Aktuality Global Wines & Spirits

Festival rakouských vín v Global Wines & Spirits

Rakousko je nám odrůdovým složením a projevy vína velmi blízké. Od nepaměti nastavuje vysokou laťku celému světu a ukazuje, jak se k moderní produkci vína od harmonie mezi půdou, mikroklimatickými podmínkami až k výběru odrůd postavit. Právem jsme tak rakouská vinařství vybrali k prvnímu letošnímu festivalu, kde každý z vás pozná, jak rakouské víno chutná, voní a jak s lehkostí okouzlí každého, kdo jím potěší své chuťové pohárky.

Nepřehlédněte

Festival rakouských vín odstartujeme 25. 2. a poběží celý březen jak na prodejnách, tak na našem e-shopu. Všechna rakouská vína budou po dobu festivalu za akční ceny a ty nejzajímavější kousky nabídneme v balíčcích – vše najdete na stránce festivalu. Spolehněte se, že balíčky připravíme tak, abychom vyhověli zkušeným znalcům, ale i těm, kteří chtějí vyzkoušet něco nového.

Vrchol festivalu – exkluzivní degustace s rakouskými vinaři

Celý festival ukončí ti nejpověřenější – samotní rakouští vinaři. Ve čtvrtek 28. 3. 2019 proběhne exkluzivní degustace rakouských vín v Clarion Congress Hotel Prague na Vysočanech. Hotel hledejte na adrese Freyova 33 na Praze 9. Sejde se zde rakouská špička vinařů a vy s nimi ochutnáte až 80 druhů vín od 14 výrobců z regionů jako Wachau, Kremstal, Neusiedlersee a dalších. Vstupenky pořídíte už pouze na místě za 350 Kč. Hodnotu vstupného (250 Kč) každému zákazníkovi vrátíme po akci formou slevy na online nákup. Nejen, že si vína užijete s odborným výkladem jejich tvůrců přímo na místě, ale budete si moci oblíbenou lahev výhodně po akci objednat.

Posledních 50 lístků můžete ukořistit přímo na akci. Doražte mezi prvními a užijte si atmosféru ochutnávky tradičních i neobvyklých rakouských vín s námi. Už tento čtvrtek ve 13:00 v Clarion Congress Hotel Prague na Vysočanech.

Dorazím a vstupenku koupím na místě

Průběh festivalu v prodejnách Global Wines

V šesti prodejnách Global Wines, v Praze i Brně, vás rádi přivítáme a v týdenním intervalu vybraná rakouská vína předvedeme. Můžete je ochutnat, ještě než je koupíte. V týdenních ochutnávkách nepřehlédněte vína pro Rakousko tolik typická – z bílých Veltlínské zelené a Ryzlink, z červených Blaufränkisch, Pinot Noir a Zweigelt. Přehled týdenních degustací sledujte na našem Facebooku a nic vám neunikne.

Přehled týdenních ochutnávek

Degustace v Brně

V rámci festivalu vás rádi přivítáme i na menší degustaci v Brně. Proběhne 27. 3. od 17.00 do 18.30 hodin. Na brněnské prodejně degustaci povedou odborníci z Global Wines & Spirits. Poznáte díky nim speciální kolekci 30 rakouských vín. Sledujte náš Facebook a nenechte si ujít aktuální přehled vín, který na degustaci ochutnáme. Zveřejníme jej v příspěvku 14 dní před degustací.

5 vín, které si na degustaci nenechte uniknout:

Vstupenku do Brna zakoupíte pouze na e-shopu v ceně 250 Kč. Hodnotu vstupného každému zákazníkovi vrátíme po akci formou slevy na online nákup. Neváhejte dorazit a užít si na Štefánikově 56 v Králově Poli jedinečnou atmosféru pestrého a tradičního rakouského vinařského umu.

Nahlédněte pod pokličku festivalu

Rakouská vinařství najdeme ve 4 hlavních regionech země. Na festivalu si z nich užijeme vína od 14 známých vinařů.

14 vinařství Festivalu rakouských vín 2019Klikněte pro zvětšení mapy

Regiony Wachau a Neusiedlersee

V regionu Wachau zůstaneme nejdéle s vinařstvím Domäne Wachau, kde výrobu vede Roman Horvath Master of Wine. Z jeho titulu je patrné, že vinařství vede s nejvyšší možnou kvalifikací v oboru vína, které lze dosáhnout. Jak se rozpovídal o ročníku 2017 a oblasti Wachau se dočtete v krátkém rozhovoru. Skvělým úlovkem z tohoto vinařství bude při degustaci Grüner Veltliner Federspiel Dürnstein, který se těší velké oblíbenosti díky jeho typickým minerálním tónům, ovocnosti a jemnému koření. Kromě Veltlínského zeleného nepřehlédněte Riesling Smaragd, či červený Blauer Zweigelt Terrassen a jeho intenzivní ovocné tóny malin a třešní. 

Ve regionu Neusiedlersee se o vaši pozornost popere vinařství Gernot Heinrich. Zde při výrobě kladou důraz na originalitu, autenticitu a integritu vína. Nejsilněji se to odráží v jejich červeném Pinot Noir. Největší fanoušci ho popisují jako křehké víno s jemnými tříslovinami a osvěžující kyselostí a jeho oblíbenost zdůvodňují čistě pudovou záležitostí. Víno prý totiž ztělesňuje přímočaré a upřímné potěšení z jeho pití.

Majitel vinařství Weingut Gernot Heinrich a jeho manželka HeikeMajitel vinařství Weingut Gernot Heinrich a jeho manželka Heike

Silné slovo bude mít v rámci degustace i rodinné vinařství Johann Scheiblhofer, které získalo v roce 2017 mezinárodní označení ‚‚Vinařství roku‘‘. Když k tomu připojíme celkem 228 zlatých medailí v rámci ocenění AWC Wienna vznikne nepopsatelná touha ochutnat jedno z jejich vrcholných červených vín. Co takhle Pinot Noir Classic s jeho namodralými odlesky, tropickým nádechem s tóny papáji a skořice? 

Futuristická budova vinařství ScheiblhoferFuturistická budova vinařství Scheiblhofer

Hravé a upřímné, tak by se dalo popsat víno ze stejné oblasti z produkce Judith Beck. Judith žije doslova mezi svými vinicemi a tvoří vína s mezinárodním stylem. Díky biodynamickým postupům získávají její vína neotřelou a originální plnou chuť. Za velký poklad z nabídky vinařství považujeme Zweigelt a Blaufränkisch. Zweigelt je s výraznějšími tříslovinami se správnou šťavnatostí a elegantním závěrem. Kdežto Blaufränkisch kombinuje živost a hladké třísloviny podpořené trefně zakomponovanou kyselinou a delším závěrem ovoce a koření. 

Těžkou váhou v oblasti Neusiedlersee je i vinařství Weingut Keringer. Důkazem je jejich prvenství na 4 mezinárodních OIV Apply (International Organisation of Vine and Wine). Sebevědomí těmto vínum právem nechybí. Chybět určitě nebude na naší degustaci ani víno Welschriesling, se kterým tito vinaři zvítězili už 3krát na AWC ve Vídni. Specialitou tohoto vinařství jsou tzv. ‚‚100 Days‘‘ vína. Vznikají macerací v barikových sudech , která trvá přesně 100 dní a dodává vínu plnou, hutnou a přitom šťavnatou chuť. Najdeme v nich intenzivní tóny skořice, čokolády, černých švestek i lékořice. Každé je přitom své a harmonicky vyvážené.

Majitel vinařství Robert Keringer s manželkouMajitel vinařství Robert Keringer s manželkou

Region Mittelburgenland

Region Burgenland je bohatý na teplá a slunečná léta a dlouhé podzimní dny s mírnými teplotami. Sousedí s maďarskými hranicemi. Bobulím v této oblasti ke zralosti a ovocnosti přispívá horký vzduch proudící z nitra Panonské nížiny. V tomto regionu se skrývá úrodná oblast Mittelburgenland, kde najdete několik výjimečných vinařství. Jedním z nich je nepochybně i Weingut Gager, který se drží hesla ‚‚Pracujeme na nedosažitelném‘‘ a vytváří tak jedinečná vína. Jedním z nich je Blaufränkisch BFG 2015 oceněný 2krát zlatou a 5krát stříbrnou medailí na mezinárodní výstavě – AWC 2018.

Aktuální kolekce vinařství GagerAktuální kolekce vinařství Gager

V úrodné oblasti Mittelburgenland narazíte i na rodinné vinařství Paul Kerschbaum. Vinař s velkým srdcem vede své vinice pod heslem: ‚‚Pokud se přestanete chtít zlepšovat, přestali jste být dobří‘‘ a posouvá tak produkci fantastických červených vín stále kupředu. Z nabídky rádi vyzdvihneme jejich plný Zweigelt a věhlasný Blaufränkisch s jemným dotekem nugátu a nádhernou rubínovou barvou.

Michael Kerschbaum – hlava vinařství KerschbaumMichael Kerschbaum – hlava vinařství Kerschbaum

V samém srdci Burgenlandu buduje s trpělivostí nezaměnitelná vína Toni Hartl se svou rodinou. Drží se kréda: ‚‚Vzrušující, komplexní, elegantní a především autentické‘‘ a taková jsou i jeho vína. Rodina zde vyrábí víno od roku 1964 v klidném prostředí v maximální přirozenosti a blízkosti přírody. Ta se silně promítá i do jejich vín – oblíbeného purpurového Blaufränkisch Leithaberg DAC s aromatem bobulového ovoce a fialek, či slámově žlutého Grüner Veltliner s delikátní chutí tropického ovoce.

Manželé Moni a Toni Hartlovi při práci ve viniciManželé Moni a Toni Hartlovi při práci ve vinici

Objevte 5 oblastí Dolního Rakouska

V Dolním Rakousku zavítáme do 5 vinařských oblastí. V oblasti Kremstal vystupuje z řady vinařství Lesehof Stagård. Jejich snaha pěstovat víno v bio kvalitě vypovídá o opravdovém klenotu, který se v tomto vinařství skrývá. A proto s  jejich bílými víny prorazili i do naší nabídky. Velmi jsme si oblíbili jejich Grüner Veltliner urban. GV, který je explozí vůní jablek, hrušek, mandarinek a vodního melounu. V závěru pak překvapí exotickými tóny grapefruitu a citrusu.

V oblasti Kamptal rádi vyzdvihneme rodinné vinařství Johan Topf. Majitel Johann Topf III zde vede své vinařství v lásce a profesionalitě a učí tak i své následovníky k respektu k přírodě a řemeslu. Jeho 4 synové mu už dnes pomáhají obstarávat rozsáhlé pozemky a vyrábět asi nejznámější Veltlínské zelené z jejich produkce – Green Grüner Veltliner.


Majitel Johann Topf III prezentuje své vinařství v krátkém videu

I když vinařství Laurenz V. Zöbing sídlí ve Vídni, jejich vinice najdete na 48° zeměpisné šířky, podobně jako je to u celosvětově nejznámější vinařské oblasti Bordeaux. Z takto skvělých podmínek oblasti Kamptal vzešly vína Grüner Veltliner Singing a Grüner Veltliner Friendly DAC, jejichž jména mluví i za svou chuť. Jsou vyvážená, jako pevné přátelství a zpěvně svěží jako charakter regionu, ze kterého pochází.

Zakládající partneři vinařství Laurenz V. Zöbing – Dieter Huebler a Franz Schweiger se synem PetremZakládající partneři vinařství Laurenz V. Zöbing – Dieter Huebler a Franz Schweiger se synem Petrem

Čtvrtá oblast Weinviertel nabízí zázemí vinicím Weingut Dürnberg ve Falkensteinu. Vinařství je velmi mladé a jejich majitel Christopher Körner dobře ví, že krásná a kořenitá příroda okolo Falkensteinu jeho vínu prospívá. Neposkvrněnou čistotu tónů ovoce a jasnou sílu hroznů můžete pocítit v jejich Riesling Falkenstein i šťavnatém Grüner Veltliner Falkenstein DAC.

Hlavní představitelé vinařství Weingut DürnbergHlavní představitelé vinařství Weingut Dürnberg

Předposledním zástupcem festivalu je vinařství Walter Glatzer z oblasti Carnuntum. Z celkem 55 hektarů vinic sklízí každý rok červené i bílé hrozny s láskou k řemeslu. Od minulého roku se navíc snaží o získání certifikátu ekologického vinařství. Odměnou za tvrdou práci jim je skvělý výsledek v lahvích jako je Grüner Veltliner Dornenvogel, Sauvignon Blanc nebo Peccadillo. V tomto roce se podle slov pana Glatzera můžeme těšit na novinku – kvašené bílé víno. V rozhovoru pro náš magazín uvádí, že jde o tzv. ‚‚oranžové víno‘‘. Najdete ho pod jménem UVA Pura a my si jej rozhodně zapisujeme do našeho seznamu ‚‚musíme ochutnat‘‘.

Posledním favoritem je Weingut Leo Aumann z oblasti Thermenregion. I v rodině Leo Aumanna se vše točí kolem vína. Díky nekompromisním požadavkům na kvalitu sklizně i výrobu plní do lahví vína charakteristické svěží vůně a plné chuti. Velkým tahákem v nabídce tohoto vinařství je silný a komplexní Merlot Reserve, který odpočívá 12 měsíců v dubových sudech, aby se vám s lehkostí mohl válet ve sklenici. 


Těšíme se na každého z vás. Na zvídavé otázky, překvapivé momenty při ochutnávkách a hlavně na to, že si celý festival s námi užijete. Přijďte a poznejte chuť vinařské tradice Rakouska.