Blog Global Wines & Spirits

17. 3. Den sv. Patrika

Zelená barva je všude, leprikon s kyblíkem zlata na každém rohu, trojlístky, zelené cylindry... No jistě, den sv. Patrika je tady!

Den sv. Patrika

Svět whisk(e)y, kde leží jeho počátek? V Irsku nebo ve Skotsku? To se asi už nikdy přesně nedozvíme, ale Irové tvrdí, že vše začalo u nich, a to díky svatému Patrikovi. Podle legendy přišel svatý Patrik do Irska jako křesťanský misionář. Položil zde základy křesťanství, vyhnal samotného ďábla a nakonec naučil Irský lid tajemství destilace. Díky destilaci vznikla tzv. živá voda. Odtud pravděpodobně pochází název whisky, protože v gaelštině se živá voda překládá jako Uisige Geatha. Během staletí zůstalo z původního názvu už jen „uisge“, které se postupně změnilo na „usky“ a pak už to byl jenom krůček k nynějšímu anglickému slovu whisky. A když už jsme u toho - whisky nebo whiskey? Jde spíše o územní označení, ve Skotsku se používá whisky, v Irsku whiskey (ale i tady se dříve používalo pouze whisky), v USA se používají oba názvy, u kanadských whisky najdete také obojí označení a ve zbytku světa se používá název whisky.

Vraťme se ale ještě ke svatému Patrikovi. Ve znaku Irska je zelený trojlístek, díky kterému vysvětloval svatou trojici a i proto se na den svatého Patrika vše zahalí do zelené barvy. 17. 3. se datuje jeho úmrtí a proto se tento den stal jedním z největších svátků v celém Irsku.

shamrock-vs-clover-2-1080x675

 

Irská whiskey

Jaké jsou rozdíly mezi Skotskou a Irskou whisk(e)y? Teď už víme že označení whiskey je dáno územní odlišností. Další rozdíly jsou, že irská whisky je ve většině případů třikrát destilovaná, Skotská whisky může být jen dvakrát. Ten nejdůležitější rozdíl, ale najdeme při její výrobě. Při výrobě sladu se v Irsku totiž nepoužívá rašelinový kouř, díky tomu je Irská whiskey bez kouřových tónů a chutí. A my si pak můžeme v chuti užívat více ovocné tóny, koření a jemnou sladovost. Na závěr je velmi důležité zmínit, že se do již sladového ječmene přidává i surový „nesladový“ ječmen. Např. u The Irishman Founders Reserve je přesný poměr 70% sladového a 30% nesladového ječmene. Takto vyráběné whiskey nesou označení Irish pot-still whiskey.

 

A čím budete slavit Vy?

Na den sv. Patrika jsme připravili naše super-prémiové irské whiskey, abyste si i vy mohli užít oslavy naplno. Máme pro vás několik akčních balíčků se značkami The Irishman a Writers Tears. Jsou to vysoce oceňované irské whiskey původem z Royal Oak Destilery, která se nachází 100 km jižně od Dublinu. Tyto whiskey se vyznačují svojí jemnou, bohatou chutí. Najdeme v nich tóny koření, karamelu, ovoce a dubového sudu. Tímto to ale nekončí, chutí a dalších tónů tam najdeme mnohem více a je jen na vás jakou v nich objevíte. U značky The Irishman bych vám doporučil - Irishman 12 Years Old Malt ve které najdete výraznou a plnou chuť ovoce, koření a sladu s dlouhým závěrem. U značky The Writers Tears je můj favorit - Writers Tears Copper Pot tato whiskey je lehká a jemná s chutí sladu, zelených jablek a příjemnou dřevitostí v závěru. Ochutnáte?

 

 

 

 

Kompletní nabídku našich akčních balíčků najdete zde:

 

Akční balíčky

 

Něco navíc k ochutnání

Máte rádi whisky, ale zatím jste se do světa Irských whiskey nedostali, nebo jste nechtěli riskovat nákupem lahve, která by vám nakonec nechutnala? S tím vám teď můžeme pomoct. Od 14. do 31. března pro vás máme možnost ochutnat dvě různé irské whiskey. Při nákupu jakékoli skotské whisky do 2000 Kč od nás dostanete zdarma miniaturu The Irishman Single malt 50cl. Této whiskey se zatím nikdy nelahvovalo více než 6000ks v jednotlivých edicích, jemná chuť máslových sušenek, meruněk, vanilky a lehká kořenitost na závěr. Pokud si vychutnáváte dražší lahve, tak k nákupu jakékoli skotské whisky nad 2000 Kč od nás dostanete zdarma miniaturu Writer´s Tears Cask Strenght 50cl. Tato whiskey je limitovanou edicí pro každý rok a v posledním plnění bylo pouze 1500 lahví. U této whiskey se můžete těšit na chuť lesního medu v kombinaci s letním ovocem, nádechem čerstvého zázvoru a silným typickým charakterem pot still whiskey.

 

Irish man