Blog Global Wines & Spirits

Oslavte s námi svátky podzimu

Ať už patříte k zastáncům tradičních Dušiček, Halloweenu anebo Los Muertos, oslavte je s námi! A jak lépe tyto okamžiky oslavit, než společně s přáteli a rodinou, se sklenkou skvělého likéru, koktejlu či vína. Přinášíme ty správné podzimní nápoje pro všední i slavnostní příležitost.

Dušičky, Halloween, Día de Muertos: co mají společného? 

I když mají svátky různé názvy a odlišné způsoby oslav, nesou společný základ - památka na ty, kteří již nejsou mezi námi. 

Památka zesnulých, nebo lidově Dušičky, jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších svátků u nás. Každý rok navštěvují hřbitovy statisíce lidí, aby uctili památku svých zesnulých, zapálili svíčku anebo umístili smuteční dekorace. Svůj původ si nesou z keltského svátku Samhain, který oslavoval den keltského nového roku, přechodu z léta do zimy, a kdy se věřilo, že se duše zesnulých vracejí domů. Na cestu jim jejich příbuzní svítili svítilnami z vydlabaných řep a na ochranu před zlými duchy se lidé převlékali do hadrů a malovali si obličeje. Zdá se vám to povědomé? Své základy si totiž ze svátku Samhain odnáší kromě Dušiček také anglosaský Halloween anebo latinoamerický Día de Muertos

halloween and los muertos (1)

Halloween se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých a zachoval se převážně v anglosaských zemích. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších svátků světa. Název vznikl zkrácením anglického "All Hallows Eve", tedy Předvečer všech svatých. V 19. století přinesli zvyklosti Halloweenu do USA přistěhovalci, odkud se rozšířil i do dalších zemí. Oproti původním zvyklostem se přidalo kolem roku 1950 koledování, kdy se děti převlékají do kostýmů, chodí od domu k domu a žádají si sladkosti či peníze s hláškou "Trick or Treat". Symbolem anglosaského Halloweenu jsou vyřezávané dýně, strašidelné kostýmy a bujaré oslavy. 

A pak tu máme Los Muertos. Jedná se o nejvýznamnější a nejoblíbenější mexický svátek, chápaný jako šťastné shledání mezi živými a mrtvými. Propojuje tradiční zvyky z předkolumbovského Mexika, se zvyky křesťanského Španělska a má několik charakteristických prvků, mezi které patří tvorba barevných oltářů doma, v kostelích nebo na hřbitovech, kalaveras, neboli cukrové lebky a kosti zdobené různými vzory a barvami, květiny a v neposlední řadě kostýmy a masky. Na rozdíl od našich místních zvyků a vnímání smrti je mexický Dia de los Muertos velmi barevný a radostný, neboť znamená dlouho očekávané setkání se zesnulými. Mexičané pevně věří, že dobré přijetí duchů jejich zesnulých příbuzných jim zajistí blaho, zdraví a ochranu před neštěstím.

Zábava pro všechny

Zatímco české Dušičky se nesou spíše v poklidném duchu, Halloween a Los Muertos jsou často spojeny s bujarými oslavami a večírky v kostýmech. Jsou to svátky, které si mohou užívat zastánci všech věkových skupin. Pro děti je to čas pro zábavné oblékání kostýmů a sbírání sladkostí. Pro dospělé je to příležitost pro setkání a oslavy s přáteli. A pro všechny milovníky strašidelných příběhů je to doba, kdysi mohou užít hororové filmy a vyprávění příběhů u táboráku.

Oslavte svátky podzimu s Mozartem

S kódem ,,Mozart" získáte slevu 15 % pro nákup jakéhokoliv likéru Mozart. Kód prosím zadejte v Košíku do políčka "zadat slevový kód".

Nalaďte se na tu správnou podzimní vlnu například s naší novinkou, Mozart Chocolate Pumpkin Spice. 

Mozart_Pumpkin

Mozart Chocolate Pumpkin Spice liqueur

Krémový čokoládovo-dýňový likér se skořicí, hřebíčkem a náznakem vanilky. Vyvážená symfonie mléčné čokolády, karamelu a přírodní šťávy z dýně. Mozart Pumpkin Spice Chocolate se vyznačuje krémovou konzistencí, světle oranžovou barvou a dýňově-kořeněnou chutí s plnými tóny mléčné čokolády.

Halloween (3)

Všechny likéry Mozart

Los Muertos s tequilou Sierra

Pokud se chystáte na Halloweenskou párty či oslavy v duchu Los Muertos, tequila Sierra na vašich oslavách jistě nemůže chybět. Ochutnejte například naší letošní novinku, likér na bázi tequily Sierra Tropical Chilli. V chuti se mísí tóny manga, passion fruit a chilli, je svěží a lehká se štiplavým závěrem právě díky přidanému chilli. Stvořena pro každou párty, kde zábava nekončí. 

Tequila-Sierra-Antiguo-Anejo-70cl_nova_2021

Sierra Antiguo Anejo 100% Agave

100% tequila Añejo, která zraje až 2 roky ve starých dubových sudech. Nadchne svou hlubokou zlatou barvou a dlouho přetrvávajícím aroma. Je to opravdová špička mezi tequilami.

Tequila-Sierra-Antiguo-Plata-70cl_nova_2021

Sierra Antiguo Plata 100% Agave

Sierra Tequila Plata je vyráběna výhradně z plně vyzrálých srdcí Weberovy modré agáve. Díky dvojnásobné destilaci získává jemnější chuť a krystalicky průzračnou barvu.

SierraTropical_Chilli

Sierra Tropical Chilli

Mango, passion fruit, chillli a Sierra Tequila Blanco - to vše dohromady tvoří nový likér na bázi Tequily. Svěží ovocná chuť s lehkým štiplavým chilli závěrem.

Sierra GWS - los muertos

Tequila Sierra

Víno pro všechny příležitosti

Doplňte podzimní svátky skvělým vínem. Ať už se chystáte na bujaré oslavy anebo na klidné posezení s rodinou či přáteli, přinášíme výběr toho nejlepšího pro chladnější podzimní večery. Ochutnejte například naši novinku, Primitivo Pulsato anebo Primitivo Riserva Caluvia, obě vína z italské Mandurie. 

5952279---Primitivo-Pulsato,-Vecchie-Gold

Primitivo Pulsato, Vigne Vecchie Gold, Primitivo di Manduria DOC

Víno intenzivními vůně tmavých plodů, švestek a sladkých třešní Amarena - doplněno nádechem vanilky, hřebíčku a čokolády. Na patře se představí Primitivo z více než 50 let starých keřů plným tělem a hladkou strukturou se sametovými tříslovinami.

5858284_Primitivo_Riserva_Caluvia_di_manduria

Primitivo Riserva Caluvia, Primitivo di Manduria DOC

Víno má hlubokou tmavou barvou s intenzivními ovocnými tóny tmavých plodů, jako jsou ostružiny a švestky, doprovázenými aroma kávy a čokolády. Na patře je víno plné a hebké, s jemnými tříslovinami a bohatými tóny koření, které dodávají vínu hloubku.

Ostatní vína Primitivo

Magické okamžiky s víny Celeste

Jak jinak oslavit magické chvíle podizmních svátků, než s víny Celeste od značky Torres. Vína mají původ v regionu Riera del Duero a jsou svým způsobem stejně „unikátní“, jako noční obloha ve zmíněném regionu. Vinice se nacházejí ve výšce 895 m.n.m. Víno Celeste Crianza Tempranillo má třešňově červenou barvu a intenzivní aroma ostružin, borůvkového džemu a koření, s dotekem horkého vosku. Kulatá, sametová a vyzrálá chuť s širokou paletou tónů. 

Oproti tomu Celeste Verdejo se vyznačuje čistou a průzračnou zlatavou barvou. Vůně je aromatická, s tóny fenyklu, bílých květů a zelených mandlí. Víno je v chuti jemné a uhlazené s elegantní kyselinou, která mu dodává délku. Nádherný aperitiv, perfektně se hodí k mořským plodům, čerstvým nebo smaženým rybám a salátům. 

Halloween (2)

Objevte vína Celeste

Pro sváteční ochutnávky

Oslavy a chvíle s přáteli jsou skvělou příležitostí pro pestré ochutnávky toho nejlepšího. Prochutnejte si například kostarické rumy Centenario, martinické rumy Depaz anebo karibské rumy Dos Maderaskteré dozrávají v sudech po sherry ve Španělsku.

Všechny degustační sady