Srdce Itálie a současně nejdůležitější centrum špičkových vín v Itálii. Je to domov tradičního vinařství, které bylo vždy středem pozornosti. Silné červené Vino Nobile di Montepulciano bylo první italskou apelací DOCG, kterou následovaly apelace Brunello di Montalcino, Chianti, Carmignano, Vino Nobile di Montalcino a Vernaccia di San Gimignano.

Odrůdy oblasti Toscana

Primárně pěstované odrůdy oblasti Toscana jsou Sangiovese, Prugnolo, Morellino a Cabernet Sauvignon. Toskánsko nemá v současné době rovnocennou bílou odrůdu ke své červené Sangiovese.

Podnebí v tomto regionu je klasicky italské. Léta jsou dlouhá a dosti suchá. Zimy jsou méně drsné než v severní Itálii. Půda je velmi komplexní s občasným výskytem štěrku, vápence a jílu. V nejlepších vinicích se vyskytují půdy kamenité s břidlicovou drtí známé v některých lokalitách jako „galestro“.

Supertoscani, které proslavily tento region ve světě, byly poprvé vyrobeny v roce 1948. Tehdy na statku Insica della Rochetta, za použití Cabernet Sauvignon údajně z Château Lafite-Rothschild, bylo poprvé vyrobeno slavné víno Sassicaia. Byl to odvážný pokus o špičkové italské víno z Bordeaux odrůdy – zdařil se. Nejslavnější vína Toskánska jsou Solaia, Ornelaia, Sassicaia a Tignanelo.

Chianti

Jedním z nejznámějších italských regionů, které produkují víno ve slunné Itálii, je bezpochyby Chianti, které má rozlohu 7 142 hektarů. Region, kde se vyrábí jedny z nejlepších vín, prošel mnohými historickými změnami. První zmínka o této oblasti pochází z roku 1716, kde je popsán jako region Chianti, vhodný pro pěstování vína, nacházející se mezi vesnicemi Gaiole, Castellina a Radda. V polovině 19. století Baron Bettino Ricasoli (pozdější premiér Italského Království) vytvořil jednotnou koncepci složení vína pod názvem Chianti a to 70% Sangiovese, 15% Canaiolo a 15% Malvasia bianca.

Regionální klasifikace prodělala výrazné změny v roce 1932, kdy byly blíže specifikovány subregiony a to následovně: Classico, Colli Aretini, Colli Fiorentini, Colline Pisane, Colli Senesi, Montalbano a Rùfina. Nejvýznamnější roli hrálo a doposud hraje Chianti Classico.

Do uvedené změny byla vína z této oblasti nevyrovnané kvality a rozhodně nevhodná na jakékoli staření. V 70. letech 19. století se spojili nejvýznamnější výrobci regionu a začali se zasazovat o změnu vinařského zákona. Díky jejich tlaku byly téměř okamžitě přijaty změny a začalo platit, že Chianti je min. z 80% Sangiovese. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat a vína z tohoto regionu se stala kultovními po celém světě.

Brunello di Montalcino

Montalcino leží na kopci přibližně čtyřicet kilometrů jižně od města Siena, v oblasti s velmi dlouhou historií a vzácnými přírodními krásami. Od roku 2004 je oblast zařazena na seznam UNESCO. V okolí tohoto toskánského městečka však především vznikají jedna z nejslavnějších a nejlepších vín Itálie. Pravděpodobně i největší vína Toskánska. Návštěvníci mohou Brunello di Montalcino ochutnat v místní speciální enotéce v pevnosti, která je jasnou dominantou města.

Oblast, kde se vyrábí Brunello di Montalcino, se rozkládá na ploše 24 000 hektarů, z nichž pouze 15 % je osázených vinicemi. Je to téměř čtvercový prostor, po stranách ohraničený řekami Ombrone, Asso a Orcia. Region má několik půdních typů, vzhledem ke svému vzniku během různých geologických období.

Město Montalcino leží 40 km vzdušnou čarou od moře a 100 km od Apeninského pohoří. Má typické středomořské klima, převážně suché, ale s občasnými kontinentálními vlivy díky své poloze uprostřed cesty mezi mořem a Apeninským pohořím. Na jihu nad tímto územím se tyčí Mount Amiata vysoká 1 740 m a chrání ho před povětrnostními riziky, jako jsou déšť a krupobití. Srážky se nejčastěji vyskytují na jaře a koncem podzimu. Podnebí je převážně mírné po celou vegetativní fázi révy, s vysokým počtem jasných dní, které přispívají k postupné a úplné zralosti hroznů.

Svahy zde mají rozdílnou orientaci. Zvlněné kopce a poměrně velké rozpětí nadmořských výšek (od 120 do 650 m nad mořem) mezi údolními oblastmi a těmi nejvíce na vrcholu (Poggio della Civitella) způsobují poměrně pestré mikroklima a rozdíly mezi jednotlivými polohami. Rozdíly najdeme i v oblastech, které leží velmi blízko u sebe. Historické město Montalcino leží na kopci přímo uprostřed vinic, na kterých roste odrůda Sangiovese Grosso, ze které se slavné Brunello vyrábí.

Mezi 12. a 16. stoletím Montalcino bojovalo v krutých vojenských bitvách, nejprve vedených proti Sieně, se kterou se po roce 1260 spojilo a pokračovalo v bojích proti Florencii. Malé, ale odvážné město Montalcino bylo považováno za neproniknutelnou pevnost chráněnou hradbami. Když v roce 1559 obyvatelé Montalcina předávali klíče od města zástupcům Cosima de Medici, bylo Montalcino poslední samostatnou obcí v Itálii.

Území Montalcina má přirozené vlastnosti pro výrobu vín té nejlepší kvality a je tím proslavené po více než dva tisíce let. Důkazem je mnoho archeologických nálezů, některé i z etruského období. Kvalita vín Brunello di Montalcino je dosahována mimo jiné i dlouhým vyzráváním. Brunello se smí prodávat nejdříve pět let po sklizni, minimálně dva roky musí strávit v sudu. Brunello je víno, které proto, aby se ukázalo v plné kráse, potřebuje zrát několik dalších let v lahvi.