The Glenlivet je nejstarším lihovarem ve skotské oblasti Glenlivet a whisky Glenlivet patří mezi nejoblíbenější single malt whisky na světě. Kromě období druhé světové války, kdy byl nedostatek ječmene, funguje palírna od svého založení v roce 1822 nepřetržitě a dnes patří k největším výrobcům single malt whisky na světě. O kvalitě The Glenlivet whisky svědčí řada světových ocenění, ale také množství palíren, které se snaží whisky napodobit. Jedině Glenlivet však smí v názvu značky používat „The“.

Odvaha jako základní surovina prvotřídní whisky Glenlivet

Příběh značky The Glenlivet se začal psát již roku 1822 ve skotské oblasti Speyside. Odlehlé údolí Livet bylo ideálním místem pro nelegální destilaci. A právě zde se zakladatel palírny, George Smith, naučil svému řemeslu. Obklopený kopci a vydatnými prameny, ukrytý před celníky a vojáky, měl George dostatek času na pomalou destilaci a výrobu whisky, která se brzy stala světově proslulou. Když do Skotska přijel na státní návštěvu král Jiří IV., požádal o ochutnání proslulé whisky Glenlivet a to i přesto, že šlo o nelegální nápoj.

První legální palírna ve Skotsku

O dva roky později, po změně daňového zákona, George neváhal, odjel do Elginu a jako první přihlásil svůj lihovar k legalizaci. The Glenlivet se tak stal první legálně založenou palírnou ve Skotsku. Setkal se však s velkou nelibostí ostatních nelegálních palírníků, kteří mu začali vyhrožovat požárem. Začal proto u sebe neustále nosit pár křesadlových pistolí a dával okolí najevo, že se je nebojí použít.

Koncem 30. let palírna The Glenlivet vyráběla již více než 200 galonů týdně a to si vyžádalo více zaměstnanců. O několik let později se k němu připojila společnost Andrew Ushers & Sons z Edinburghu jako obchodní zástupci, kteří pomáhali šířit povědomí o whisky. Pověst palírny The Glenlivet se rozšířila od zelených kopců Skotska až do mlhavého prostředí Londýna. Sám Charles Dickens napsal svému příteli, aby ochutnal vzácnou starou Glenlivet, která předčila jeho veškerá očekávání. 

glenlivet-dickinsNadšený fanoušek the Glenlivet whisky, Charles Dickens Zdroj: https://www.facebook.com/TheGlenlivet

The Glenlivet

Po smrti George Smitha v roce 1871 pokračoval v odkazu jeho nejmladší syn, John Gordon Smith. Ten se v té chvíli sice připravoval na právnickou kariéru, po smrti svého otce se však vrátil, aby převzal otěže podniku. Konkurence se snažila využít proslulosti Glenlivet a název převzít. John proto zabojoval a v roce 1884 zajistil, aby jako jediný směl používat název „The Glenlivet“.

glenlivet-palirnaPalírna Glenlivet Zdroj: https://www.facebook.com/TheGlenlivet

Velká hospodářská krize a prohibice v USA

Když v roce 1921 převzal palírnu Johnův druhý pravnuk, kapitán Bill Smith Grant, musel se vypořádat se dvěma problémy: Velkou hospodářskou krizí a prohibicí v USA. Jako vyznamenaný válečný hrdina z první světové války se však kapitán Bill postavil těmto výzvám čelem. Přestože v těchto těžkých letech výroba poklesla, lihovar po zrušení prohibice získal zpět skvělou pozici na americkém trhu. S koncem prohibice se objevili Američané, kteří více než kdy jindy toužili po kvalitní single malt whisky. Jedním z prvních významných zákazníků byla vlaková společnost Pullman, která začala na svých trasách podávat miniaturní lahve a pomohla tak rozšířit The Glenlivet whisky po celém kontinentu. Netrvalo dlouho a povědomí o této kvalitní whisky se rozšířilo po celém světě.

Výroční Glenlivet Founders Reserve

Díky současnému master distillerovi, Alanu Winchesterovi, došlo k dalšímu rozšíření palírny. Na oslavu 200 let od otevření palírny The Glenlivet vytvořil Alan limitovanou edici Glenlivet Founders Reserve – tato jemná whisky zachycuje výraznou, hladkou a ovocnou chuť, kterou si George Smith poprvé představil v roce 1824.

glenlivet-founders-reserveThe Glenlivet Founder’s Reserve Zdroj: https://www.facebook.com/TheGlenlivet