Bruichladdich Distillery CO Ltd.

Ne každá whisky z ostrova Rhinns of Islay musí být nakouřená a single malt whisky Bruichladdich je toho důkazem. Ve stejnojmenné palírně ctí terroir a váží si všech lidí, kteří se na výrobě jemné whisky z drsného ostrova podílejí. Přečtěte si víc o pohnuté historii palírny Bruichladdich a hlavně ochutnejte.

Domovem palírny Bruichladdich je svérázný skotský ostrov Rhinns of Islay, který je proslulý výrobou nakouřené whisky a na kterém se nachází dalších sedm lihovarů. Whisky Bruichladdich je však důkazem, že ne každá Islay whisky musí být nakouřená. Odkud pochází název Bruichladdich? Volně by se dal z gaelštiny přeložit jako „kamenný břeh“, nebo také „skalnaté pobřeží závětří“ a odkazuje na místo, kde palírna stojí – na vyvýšeném břehu. 

bruich1Pohled na palírnu Bruichladdich. Zdroj: https://www.facebook.com/bruichladdich/

Pohnutá historie palírny Bruichladdich

Palírnu založili v roce 1881 bratři Harveyovi a od té doby došlo k několika nešťastným událostem: rodinné spory, recese, průmyslové kartely, podvody, světové války i obyčejná smůla se podepsaly na historii palírny. Podle mnohých je zázrak, že palírna stále funguje.

Ačkoliv to díky produkci vysoce kvalitní whisky zpočátku vypadalo na úspěch, v roce 1929 došlo hned k několika odstávkám. Když palírnu v roce 1994 odkoupila společnost Jim Beam Brands a palírnu uzavřena, zdálo se, že je její osud zpečetěn. Všichni zaměstnanci až na dva, Duncana „the Budgie“ MacFadyena a Johna Rennieho, kteří uzavřenou palírnu hlídali, byli propuštěni a ponechání svému osudu na místě, které nebylo zrovna proslulé pracovními příležitostmi.

V roce 2000 se však objevili dva velcí nadšenci do whisky, Mark Ryenier a Simon Coughlin z nezávislé stáčírny Murray McDavid, kteří palírnu znovu postavili na nohy. Od roku 2012 lihovar vlastní společnost Rémy Cointreau. Dnes je palírna Bruichladdich největším soukromým zaměstnavatelem na ostrově, který dává práci 80 ostrovanům a celé řadě dodavatelů a farmářů. Duncan „the Budgie“ MacFadyen pracuje v palírně jako hlídač dodnes.

Historická fotografie zaměstnanců palírny ze 70. let 20. stoletíHistorická fotografie zaměstnanců palírny ze 70. let 20. století. Zdroj: https://www.facebook.com/bruichladdich/

Jemná whisky z drsného ostrova

Ačkoliv whisky Bruichladdich pochází z poměrně nevlídného prostředí, po celém světě je uznávaná pro svou jemnou chuť a vůni. V portfoliu palírny Bruichladdich najdeme tři základní druhy whisky. První z nich je nerašelinná whisky Bruichladdich, druhá je rašelinná Port Charlotte a poslední z nich je extra rašelinová whisky Octomore, považovaná za nejnakouřenější whisky světa. Kromě výše zmíněných v nabídce najdeme whisky staré 10, 12, 15, 17 a 20 let. V posledních letech se navíc portfolio rozrostlo o výrobu ginu.

bruich-lahvePalírna Bruichladdich produkuje single malt whisky a gin. Zdroj: https://www.facebook.com/bruichladdich/

Výroba whisky Bruichladdich

V palírně Bruichladdich maximálně ctí terroir. Věří, že single malt whisky, stejně jako každý řemeslný produkt, by měla vypovídat o místě, odkud pochází, o lidech, kteří ji vytvořili, o místní půdě a vzduchu. Na výrobu whisky zde používají pouze skotský ječmen, přičemž polovina ho pochází přímo z ostrova Islay. Podle nich se totiž i místo, kde ječmen roste, projeví ve výsledné chuti a vůni whisky.

Polovina ječmene na výrobu whisky Bruichladdich pochází z ostrova IslayPolovina ječmene na výrobu whisky Bruichladdich pochází z ostrova Islay. Zdroj: https://www.facebook.com/bruichladdich/