Tisk

Zabijačka – téměř zapomenutá tradice

Zabíjačka - téměř zapomenutá tradice

V mrazivém únoru přichází čas gurmánského rituálu – zabijaček, vepřových hodů a masopustní zábavy. Tradice, která byla nedílnou součástí vesnického života. Tradice, která je spojena s vůní guláše, jitrnic, jelítek a koláčů.

Boříme mýty!

Již dávno neplatí, že pivo nejlépe „spláchne mastnotu". Pivo díky své vysoké kalorické hodnotě není příliš vhodné k „vepřovým specialitám". Vzory můžeme najít v gastronomicky vyspělých zemích.

Ve francouzském regionu Alsace se k místní specialitě choucroute (čti šukrut), který se skládá z vepřového kolene, uzeného bůčku, vepřové kotlety, tučnější klobásy, bílé klobásy, kysaného zelí, párků a brambor ideálně hodí místní Ryzlink nebo třeba víno z oblasti Chablis. V Německu se zase ke grilovanému vepřovému kolenu nebo k tradičním porýnským klobásám nejlépe hodí Rýnský Ryzlink.

Vhodně zvolené víno umocní a podtrhne zážitek z jídla. Víno svou vyšší kyselinou pomáhá lépe rozpouštět tuky obsažené v těchto specialitách z vepřového masa.

Vybrali jsme pro vás několik „zabijačkových" jídel, ke kterým doporučujeme vhodná vína. Ochutnejte!

Kroupová jelítka s opečeným česnekovým bramborem a majoránkou:

Riesling, Qualitätswein trocken, Německo, art. 550103

100% Riesling. Světležlutá barva. Čistá, odrůdově charakteristická a květnatá vůně s tóny sladkého vyzrálého ovoce, bílých květů a lipového čaje. Chuť představuje přímý, čistý, šťavnatý a středně dlouhý Riesling s dotekem čerstvých hroznů a citrusů, především grapefruitů. V závěru se objevují stopy minerality a šťavnaté kyseliny. Čistý, příjemný Riesling, který je vhodný jak pro odborníky do gastronomie, tak i pro laiky. Doporučujeme podávat dobře vychlazené.

Robert Weil Riesling Qualitätswein trocken, Německo, art. 115150

Základní Riesling od nejslavnějšího německého výrobce vín. Barva je překvapivě velmi světlá. Víno má přímou, svěží, nekomplikovanou vůni s pěkně zakomponovanými tóny zelených jablek, limetek a grapefruitů. Šťavnatá, minerální a ovocná chuť s výraznější kyselinou a dotekem čerstvých citrusů. Středně dlouhé, vyvážené, přímé víno od prestižního vinaře, které je vhodné do gastronomie. Doporučujeme kombinovat se saláty a kozím sýrem.

Nahe Riesling, Qualitätswein trocken, Německo, art. 530814

100% Riesling od malého, ale prestižního vinaře. Víno má světlou barvu se zelenkavými odlesky. Vůně je příjemná, živá a ovocná s elegantním aroma bílých květů, heřmánku a bílého pepře. Vůně plynule přechází do chuti. Živá, šťavnatá a ovocná chuť s výraznou kyselinou má všechny atributy klasického Rieslingu. V závěru nalezneme doteky minerality a zelených fíků. Příjemný základní Riesling, který vystihuje rukopis vinaře. Doporučujeme k bílým rybám.

Zabíjačkový gulášek s ledvinkami, játry a kmínovým chlebem:

Zweigelt Strassertal, Rakousko, art. 005682

Odrůda Zweigeltrebe je křížencem Svatovavřineckého a Frankovky a pochází z Rakouska. Temně červená až rudá barva je pro tuto odrůdu typická. Delikátní, ovocná a živá vůně s příjemnými tóny třešní, mocca, hořké čokolády a zeleného pepře. Chuť je sametová, hladká a vysoce extraktivní s živou kyselinou. Opět se objevují harmonické tóny čerstvého koření, kávy, hořké čokolády a lesního podrostu.Doporučujeme.

Saint Laurent, Qualitätswein trocken, Německo, art. 550130

100% odrůdy St. Laurent, u nás známe jako Svatovavřinecké. Víno má rudou až nafialovělou barvu. Příjemná, kořeněná a jemná vůně s dotekem černého pepře, červeného peckovitého ovoce, především třešní. Chuť je překvapivě plná a hebká s měkkou a sladkou tříslovinou a dobře zakomponovanou výraznou kyselinou. Dlouhý závěr je podpořen tóny čerstvých švestek, pepře, sladkého koření a ostružin. Ukázkový příklad vína vyrobeného z odrůdy Svatovavřinecké.

Spätburgunder, Qualitätswein trocken (bio víno), Německo, art. 514605

100% Spätburgunder, známý jako Pinot Noir, je vyroben ekologicky šetrným způsobem. Netradiční tmavá barva s fialovými odlesky a světlými okraji. Elegantní, sladká, ovocná a čistá vůně s jemnými doteky višní, čokolády a kakaa. Díky šetrnému zpracování hroznů je chuť velice extraktivní, sametová a elegantní s měkkou tříslovinou a výraznými tóny sladkého dřeva, višňových pralinek a skořice. Netradiční Pinot Noir s výraznou ovocnou chutí i vůní.

Opečená jitrnice s kysaným zelím a tvarohovými brambory:

Gewürztraminer AOC, Francie, art. 005068

Právě odrůda Gewürztraminer dosahuje v Alsasku své celé dokonalosti. Zlatavá barva a hluboká, plná vůně připomínající exotické ovoce, růže, grapefruit a ananas. Obsáhlé, bohaté, komplexní a suché víno. Na patře je kořeněné a velmi trvalé, s tóny mandarinek. Víno snadno snese výraznější pokrmy jako paštiky, pernatou zvěřinu, raky, humry, korýše, aromatické omáčky, uzeniny nebo třeba místní specialitu – zrající sýr Münster.

Grüner Veltliner Ried Wechselberg, Rakousko, art. 005681

Světlá zlatavá barva. Bohatá, decentní a živá vůně podpořená výrazným aroma ananasu a citrusových plodů - zejména grapefruitů a limetky. Chuť navazuje na vůni. Harmonické, komplexní, vyvážené víno s dobře zakomponovanou kyselinou a s tóny jasmínu, čerstvých citrusů a bílého pepře. Vysoká mineralita tvoří kostru celého vína. Velice pěkný zástupce odrůdy Veltlínské zelené.

Gewürztraminer DOC, Itálie, art. 260125

Světlá, slámová barva. Výrazná, aromatická, klasicky kořenitá, čerstvá, pro odrůdu charakteristická vůně s tóny bílých květů a citrusů. Suchá, svěží, čistá a minerální chuť s dlouhým, plným tělem. Aroma bílých květů a zralých broskví. Ukázkový a dobře vyrobený Gewürztraminer z Alto Adige - porovnejte. Smetanové omáčky, drůbeží maso.

Křupavé vepřové kolínko s jablkovým křenem a rozinkami :

Riesling "Bundsandstein" Spätlese trocken, Německo, art. 575502

100% Riesling, který je vyroben nejpřísnějšími biodynamickými postupy a metodami, včetně šetrného zacházení s vinnou révou ve vinohradu. Víno má zlatou barvu s příjemnými odlesky. Mohutná, elegantní,komplexní a sladká vůně s jemnými minerálními a hroznovými tóny. Vůně plynule přechází do chutě. Suchá, plná, opulentní a elegantní chuť s doteky sušených meruněk, křížal a pylu. Čisté, ušlechtilé víno s dlouhým závěrem a příjemnou kyselinou. Krásný extra suchý Riesling.

Sauvignon Blanc Klassik, Rakousko, art. 005461

100% Sauvignon Blanc, kterému vyhovuje zdejší minerální podloží. Víno má přirozenou zlatou barvu. Charakteristická vůně s vystupující mineralitou a harmonicky zakomponovanými tóny čerstvých citrusů,především zralých grapefruitů a mandarinek. V chuti je komplexní, lahodné a harmonické s příjemnou kyselinou, která je velmi dobře podpořena mineralitou a tóny zralého angreštu. Krásný představitel z regionu.

Spätburgunder, Qualitätswein trocken (bio víno), Německo, art. 514605

100% Spätburgunder, známý jako Pinot Noir, je vyroben ekologicky šetrným způsobem. Netradiční tmavá barva s fialovými odlesky a světlými okraji. Elegantní, sladká, ovocná a čistá vůně s jemnými doteky višní, čokolády a kakaa. Díky šetrnému zpracování hroznů je chuť velice extraktivní, sametová a elegantní s měkkou tříslovinou a výraznými tóny sladkého dřeva, višňových pralinek a skořice. Netradiční Pinot Noir s výraznou ovocnou chutí i vůní.

Čerstvě natřená jatýrka na česnekové opečené housce posypaná pažitkou :

Pinot Nero DOC, Itálie, art. 260094

100% Pinot Noir charakteristické světlé barvy se světlými okraji.Typická, ovocná a teplá vůně s tóny podzimního lesa, černých lesních bobulí, čerstvých ostružin a sladkého koření. Chuť je přímá, nekomlikovaná, čistá, ovocná se středně dlouhým závěrem, živou kyselinou a příjemnou mineralitou. Objevují se tóny čerstvých malin a jahod, doplněné sladkým kořením. Čisté, ovocné víno za velice příznivou cenu od známého výrobce.

Merlot DOC ” La Cortigiana”, Itálie, art. 217236

Velmi hezký Merlot plný síly z regionu Colli Euganei doplněný Cabernetem z Piave. Část vína zraje po dobu 6-8 měsíců v „barikových“ sudech a část po dobu 10-12 měsíců v sudech slovinských. Rubínová barva, plné aroma zralých třešnía černého rybízu. Víno je měkké, kulaté, šťavnaté, vyrovnané a jeho velmi příznivá cena z něj činí jedno z nejzajímavějších červených vín z naší nabídky.Skvěle doplní masová jídla.

Pinot Noir Réserve, Francie, art. 005246

100% Pinot Noir – původně burgundská odrůda dosáhla opravdu vysoké úrovně i v severní oblasti Alsace. Víno má typickou průsvitnou barvu s nahnědlými okraji. Vůně je díky charakteristickým rysům pro Pinot Noir opět dle učebnice - objevují se živočišné tóny s dotekem lesních plodů a červeného ovoce. Chuť je výrazná s hladkou tříslovinou a vyšší kyselinou. Třešňové aroma s dotekem dřeva a vanilky s dlouhým závěrem.

Křupavá jablkovo-máslová žemlovka:

quinta-das-carvalhas-tawny, Portugalsko, art. 23006

Portské Quinta das Carvalhas je příjemné sametové Tawny ze samého srdce údolí Douro. Zraje po dobu 7 let v dubových sudech, dokud nezíská svou charakteristickou barvu páleného topasu. Toto portské je skvělé samo o sobě, ale doporučuje se podávat také k zákuskům, sladkému a mandlovému pečivu, ovocným nákypům a čokoládě.

Robert Weil Riesling Spätlese trocken, Německo, art. 115168

100% Riesling, na jehož výrobu byly použity hrozny, které byly pečlivě tříděny a vybírány. Víno má světle zlatou barvu. Vůně je elegantní, koncentrovaná a jemná s harmonicky zakomponovanými tóny pylu, čerstvého bílého dužnatého ovoce a sladkého pečiva. Jemná, příjemná a delikátní chuť s pevnou kostrou, harmonickou kyselinou a zbytkovým cukrem. V závěru se objevují tóny zralých meruněk, broskví a mirabelek. Hezký Riesling od prestižního vinaře.

Szentkereszti Tokaji Aszú 5 Puttonyos, Maďarsko, art. 25603

Tokajské víno, které je vyrobeno klasickou oxidativní metodou s charakteristickou zlatavě jantarovou barvou. Víno má jantarovou barvu se zlatými odlesky. Oxidativní, jemná a ovocná vůně s příjemnými tóny bílých květů, mirabelek a zralých meruněk. Plné, sladké víno s jemnou chutí a stále živou kyselinou. Harmonické doteky zralých meruněk a fíkové marmelády jsou podpořeny dlouhým závěrem. Hezké víno, které nadchne znalce i laiky.

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu. Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.

Je nám líto, ale osobám mladším 18ti let alkohol neprodáváme, prosíme zkuste zatím naši špičkovou minerálku.