Aktuality Global Wines & Spirits

Gin&Tonic Fest 2023

Po roce opět přinášíme oblíbený Gin&Tonic Fest, který je nabitý výhodnými balíčky. Těšit se můžete na stále více populární japonské Etsu giny, ale také na klasiku. Gin & tonik je bezpochyby jedním z nejoblíbenějších a nejpopulárnějších alkoholických nápojů světa.

Vybírejte z akčních balíčků

Ochutnávka na prodejnách

Ochutnejte naši pestrou nabídku ginů a zjistěte, který vám nejvíce padne. Na našich prodejnách jsme pro vás připravili opravdu pestrou ochutnávku těch nejlepších ginů, abychom vám rozhodování ulehčili.

Těšit se můžete na ochutnávku následujících ginů:

Zajímavosti o ginu, které jste možná nevěděli

Základní surovinou pro neutrální destilát bývá obilí, ale může se vyrábět z hroznů, cukrové třtiny, rýže anebo brambor. Klíčovou složkou, která ginu dodává jeho charakteristickou chuť, je jalovec. Toto důležité koření mu také dalo jméno, neboť pochází z holandského slova "jenever", což v překladu znamená právě "jalovec".

Pokud vás tato informace překvapila, projděte si níže 8 dalších zajímavostí o ginu, o kterých jste možná neměli tušení.

gin&tonic

1. Kde má gin své kořeny?

Ačkoliv Nizozemci byli pravděpodobně první, kteří začali do alkoholu přidávat jalovec, jejich verze zvaná „jenever“ byla spíše sladší a podobná whisky. Angličané tento jejich jalovcový nápoj objevili během Osmdesátileté, nebo také Nizozemské války za nezávislost, mezi lety 1568 - 1648. Nizozemským vojákům byl podáván tento alkoholický nápoj z jalovce jako lék, říkalo se mu „Holandská odvaha“. Dnešní londýnský suchý gin vytvořili Angličané až zhruba o 150 let později, když vynalezli svou vlastní destilační techniku s jalovcovými bobulemi. 

2. Ginové šílenství

V první polovině 18. století Britové doslova propadli ginovému šílenství. Jenom v Londýně byste v roce 1730 našli zhruba 7000 prodejen s ginem, takže asi ve třetině všech veřejných prodejen. Lidé si mohli koupit gin za velmi nízké ceny a často byli pod vlivem alkoholu po celý den. Navíc se mělo za to, že pití ginu je mnohem zdravější, než pití špinavé nefiltrované londýnské vody. Odhaduje se, že během období Gin Craze se vypilo v průměru 1,4 litru ginu na osobu týdně. Období Gin Craze také způsobilo vysokou úmrtnost, násilí a sociální problémy, což vedlo k regulaci a zdanění alkoholu v Británii. 

3. Gin jako zdroj příjmu pro britské království

Právě díky zavedeným regulacím a zdanění ginu se v průběhu 18. a 19. století stal gin jedním z hlavních zdrojů příjmů pro britské království. Tyto kroky vedly k výraznému snížení spotřeby alkoholu a k regulaci výroby ginu a také pomohlo omezit negativní dopady pití ginu na společnost. 

4. Lék proti malárii 

Věděli jste, že právě první gin & tonik vznikl pravděpodobně v Indii v 19. století? Britští vojáci v Indii pili tonikovou vodu, která obsahovala chinin jako prevenci proti malárii. Tonik byl ovšem velmi hořký, takže si vojáci přidávali do nápoje gin s citronem, aby zlepšili jeho chuť. Gin & tonik se stal oblíbeným nápojem mezi britskou armádou a později se rozšířil do celého světa.

5. Gin jako inspirace pro spisovatele a filmaře

Gin byl inspirací pro mnoho spisovatelů a filmařů. Například v knize „Velký Gatsby“ od F. Scotta Fitzgeralda je gin často považován za symbol společenské dekadence a nadměrného pití. Gin také hrál důležitou roli v televizních seriálech, jako je například „Mad Men“, kde byl často volen jako vhodný nápoj pro obchodní schůzky nebo jako způsob uvolnění po náročném dni v práci. V knize Stopařův průvodce po galaxii pak Douglas Adams vysvětluje, že až 85 % všech známých světů v galaxii vymyslelo a pojmenovalo nápoj s názvem "džintonik", anebo podobnou variaci tohoto názvu. Nesmíme také opomenout slavného Jamese Bonda a jeho oblíbený nápoj - Martini. V průběhu všech knižních zpracování si prý 19x objednal Vodka-Martini a 16x práve Gin-Martini. 

6. Nejdražší gin světa

Podle Guinnessovy knihy rekordů se prodal nejdražší gin v roce 2018. Je jím Morus LXIV a prodal se za 3 800 liber (přes 107 000 Kč). Od té doby nebyl stanoven žádný nový rekord.

7. Největší gin & tonik světa

U Guinnessovy knihy rekordů ještě chvíli zůstaneme. Největší alkoholický míchaný drink světa byl právě gin & tonik v roce 2018. Měl objem 946 litrů a byl součástí dobročinné sbírky na podporu neziskové organizace Keep Memory Alive, která se snaží najít lék na poruchy paměti, jako je např. Alzheimerova choroba. 

8. Gin ve světě

I přesto, že gin má své kořeny ve Velké Británii a Nizozemí, dnes se vyrábí v podstatě ve všech koutech světa. Jednotlivé země tak kromě výroby klasického London Dry ginu vyrábí také speciální giny s příměsí lokálních bylin či ovoce. Příkladem může být japonský gin Etsu, v jehož chuti můžete rozpoznat příměs japonských yuzu limetek, čajových lístků, japonského pepře, či norský Skagerrak, který je během destilace infuzován bylinami rostoucími v oblasti skandinávského průlivu Skagerrak. 

London Dry anebo ochucený? 

London Dry

Nejslavnějším a nejrozšířenějším typem ginu je London dry. Představuje tradiční suchý, čistý a svěží gin, který nesmí obsahovat více než 0,1 g cukru na 1 l celkového množství destilátu. Neznamená to tedy, že jeho výroba musí být geograficky spojována s Londýnem. Musí obsahovat více jak 37,5 % alkoholu, pouze přírodní ingredience a nesmí být ničím ochucený.

Ochucený

Jsou to takové giny, jejichž příchutě nebo botanicals byly přidány po destilaci. Z toho důvodu se nesmí nazývat London Dry Gin. To ovšem neznamená, že tím jakkoliv snižují svoji kvalitu. I tak mohou být vyrobeny za použití kvalitních botanicals, bez umělých barviv a dokonce bez cukru. A zdaleka již nejsou jen růžové. S blížícím se létem jsou tak ideální ingrediencí do osvěžujících koktejlů. 

Ochutnejte naši letošní novinku, norský gin Skagerrak

Botanicals infuzované při destilaci zahrnují květy černého bezu, heřmánek, šípek a rakytník, které poskytují komplexní ovocné a květinové tóny s jemným citrusovým nádechem. Výtažky z mořských řas Dulse pak dodávají Skagerrak Ginu lehce slané tóny připomínající moře. 

Tři tečky na přední straně lahve symbolizují tři severské majáky, které obklopují průliv Skagerrak: maják Hanstholm v Dánsku, maják Lindesnes v Norsku a maják Pater Noster ve Švédsku.

Nakupte norský gin Skagerrak ve výhodném balíčkuK nákupu Skagerrak Nordic dry Gin 0,7L dostanete sadu 2 skleniček Skagerrak a 4 ks prémiového italského toniku San Pellegrino 0,20l za poloviční cenu. 

Skagerrak blog

Akční balíčky

Připravili jsme pro vás pestrý výběr akčních balíčků v kombinaci se zajímavými dárky anebo slevami. Níže je malá ukázka, máme toho pro vás ale ještě více. 

GW_balicky_gin_fest_2023_Etsu-Japanese-Gin-+-Etsu-Pacific-Ocean-Water-+-sada-6-sklenic-ETSU-+-4x-tonic-sklo (1)​​

Etsu Japanese Gin + Etsu Pacific Ocean Water Japanese Gin + dárek


K nákupu lahve Etsu Japanese Gin a Etsu Pacific Ocean získáte 4 ks prémiového italského toniku Sanpellegrino za poloviční cenu a sadu 4 sklenic na přípravu Gin&Tonic drinku jako dárek zdarma.

GW_balicky_gin_fest_2023_Skagerrak-+-2-x-sklenice-+-4-x-tonik-

Gin Skagerrak + tonik + dárek


K nákupu jedné lahve Skagerrak Nordic Gin získáte výhodně prémiový tonik Sanpellegrino a 2 originální skleničky Skagerrak jako dárek zdarma.

Etsu-Japanese-Gin-+-4x-tonic-plech (1)

Etsu Japanese Gin + 4x tonik zdarma


K nákupu jedné lahve Etsu Pacific Ocean získáte 4 ks prémiového italského toniku Sanpellegrino zdarma.

GinFest_2023_Cubical_Mango_sklo_Cubical_tonik_sklo​​

Cubical Mango + 4x tonic + 4 sklenice jako dárek


K nákupu jedné lahve Cubical Mango získáte 4 ks prémiového italského toniku Sanpellegrino za poloviční cenu a sadu 4 originálních sklenic na přípravu Gin&Tonic drinku jako dárek zdarma.

GW_balicky_gin_fest_2023_50-_01

Etsu Japanese gin + L´Acrobate Gin + 12x tonic za poloviční cenu 


K nákupu lahve Etsu Japanese Gin a L'Acrobate Gin získáte 50% slevu na 12ks italského premiového toniku Sanpellegrino. 

GW_balicky_gin_fest_2023--Malfy-Rosa-+-sklenice-(s-pomerančem)

Malfy Rosa + sklenice zdarma


K jedné lahvi Malfy gin Rosa získáte 1 sklenici na gin jako dárek zdarma.

GW_balicky_gin_fest_2023_Cubical-Mango-+-6-x-sklenice-+-4-x-tonik-

2x L'Acrobat Gin + tonik + prkénko zdarma


K nákupu dvou lahví ginu L'Acrobate získáte 4 premiové italské toniky Sanpellegrino za poloviční cenu a dřevěné prkénko zdarma.

GinFest_2023_Marconi46_tonik_plech

Marconi + tonik zdarma


K jedné lahvi ginu Marconi získáte 4 italské premiové toniky Sanpellegrino zdarma. 

 

Vybírejte z akčních balíčků

 

Recept na Gin&Tonic 

Máte připravený gin, tonic, led, ovoce anebo bylinky? Tak teď už to jen spojit dohromady a připravit si lahodný drink do orosené skleničky.

Příprava je opravdu jednoduchá: 

 • Sklenici naplňte ledem
 • přidejte 4 cl ginu
 • zalijte 1 dcl tonicu
 • lehce promíchejte lžičkou
 • přidejte citron, či jiné ovoce a bylinky na dochucení

ETSU gin&tonic

Kombinací je nepřeberné množství a vždy záleží na vaší chuti a fantazii. Vyzkoušejte například:

 • citronovou kůru se snítkou tymiánu,
 • pomerančovou kůru s černým pepřem,
 • zázvor a máta,
 • jahody s bazalkou,
 • mango s limetkou
 • či dobře známou kombinaci s okurkou

Na zdraví!