Velkopavlovická Šlechtitelská stanice se zásadním způsobem podílela na záchraně vinařství v Čechách a na Moravě po kalamitě révokazu, která postihla evropské vinařství v závěru devatenáctého století.

Právě ve Velkých Pavlovicích bylo zahájeno štěpování moravských odrůd na americké podnože, které byly odolné vůči révokazu. Založení stanice se datuje k roku 1901. Proslavila se vyšlechtěním nových odrůd - André, dále zde bylo zahájeno šlechtění odrůd Pálava, Aurelius a Agni, dokončení šlechtění proběhlo ve šlechtitelce v Perné.


Vinohrady stanice se nacházejí na jižních svazích. Půda je hlinitojílovitá a hlinitopísčitá s bohatým obsahem vápníku a manganu. To vytváří mimořádně příhodné podmínky pro pěstování aromatických bílých a modrých odrůd révy vinné. V současné době hospodaří společnost na 37 ha vinic, na nichž je vysázeno 19 odrůd révy vinné zahrnujících 76 klonů, které tvoří základ mateční vinice a je základní množitelskou plochou v ČR, tvořící genofond révy vinné.


Výběr vín tvoří hvězdné stálice, především harmonicky plná a se sametovou dochutí červená vína André, Zweigeltrebe a Frankovka. Raritou ve výběru je enologické cuvée Ryzlinku rýnského, které je tvořeno z hroznů pěstovaných ve vinici jako selekce 22 nejpěstovanějších klonů této odrůdy na světě. Z bílých vín Vás zaujme také typicky minerální veltlín a harmonicky kořenitý tramín.