Kdo by nevěděl, co se skrývá pod pojmem karibský rum: lahodný nápoj z melasy nebo ze šťávy z cukrové třtiny, nejčastěji pocházející z ostrovů jako Jamajka, Kuba, Portoriko nebo Barbados a další. Víte ale, co je agricole rum? Termín Agricole rum (Rhum agricole) pochází z frankofonních kolonií Guadeloupe, Martinique, Saint-Barthélemy, Saint Martin a French Guiana, kde se rum destiluje, a přeložit by se dal jako „zemědělský rum“, „třtinový rum“, či „plantážnický rum“.

Výroba agricole rumu

Agricole rumy se nevyrábí z melasy, ale ze šťávy z cukrové třtiny. Nejprve se cukrová třtina lisuje a čerstvá šťáva se nechá zkvasit a předestilovat na rum. Agricole rumy se vyrábějí fermentací cukrové třtiny a mají menší obsah alkoholu. Vzniklý destilát má čirou barvu. 

Chuť agricole rumu

Agricole rumy bývají silnější, jejich chuť mnozí označují za drsnější a někomu proto nemusí vyhovovat. Jinému naopak jejich chuť přijde o to zajímavější. Jsou však svěží a můžete v nich cítit chuť kyselé trávy. Jejich cena bývá o něco vyšší. Agricole rumy lze popíjet samostatně, jsou však populární i jako součást míchaných nápojů. 

Agricole rumy z Martiniku

Nejznámější agricole rumy pocházejí z Martiniku, kde platí vlastní normy pro jejich výrobu (obsah alkoholu čistého destilátu, doba fermentace, atd.). Získal i francouzskou ochrannou známku původu „Appelacion d’Origine Controleé Martinigue“, která udává, že rum je vyroben pouze destilací čerstvé šťávy z cukrové třtiny za přísných výrobních pravidel. V Martiniku se nachází pouze 7 destilerií a agricole rum se zde označuje jako blanc (bílý rum), élevé sous bois (v sudu stařený), nebo vieux (extra stařený) v případě, že je jeho stáří alespoň 3 roky.

Embargo a Depaz

Jaké rumy se v kategorii agricole skrývají? V naší nabídce najdete například oblíbené značky agricole rumů Embargo a Depaz. Neváhejte ochutnat a udělejte si názor na agricole rumy sami!