Palírna Fassbind založená v roce 1865 se pyšní titulem nejstarší destilerie ve Švýcarsku a současně patří k největším a nejznámějším místním palírnám. V Oberathu, kde destilerie sídlí, se ušlechtilé pálenky z ovoce, rostlin, koření a bylin vyrábí již od roku 1846, čemuž předcházela dlouhá švýcarská tradice. Jediné co se změnilo jsou destilační postupy, které se během staletí vyvinuly a zdokonalily. Základní princip však zůstal stejný: fermentací, macerací a destilací získávat z kvalitních surovin pálenky s plnými, a přesto jemnými a sofistikovanými aromaty.

Třešňovice, která okouzlila samotného Napoleona

Palírnu založil teprve sedmnáctiletý Siegfried Fassbind I., který za svou archivní třešňovici nedlouho po založení získal hned několik ocenění na průmyslové, umělecké a zemědělské výstavě v Bernu. Další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Zlatou medailí pálenku ocenil i samotný Napoleon a své nadšení neskrývali ani takoví velikáni jako František Josef I., či ruský car Mikuláš II.

fassbind-historiePalírna Fassbind měla od roku 1888 i vlastní bednárnu. V provozu byla až do roku 1971. Zdroj: https://www.facebook.com/geunsmistgeist

Novátorský dědic Siegfried Fassbind I. vyhlášenou třešňovici exportoval během 1. světové války na západní frontu. Po skončení války zaznamenal, že v Evropě palírny chybí. Vymyslel proto řešení: vyrobil pojízdnou destilerii, která na několika železničních vagonech projížděla Evropou a pálila to nejlepší ovoce, na které po cestě narazila. Mimo jiné zavítala i do Československa či tehdejší Jugoslávie. Pátá generace rodiny Fassbindových v roce 1994 destiletii prodala a řízení převzaly zahraniční koncerny. O dvacet let později, v roce 2014, se však vrátila do švýcarských rukou nových majitelů Daniela Bruggmanna a Renata Wydlera. Ti ji dovedli až k titulu Destilerie roku 2017/18.


Fassbind slaví 175 let – vydejte se na vzrušující cestu po nejstarším lihovaru ve Švýcarsku

Ruční výroba od sklizně až po lahvování

Suroviny

V palírně Fassbind si stojí za tím, že čerstvé, zralé ovoce patří mezi nejcennější přírodní suroviny a jeho znalost rozhoduje o kvalitě výsledného destilátu. Proto si vybírají ty nejlepší kousky přímo od místních farmářů. Ovoce je od sklizně až po lahvování zpracováváno ručně.

fassbind-ovoceKvalita ovoce a ruční práce jsou pro výrobu destilátů Fassbind naprosto klíčové Zdroj: https://www.facebook.com/geunsmistgeist

Výroba

Jakmile palírna obdrží ovoce, ručně zkontroluje jeho kvalitu – zda dosáhlo plné zralosti, jestli na něm nejsou listy či stopky, které by měly být odstraněny, jaká je jeho cukernatost atp. Poté je ovoce drceno v nerezových tancích a následně fermentováno. Přidáním přírodních kvasinek se fruktóza mění na alkohol. Tento proces trvá 6 – 12 týdnů v závislosti na druhu ovoce.

Destilace

Do dvou měděných destilačních kotlů je přečerpáno 350 kg rmutu, který je zahříván až na teplotu 78 °C, kdy se začíná vařit. Během tohoto procesu jsou odděleny těkavé látky (alkohol a aromata) od těžkých sloučenin (dužina ovoce a pecky/semena). Pára složená především z alkoholu a aromat stoupá přes plastový filtr a tři čistící patra do chladícího systému. Pro zahřívání měděných kotlíků se používá pára a proces vodní lázně, tzv. „bain–marie“. To zaručuje stálou teplotu, která zajišťuje pomalou a stejnoměrnou destilaci. Získaný destilát je rozdělen na tři části zvané hlava, srdce a ocas. Nejvyšší kvalitu má prostřední část, tedy srdce, které se sbírá samostatně. Méně kvalitní hlava a ocas se oddělují, ocas lze využít při další destilaci.

fassbind-kotlePohlédněte do samotného nitra palírny Fassbind Zdroj: https://www.facebook.com/geunsmistgeist

Zrání

Zrání probíhá v historických sklepích. Destiláty nejprve odpočívají alespoň dva roky v nerezových tancích, následně jsou lahvovány jako ovocné destiláty, nebo se plní do dřevěných sudů k dalšímu zrání. Umění spočívá v odhadnutí přesného momentu, kdy se aromata ovoce dokonale propojí s aromaty v sudu. 

Lahvování

V palírně Fassbind probíhá lahvování na vlastní plnící a štítkovací lince, která jim umožňuje zpracovávat produkty od začátku do konce. Limitované produkty vyráběné v malých dávkách jsou dokonce lahvovány, značeny a baleny ručně. 

Ovocné pálenky Fassbind

Ovocné pálenky Fassbind jsou vyráběny z prvotřídních švýcarských surovin a odpočívají v místních sklepích do chvíle než dosáhnou ideální chuti. Mezi nejznámější produkty patří Chrüter Schälle Bur nebo Vieille Barriques Poire. Pozvolna však přibývají novinky, například Kirsch Umburana Cask nebo Héritage de Bois Poire Williams. Kromě vlastních destilátů v palírně připravují destiláty a blendy pro jiné značky. 

fassbind-palenkyV nabídce Fassbind už dlouho nenajdete jen slavnou třešňovici, ale také stařené pálenky z hrušek či malin, které získaly zlaté medaile na světových soutěžích. Zdroj: https://www.facebook.com/geunsmistgeist