oblastí země. Hlavním městem oblasti je Langenlois, známé v Rakousku jako město vína. Víno z Kamptalu reprezentuje vynikající Veltlínské zelené a dále odrůdy Rulandské bílé a Ryzlink. Kamptalská vína mají  vlastní klasifikaci založenou na půdě: Grosse erste Lage, Erste Lage, a Klassifizierte Lage.  

Johann Topf - láska k oboru se snoubí s profesionalitou

Ukázkové vinařství z regionu Kamptal Johann Topf by mohlo být vzorem kdekoliv na světě. Rodinný podnik se pyšní dlouhou tradicí a hlavně dýchající láskou k oboru a profesionalitou. Majitelem je usměvavý Johann Topf III, který se aktivně spolu s rodinou zapojuje do chodu vinařství. Rodině Topf patřilo vinařství již za Marie Terezie roku 1751, ale jeho historie sahá ještě asi o sto let dále do minulosti. 

Čisté, moderní vinařství vyrábí zhruba dvacet druhů vín z osmi velmi kvalitních viničních poloh. Jeho specialitou jsou organická hnojiva a žádná chemie proti škůdcům, pečlivá práce se surovinou a moderní technologie zpracování hroznů i výroby. Vína vznikají v podobném klimatu a chuťově i stylově jsou podobná českým vínům. Vinná réva se pěstuje na viničních tratích Offenberg, Gaisberg, Heiligenstein, Wechselberg Spiegel, Wechselberg, Hasel, Stangl, Sachsenberg a die Hölle.

Johann Topf se syny Johann Topf se syny

Podlehněte chuti vína z vinařství Johann Topf