Sicílie je autonomní oblast Itálie a největší ostrov ve Středozemním moři. Před sjednocením Itálie v 19. století byla oblast součástí Království obojí Sicílie (nástupce Sicilského království). Region má rozlohu 25 703 km², 5 miliónů obyvatel a dělí se na 9 provincií. Hlavním městem je Palermo.

Na ostrově se kromě italštiny mluví i sicilštinou. Sicílie je jednou ze seizmicky nejaktivnějších oblastí Evropy s nejvyšší horou Etnou (3370 metrů). Sicílie je země především hornatá. Procentuelně vyjádřeno, povrch ostrova zabírá ze 62 % kopcovitá krajina. Dalších 24% tvoří pohoří a jen 14 % zbývá na nížiny.

Klimatické podmínky vinařských oblastí Sicílie

Nejúrodnější část země se rozkládá mezi Etnou a Syrakusami a její rozloha se blíží 430 km². V provincii Trapani je velmi úrodná půda vhodná pro pěstování vinné révy a produkci kvalitního vína. Největšími řekami jsou Salso a Platani, ale v létě téměř vysychají. Podnebí na Sicílii je typicky středomořské. Léto je horké, zima krátká a mírná s občasným deštěm. Například v Syrakusách je průměrně 130 slunečných dnů za rok. Průměrná teplota je na Sicílii 17 °C.

V hospodářství pracuje pouze 12 % obyvatel. Mezi nejrozšířenější pěstované plodiny patří olivy, mandle, vinná réva, citrusy a pistácie.