Tisk

Otázky kolem Rosso di Montalcino

Brunello di Montalcino DOCG ”Pian delle Vigne”

Drtivou většinou zavrhli 7. září toskánští vinaři návrh, podle kterého by bylo možné použít u tohoto vína mimo odrůdu Sangiovese i další odrůdy, v návrhu bylo navrženo i odstranění některých klíčových požadavků na vinice.

Mohlo by tak být vyhověno požadavkům zájemců především v Německu, Kanadě a Číně o vína jemnější, kulatější a měkčí, než je tradičně Rosso di Montalcino.

V současné době se Rosso di Montalcino, stejně jako Brunello di Montalcino, vyrábí výhradně ze Sangiovese. Návrh ještě zmiňoval vytvoření až tří dalších kategorií. V té nejvyšší by bylo "původních" 100% Sangiovese, v nižších kategoriích by mohlo být až 15% jiných červených odrůd pěstovaných v Montalcinu.Ohledně rozhodnutí je třeba říci, že ne všichni členové mají stejná práva.

Hlasovací právo je závislé na velikosti vinařství, a tak malá a střední mají třeba jen 3 hlasy, ta velká až 60, což může znamenat, že například několik málo velkých firem přehlasuje většinu malých výrobců.

Otázka je stále živá a také proto lze uvést slova jednoho z nejuznávanějších italských vinařů, Franca Biondi Santi: "Já jsem pro tyto změny, které jsme navrhovali již před třemi lety. Zdá se ale, že kultura kvality vína k nám do Montalcina ještě nedorazila". Také prezident Consorzio del Vino Brunello di Montalcino, Ezio Rivella, výsledek hlasování komentuje slovy: "Pokud chce někdo mít své vlastní Rosso a chce přidávat k Sangiovese i další odrůdy, mělo by mu to být umožněno. Samozřejmě ale přijímám a respektuji rozhodnutí většiny."

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu. Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.

Je nám líto, ale osobám mladším 18ti let alkohol neprodáváme, prosíme zkuste zatím naši špičkovou minerálku.