Tisk

René Redzepi a Noma opět nejlepší

Restaurant Noma

Již desátým rokem vydává prestižní britský časopis Restaurant magazine (PPA Monthly Business Magazine of the Year) seznam 50 nejlepších restaurací celého světa. Hodnocení vychází z práce více než 800 kuchařů, restauratérů, sommelierů,odborníků v potravinářství apod., kteří hodnotí restaurace v 27 samostatných oblastech po celém světě.

Každou oblast "obhospodařuje" 31 odborníků se sedmi hlasy: 4 hlasy může dát restauraci v "jeho" oblasti, 3 jsou určeny mimo tuto oblast. Samozřejmě, že členové hodnotitelské skupiny nemohou hlasovat tam, kde jsou majiteli, mají nějaký podíl či jakýkoliv zájem - v každém případě je vše založeno na bohatých osobních zkušenostech zúčastněných.

Již třetím rokem tak byla vyhlášena restaurace Noma v dánské Kodani s vyhledávanou místní a sezónní kuchyní. Sám René Redzepi při slavnostním vyhlášení v Londýně uvedl, že v roce 2010, kdy získal toto postavení poprvé, měl na večeři obvykle objednávku od 14 zákazníků, dnes jich je přes 1200 každý den.

Na druhém místě byla vyhlášena restaurace El Celler de Can Roca (Girona, severovýchodní část Španělska) položená jen kousek od proslulé El Bulli, která se titulem nejlepší restaurace světa mohla pochlubit v roce 2002 a pak ještě čtyřikrát mezi lety 2006-2009. Soutěž samozřejmě mnohé napovídá o šéfkuchařích v těchto restauracích. Na onom pomyslném trůnu zasedl Heston Blumenthal (restaurace Dinner - 9.místo, Londýn, a slavná Fat Duck - 13.místo, Bray, druhým nejúspěšnějším je Američan Thomas Keller (restaurace Per-Se - 6.místo, New York, a 43.místo - The French Laundry, Napa).

Pokud byste hledali, kde rovněž dobře pojíst, tak si zapamatujte jména restaurací na dalších místech: Mugaritz (San Sebastian), DOM (Sao Paolo), Osteria Francescana (Modena), Alinea (Chicago), Eleven Madison Park (New York) atd.

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu. Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.

Je nám líto, ale osobám mladším 18ti let alkohol neprodáváme, prosíme zkuste zatím naši špičkovou minerálku.