Váš košík je prázdný
Pokud hledáte měsíc v roce, který je vínu nejvíce nakloněný, tak je to jednoznačně září. A jeden z hlavních důvodů, proč tomu tak je, že se v tomto měsíci nejčastěji koná největší a nejoblíbenější vinařský svátek a to vinobraní. Víno a burčák tečou proudem, všude se zpívá, tancuje, konzumují se nejrůznější dobroty a panuje dobrá nálada až do večerních hodin. Pokud jste na vinobraní ještě nikdy nebyli, tak byste to měli rychle napravit, protože zážitek je to opravdu jedinečný. A příležitostí máte opravdu hodně, stačí si jen vybrat.
Vinobraní se dnes pořádá nejčastěji v září, někdy také v říjnu, při sklizni révy vinné. Akce je vždy spojená s bohatým kulturním programem a dobrým jídlem. Vše ale spojuje a hlavní slovo tu má jednoznačně víno. Těšit se můžete nejen na ta nejlepší moravská a česká vína, ale především také na burčák, který k této slavnosti neodmyslitelně patří a nikde jinde na světě ho nenajdete v takové míře. Jedná se o částečně zkvašený mošt z vinných hroznů, který vzniká několik dní po začátku kvašení, a proto je to čistě sezónní produkt.
Vinobraní se konají takřka v každé vinařské obci. Každé vinobraní je trochu jiné a něčím výjimečné. Na Moravě patří jednoznačně mezi nejznámější vinobraní Pálavské v Mikulově a Historické ve Znojmě. Jedná se zároveň o největší a nejvíce navštěvovaná vinobraní v republice. Každý rok si do Mikulova i do Znojma najde cestu několik desítek tisíc lidí nejenom z České republiky, ale stále více i ze zahraničí. Obě vinobraní jsou specifická a mají něco zvláštního. V prvé řadě je to samozřejmě víno, které se liší vinařskou podoblastí. Na obou akcích ale nechybí bohatý kulturní program. Vystupují zde známé tuzemské hudební kapely, městem prochází historické průvody a konají se rytířské turnaje, hraje se divadlo, na náměstích jsou různé trhy a mnohá další lákadla, která vám zpříjemní strávené chvíle a zaručí, že na den strávený s vínem nezapomenete. Nechybí samozřejmě ani nejrůznější vybrané pokrmy a pochutiny, protože jídlo k vínu bezesporu patří. Pokud byste raději dali na Moravě přednost menšímu vinobraní, kde není tolik lidí a vše je tak nějak víc v poklidu, tak máte pořád mnoho možností kam vyrazit. Určitě stojí za to jet na vinobraní do Velkých Pavlovic i Bílovic, do Valtic nebo krásné Lednice. Ani zde nebudete ochuzeni o jedinečný zážitek a hlavně ochutnáte výborná vína.
Vinobraní ale dnes již není výsadou pouze Moravy. Víno a vinařství se stále rozvíjí a získává si na oblibě i v Čechách. Pokud se Vám tedy nechce na vinobraní pro někoho až daleko na Moravu, máte několik možností i zde. Největším je jednoznačně Mělnické vinobraní, které může směle konkurovat i tradičním moravským. Za návštěvu také určitě stojí vinobraní na Karlštejně, které patří sice mezi menší, ale rozhodně ne chudší ani na víno ani na kulturní program. A pokud se vám to stále zdá daleko, tak můžete zůstat v Praze a stejně se o vinobraní neochudíte. Koná se dokonce hned na několika místech, takže máte opět na vybranou. Ať už si vyberete vinobraní v Tróji nebo na Grébovce, určitě neuděláte chybu.
Pokud vás jednou zláká kouzlo této nádherné vinařské slavnosti, určitě nezůstanete u návštěvy pouze jedné akce a časem jich zkusíte několik různých. Každá má něco do sebe, ale každá vám zároveň dá ochutnat jedinečná moravská a česká vína a okusíte vinařskou atmosféru.
Doporučujeme sledovat kalendář vinařských akcí a vybrat si to své vinobraní.
Naše bohatá nabídka přináší to nejlepší od moravských a českých vinařů a jejich vína poznáte hned na první pohled. Od dubna 2017 totiž používají jednotné označení vín s garantovaným původem hroznů v České republice.
Tím je symbol skleničky v národních barvách, který najdete na uzávěru nebo etiketě. U takto označených vín máte vždy jistotu, že pocházejí pouze z moravských a českých hroznů.
9. 12. 2024
5. 12. 2024
29. 11. 2024
22. 11. 2024
14. 11. 2024