Tisk

Černá Hora

Prohlédněte si také Černohorská vína v našem e-shopu.

Černá Hora (Montenegro) je překrásná země plná kontrastů, rozkládající se na ploše 13.800 km čtverečních. Na jedné straně vytváří přírodní hranici Jadranské moře, na druhé straně vysoké a skalnaté hory. Země má velmi dlouhou vinařskou tradici – první písemné zmínky pocházejí z druhého století před naším letopočtem.

Podrobné informace

Černá Hora

Nejstarší a původní oblastí pěstování vinné révy jsou břehy jezera Skadar, kde se sklízely hrozny již v době před Římskou říší. Římané využili skvělého terroiru a svých vinařských vědomostí k postupnému rozšiřování vinic. Opravdový rozmach a organizované vysazování vinic nastalo mnohem později a to za vlády krále Nikola (1860 - 1918), který určil první, přesně vymezené regiony.

Zlatý věk vinohradnictví pak nastal mezi dvěma světovými válkami. Díky skvělým podmínkám pro pěstování a výrobu vín se dostavily úspěchy z mezinárodních soutěží. Prvním takovým úspěchem byla světová výstava vín v Londýně „Wine Exhibition", kde vína z „Montenegro" vyhrála kategorii „Kvalitní vína z ročníku 1907". Zlom přišel po válce a nástupu komunismu. Jako v ostatních komunistických zemích i v Černé Hoře musely být nejprve odstraněnyškody minulého režimu.Jako houby po dešti začali menší vinohradníci kupovat stávající a vysazovat nové vinice a to jak s tradičními, tak i mezinárodními odrůdami.

V současné době se na území černé Hory nachází 4.300 hektarů vinic. Nejtypičtější odrůdou je lokální modrá odrůda Vranac, bílou pak Krstač.

Vinaři

Vybíráme z nabídky černo horských vín

 • Plantaže Merlot

  100% Merlot. Typická fialově-rudá barva s tmavými odlesky. Tradiční, elegantní a ovocná ...

  akční cena:99 Kč

  Dostupnost:Na dotaz

  akce
  -53 %

 • Plantaže Chardonnay

  100% Chardonnay. Slámově žlutá barva s nazelenalými odlesky. Charakteristická, příjemná a ...

  Základní cena:196 Kč

  Dostupnost:Na dotaz

Černohorská vína »

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu. Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.

Je nám líto, ale osobám mladším 18ti let alkohol neprodáváme, prosíme zkuste zatím naši špičkovou minerálku.