Region v severozápadní části Itálie je druhým největším v zemi. Na ploše 25 000 km2 je vysázeno více než 70 000 ha vinic (36 000 ha v kategorii DOC/DOP). Průměrně se zde vyrobí přes 0,5 miliardy lahví ročně (téměř rovnoměrně bílé/červené).

První zmínky o vinařství se objevují ve 14. století a po celou dobu historie tvoří Piemonte společně s Toskánskem pilíř italského kvalitního vinařství. Region je rozdělen do pěti základních oblastí:

  • Canavese,
  • Colline Novarese,
  • Coste della Sesia,
  • Lange
  • Monferrato.

Mimo samotný region Piemonte se do oblasti přiřazují sousedící regiony Lombardia a Liguria.

Z pěstovaných odrůd jsou to Barbera, Moscato, ale hlavně Nebbiolo, které je základem slavného vína Barolo. Známými víny zdejší oblasti jsou Barbaresco, Barbera d’ Alba nebo Gavi di Gavi. Slavnou kapitolou Piemontu je pravděpodobně výroba nejlepších světových sladkých šumivých vín Asti Spumante z aromatické odrůdy Moscato.

Nesmíme zapomenout ani na produkci různých typů vermutů - vín s přídavkem tajných kořeněných a bylinných směsí. Apelační kategorizace D.O.C v Piemonte platí od roku 1994 a jsou do něho zahrnuty všechny typy vín, které se v Piemonte vyrábějí.

Víno Barolo

Barolo - nejslavnější víno z Piemonte. Říká se o něm také „Víno králů, král mezi víny". Barolo se začalo vyrábět začátkem 18. století. Dnes ho vyrábí téměř 1 200 výrobců v celém regionu, kteří ročně průměrně vyrobí 3,8 milionu lahví. Víno se vyrábí ze 100% odrůdy Nebbiolo.

Hrozny, které obvykle dozrávají na konci září, mají tmavě modrošedou barvu. Dříve bylo Barolo velmi tříslovinové a trvalo více než 10 let, než se třísloviny zjemnily. Dnes má Barolo spíše ovocný charakter, který je více přístupný. Byla zkrácena doba fermentace na maximálně 10 dní (dříve až 3 týdny). Poté víno zraje v sudech. Někteří výrobci používají nové „barriques" z francouzského dubu. Někteří vinaři volí kombinaci zrání - část zraje v barikových sudech z nového dřeva a část ve velkých dřevěných vícekrát použitých sudech.

Ty nejprestižnější domy pro svá nejlepší Barola však stále přísně odmítají používání „barriques". Minimální doba zrání jsou 3 roky. Pokud víno zraje minimálně pět let, může být označeno jako „Riserva". Průměrný potenciál vína je 5 až 10 let. Podle odborníků je to jedno z nejkomplexnějších vín Itálie, pro začátečníky nemusí být jednoduché těmto vínům porozumět.

Odrůda Nebbiolo

Nebbiolo považujeme za jednu z nejlepších a zároveň nejzatracovanějších odrůd. Bylo vyšlechtěno ve 14. století a postupně se začalo vysazovat v okolí dnes již kultovních městeček a vesnic, jako jsou Barolo, Barbaresco a Gattinara. Jejím domovem je Piemonte, region na severozápadě Itálie. Velice malé množst ví klonů Nebbiolo bylo vyvezeno i do zahraničí, např. Španělska, Kalifornie a Chile. Název Nebbiolo má dva možné původy. První varianta vychází z výrazu „nebbia" - italsky mlha, protože hrozny vypadají velice matně až zmrzle. Druhá varianta pochází z italského slova „nobile", což znamená vznešený. Vína z okolí městečka Barolo a vesnice Barbaresco patří mezi odborníky k nejvyhledávanějším vinným lahůdkám z celé Itálie.

Projev Nebbiola je elegantnější a mohutnější než u ostatních odrůd. Harmonické souznění vysokého extraktu, kyseliny a příjemné třísloviny poskytují jejich konzumentům nezapomenutelný zážitek. Nebbiolo však tvoří pouhá 3% produkce v Piemontu. Největší jeho regionální konkurenti jsou Barbera a Dolceto. Jedním z důvodů, proč je tak opomíjené, může být jeho malá odolnost proti vinným chorobám a vysoká citlivost na vhodný výběr půdy. Pokud vybereme správně a keřům bude přát i příznivé klima, odmění se nám nenapodobitelným vínem.

Vynikající odrůda Barbera

Barbera je odrůda, která byla v roce 2000 třetí nejpoužívanější v Itálii (po Sangiovese a Montepulciano), s celkovou výsadbou 28.000 hektarů. V 80. letech 20. století však byla rozloha až 50.000 hektarů. Díky metanolové aféře (metanol byl v té době objeven právě ve vínech Barbera) došlo k dramatickému propadu její popularity. Barberu najdeme v různých italských regionech, slavnou a známou je ale především díky DOCG apelaci Barbera d´Asti v regionu Piemonte.

V tomto regionu, přesněji ve střední části Piemontu v Monferrato, má také podle dostupných informací původ. Jsou však dostupné i jiné materiály, které spekulují o původu v Lombardii. V 19. a 20. století imigranti vyvezli Barberu do USA (především Kalifornie) a Argentiny. Na základě posledních testu DNA lze říci, že je Barbera geneticky podobná francouzské odrůdě Mourvédre. V roce 2001 bylo město Nizza oficiálně uznáno jako „subregion", kde se vyrábí nejlepší Barbera d´Asti DOC. Nizza patří mezi nejteplejší regiony v Asti. Vína z regionu
Barbera d´Asti jsou průzračnější v barvě a elegantnější v projevu, na rozdíl od Barbera d´Alba, kde mají vína tmavší barvu a intenzivnější, ovocnější chuť. V regionu Alba dostává před Barberou přednost ve výsadbě Nebbiolo, což může snižovat kvalitu i kvantitu zde vyráběných vín.