Máte rádi intenzivní a plná červená vína? Pak víno italské odrůdy Lagrein nesmí uniknout vaší pozornosti!

Modrá odrůda Lagrein pochází z Jižního Tyrolska a je základem pro osobitá červená vína a růžová vína. Vedle odrůdy Vernatsch je považována za klasiku Jižního Tyrolska. Své jméno pravděpodobně dostala podle údolí Lagarino v Tridentsku.

Odrůda Lagrein vznikla přirozeným křížením odrůd Vernatsch a Teroldego. Pochází z malého údolí tábora Vallagarina. První zmínka o této odrůdě byla nalezena v dokumentu v opatství Muri-Gries v Bolzanu pocházející ze 17. století.

Jelikož jde o pozdní odrůdu, svědčí jí teplá stanoviště. Daří se jí v údolí Bolzano poblíž soutoku řek Isarco a Adige – aby ne, v létě jde o jedno z nejteplejších míst v Itálii. Vyhovují jí písčité i štěrkovité půdy. Ač je odrůda Lagrein spojena především se severem Itálie, zejména pak s oblastí Alto Adige, malé výsadby se v poslední době objevily také v Austrálii a na Novém Zélandu, či v Kalifornii.

Červeným vínům Lagrein se říká Lagrein Dunkel nebo Lagrein scuro. Mají rubínovou až temně granátovou červenou barvu a voní po drobných peckovinách a fialkách. Mají plnou, sametovou chuť a hodí se zejména k hutnějším pokrmům z hovězího masa a zvěřiny.

Růžová vína Lagrein se nazývají Lagrein Kretzer nebo Lagrein Rosato. Jsou svěží, ovocná s exotickými tóny. Mají růžovou barvu s rubínově červenými odlesky. Hodí se k vydatným předkrmům, k uzeným rybám i k bílému masu.